Новини світу кредитування та банківських послуг.

Розділ іпотеки при розлученні – як розділити майно та кредит?

При розлученні багато сімейних пар починають розділ майна – квартири, автомобіля, предметів побуту. Але розділу підлягають не тільки речі, нажиті спільно, але й обов’язки. Так, у випадку, якщо ви взяли іпотечний кредит, але не встигли виплатити його до розлучення, перше питання, яке буде вас турбувати, – як розділити іпотеку при розлученні?

В першу чергу, мова йде про квартирі, купленій в кредит. Вона, як і будь-яка інша нерухомість, куплена в шлюбі, прирівнюється до спільно нажитого майна і може бути розділена. Але такий об’єкт знаходиться в заставі у банку, тому перш, ніж виробляти будь-які дії з ним, вам потрібно взяти згоду в кредитній організації.

Друге питання стосується того, хто саме платитиме іпотеку. У випадку, якщо квартира переходить у власність одного з колишнього подружжя, він бере на себе всі обов’язки по виплаті кредиту. У цьому випадку досить просто звернутися в банк і переоформити договір на одну людину. Це можливо лише в тому випадку, якщо банк задовольнить рівень доходів позичальника.

У разі, якщо на квартиру претендують обидва з подружжя, її (як і іпотеку) розділяють навпіл, і кожен із колишнього подружжя виплачує свою частину. Важливо враховувати, що в цій ситуації потрібно переоформити і договір, і страховку, а банк повинен дати свою згоду.

Однокімнатну квартиру розділити можна тільки по часткам, які не можуть бути предметом застави, що ускладнює і розділ суми іпотеки. Якщо банк не погодиться розділити іпотеку на таку квартиру, позичальником залишиться той, хто оформляв договір. При згоді обидва власника будуть виплачувати кредит. Іноді при розлученні банк вимагає достроково погасити іпотеку.

У ситуації, при якій обоє були созаемщиками, розділити іпотеку так просто вже не вийде. Якщо один з созаемщиков відмовиться платити по кредиту, банк буде вимагати борг з іншого незалежно від того, в яких стосунках перебувають боржники.2012-11-03_211903

Як ділити іпотеку при розлученні через суд?

Звичайно, судовий процес займає багато часу і забирає чимало сил, але в певних ситуаціях це єдиний спосіб справедливо розділити іпотеку і квартиру, куплену в кредит, між двома людьми. У суді незалежно від того, на кого була оформлена іпотека (на одного чоловіка або обох), квартира і кредит поділяються на рівні частини. У разі, якщо один з колишнього подружжя відмовляється виплачувати кредит, інший може зажадати через суд компенсацію у відповідному розмірі.

Якщо після розлучення ви з якоїсь причини не змогли переоформити квартиру тільки на себе, але були змушені виплачувати кредит в поодинці, без допомоги другого з подружжя, ви маєте право відсудити нерухомість через суд. В даному випадку вам доведеться пред’явити в суді всі необхідні документи (чеки, виписки з банку і т.д.), щоб довести, що кредит виплачували саме ви.

Складніше ситуації, при яких обоє з подружжя виплачували кредит, але не в рівних частках. Тут можливі різні рішення, в залежності від бажання подружжя. Якщо обидва хочуть отримати в своє розпорядження частину квартири, іпотека та сама нерухомості розподіляється пропорційно внесеним коштам (50/50, 40/60, 30/70). Решту суми можна розподілити через суд таким чином, щоб кожен із колишнього подружжя міг виплачувати кредит.

Розділ іпотеки при розлученні, звичайно, можливий, але зробити це буде складно, якщо ви заздалегідь не продумаєте даний момент. Від багатьох проблем врятує шлюбний договір, але найкраще взагалі не купувати квартиру в кредит, якщо ви не впевнені у міцності свого шлюбу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?