Дуже важливе питання для переселенців із зони АТО і Криму – пошук роботи на новому місці. Допомагати їм беруться як державні структури, так і волонтерські організації, і приватні особи. Про те, куди звертатися і де шукати роботу, якщо ви стали або плануєте стати переселенцем, читайте далі.
За даними уповноваженої Президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях Ірини Геращенко на початок липня-2014 в Україні лише офіційно налічується близько 35 тисяч переселенців з Криму та Донбасу. А неофіційна цифра (число тих, хто не став на облік) може виявитися набагато більше. І ще до 200 тисяч чоловік хочуть покинути зону АТО.
Навіть з урахуванням того, що значна частина переселенців – діти, величезне число людей опинилось перед необхідністю якось забезпечувати себе і свої сім’ї. При цьому не всі готові покладатись на гуманітарну допомогу і підтримку волонтерів, та й можливості їх не нескінченні. Тому питання працевлаштування переселенців стає все більш актуальним. Допомогу в його вирішенні з різним успіхом намагаються надати як державні структури, так і приватні ініціативи.
Державні служби
Насамперед, вакансії можна шукати через Державну службу зайнятості , яка має базу незайнятих робочих місць по всій Україні. У Мінсоцполітики стверджують, що база Держслужби налічує 50,4 тисячі вакансій. При цьому більше половини з них припадає на робітничі професії: слюсарів, токарів, зварювальників, водіїв, робітників з ремонту устаткування, але є чималий вибір вакансій і для представників інших спеціальностей.
Правда, претенденти-переселенці відзначають, що на практиці Держслужба майже не пропонує цікавих вакансій для кваліфікованих претендентів. А бюрократичний підхід і незацікавленість співробітників служби на місцях часто призводить до того, що здобувач йде з центру зайнятості піймавши облизня.
Однак звернутись до Держслужби зайнятості іноді все ж є сенс. Наприклад, якщо ви хочете отримати статус безробітного (для цього потрібно мати з собою трудову книжку або договір з попереднього місця роботи) або знайти хоч яку-небудь роботу на перший час.
Крім цього, на початку липня-2014 заробив урядовий сайт vpo.gov.ua або migrants.gov.ua. Правда, з практичної інформації для переселенців тут поки є тільки база даних тимчасового житла. Переселенці можуть шукати варіанти розміщення по області, району, кількості вільних місць, а також з урахуванням наявності поблизу шкіл і дитячих садів. Правда, в перший день запуску сайт практично не функціонував.
Волонтерські організації
Працевлаштуванням переселенців займаються і волонтери-активісти. Найвідоміша з таких організацій – Центр зайнятості вільних людей . Її створили ще в часи революції, щоб допомогти працевлаштуватися учасникам Майдану, які втратили роботу через свою громадянську позицію. Революція закінчилася, але проблема залишилась актуальною. Тепер «Центр» збирає резюме вимушених переселенців, а також налагоджує контакти з роботодавцями. Представники організації – працюючі тут волонтери – кажуть, що на початок липня до них у пошуках співробітників звернулися вже близько 400 компаній-роботодавців. Найбільше пропозицій надходить для програмістів, будівельників, чимало вакансій для продавців, касирів, операторів колл-центрів. Крім того, з середини червня-2014 організація співпрацює з сайтом пошуку роботи Work.ua.
Що стосується претендентів, то станом на 8.07.2014 р. у відкритій базі даних «Центру» числиться 570 претендентів, приблизно порівну – чоловіків і жінок. Регіонально найбільшим попитом користується робота в Києві, багато здобувачів серед пріоритетів вказують також Львів. Втім, нерідко здобувачі вказують, що згодні на роботу в будь-якому регіоні України і готові до переїзду. Серед сфер зайнятості найбільш популярні у претендентів будівництво, торгівля, домашній персонал, медіа, а також адміністративний персонал і менеджмент.
Крім підбору вакансій, Центр зайнятості вільних людей надає і іншу допомогу в працевлаштуванні. Зокрема, волонтери Центру (багато з яких – професійні рекрутери і менеджери з кадрів) проводять кар’єрне консультування: допомагають визначитись з оптимальним типом роботи, скласти резюме, підготуватись до співбесіди.
Також допомогою переселенцям, в тому числі у працевлаштуванні, займаються інші волонтерські ініціативи, навіть якщо працевлаштування для них – не основний напрямок роботи. Наприклад, волонтерська ініціатива Схід-SOS , яка також надає гуманітарну, юридичну та допомогу з поселенням. А також ініціативна група Донбас-SOS , яка надає переселенцям допомогу в поселенні, консультації, юридичну підтримку.
Слідкувати за новинами та отримувати інформацію від волонтерських груп, крім їхніх сайтів, можна в соціальних мережах:
- Центр зайнятості вільних людей: сторінка в Facebook ;
- Схід-SOS: співтовариство в Facebook;
- Донбас-SOS: група Вконтакте , співтовариство в Facebook.
Іноді роботодавці самі шукають співробітників з числа переселенців. Наприклад, кримчани або донеччани, що давно переїхали в інші регіони України і відкрили там свій бізнес, нерідко прагнуть допомогти своїм землякам. Або просто власники невеликого бізнесу шукають співробітників і готові віддати перевагу переселенцям. Найчастіше шукають: будівельників або ремонтників, сільськогосподарських робітників, співробітників на бази відпочинку, продавців, бухгалтерів.
Вакансії від приватних осіб і компаній час від часу з’являються в соціальних мережах – у спільнотах, присвячених допомозі переселенцям. Наприклад, таких як:
- співтовариство Допомога кримським біженцям в Києві та області ;
- Львів допомагає. ;
- Ескадрони Добра – допомогу пораненим і біженцям ;
- Допомога біженцям (Закарпаття);
- Працевлаштування біженців ;
- Координаційний центр допомоги вимушеним переселенцям ;
- Фонд ДОПОМОГИ переселенцям Зі сходу України "Ми разом".
До слова, нерідко пропозиції працевлаштування для переселенців дозволяють вирішити і другу їх головну проблему – відсутність житла. Деякі вакансії заодно пропонують претенденту безкоштовне житло для нього і його сім’ї. Найчастіше такі пропозиції надходять від баз відпочинку або сільськогосподарських підприємств.
Джерело: Prostobank.ua
Залишити відповідь