Щомісяця міжнародні рейтингові компанії вивчають кредитний стан банків, ризики і ступінь стійкості фінустанов. Виходячи з цих показників, клієнти та партнери можуть визначити, чи варто співпрацювати з банком.
Банкіри відстежують рейтингові таблиці, хоча є й ті, які не вважають своїм пріоритетом присутність у міжнародній оціночній шкалі, пояснюючи це специфікою бізнес-стратегії свого банку.
Банківські експерти в Україні як правило прислухаються до рейтингів агентства Moodу’s Investors Service. Так само враховують дослідження Standard & Poor’s і Fitch.
Рейтинг Moody’s Investors Service є довгостроковим кредитним рейтингом в іноземній валюті Standard & Poor’s – довгостроковий рейтинг депозитів в іноземній валюті. Fitch – довгостроковий рейтинг дефолту емітента в іноземній валюті.
Кредитні рейтинги українських банків
Банк / рейтинг
Moody’s
Standart &
Poor’s
Fitch
Альфа-Банк
B-
B-
VAB банк
Caa1
ВТБ Україна
B-
Індустріалбанк
B3
B-
Креді Агріколь
B-
Кредит Дніпро
Caa1
Кредобанк
B-
Хрещатик
B-
Надра
C
ОТП Україна
Caa1
Ощадбанк
Caa1
B-
Південний
Caa1
B-
Перший Український
Міжнародний банк
Caa1
Правекс-банк
B3
B-
ПриватБанк
Caa1
B-
ПроКредитБанк
B-
Промінвестбанк
Caa1
Райффайзен Банк Аваль
Caa1
Сбербанк Росії
Caa1
Укрінбанк
Caa1
УкрСиббанк
B-
UniCreditBank
B-
Укрексімбанк
Caa1
B-
Фінанси та Кредит
Caa1
Форум
B2
B
Як бачимо, в міжнародною рейтинговою шкалою, яка визначає ступені ризику, показники банків визначаються кодуванням у вигляді букв і знаків «+» і «-».
У рейтингах Standart & Poor’s і Fitch ступінь ризику визначається категоріями А, В, С. А знаками «+» або «-» позначається позитивний і негативний прогноз. Тобто – схильний до розвитку або схильний до погіршення стану.
Більшість українських банків-учасників міжнародних рейтингів мають показники «В-». У цій категорії присутні банки, які мають більш високу вразливість в умовах несприятливої ділової, фінансової та економічної кон’юнктури, хоча в даний час є можливість виконання фінансових зобов’язань.
Кожен з банків, що мають негативний прогноз (-), дослідники вважають таким, що близький до зниження до категорії «С». Тобто, існує значна схильність кредитних ризиків.
Коли банки за своїми показниками переходять у категорію «С» – приходить час думати про гарантування вкладів на випадок банкрутства.
Категорія А вважається інвестиційною категорією. У такому стані банки здатні виконувати свої зобов’язання і готові до несприятливих змін у фінансовому середовищі, в якій вони працюють.
У рейтингах Moody’s також діє класифікація А, В, С. Маленькими літерами «аа» або «а» позначається вищий, середній, або, за відсутності літери-коду, – найнижчий показник в категорії. Аналогічно, за ступенями 1, 2, 3, визначається відповідне місце в рейтингу від вищого до нижчого.
Згідно з даними дослідження, банку Форум Мооdy’s дало оцінку В2 (банки, які схильні до високого кредитного ризику). Категорія 2 вказує, що вони знаходяться в середніх показниках ризику.
Індустріалбанк і Правекс-Банк віднесли в категорію В3 (банки, які піддані високому кредитному ризику, з найбільшими показниками ризику у своїй категорії).
Як бачимо з рейтингу, названі вище банки виявилися найкращими за показниками серед фінустанов, які працюють в Україні і стали учасниками дослідження.
Наступна група банків – з оцінкою Саа1 і Саа2. Тут мова йде про зобов’язання, які вважаються такими, що мають дуже низьку якість і піддані дуже високому ризику.
Як відзначають в рейтинговій компанії Standart & Poor’s, міжнародні рейтинги здатні допомогти зорієнтуватися в стані організацій, але, в той же час, є засобом для прогнозу, який не завжди відповідає істині. Оскільки фінустанова може мати індивідуальну стратегію і власне бачення розвитку бізнесу.
Проте, зміни в діловому кліматі можуть вплинути на кредитні ризики. Йдеться про появу нових послуг, вихід нових конкурентів на ринок, зростаючої або зменшується борговому навантаженні, зміни в законодавстві, зростанні інфляції.
Використано матеріали з порталу – banki.ua
Залишити відповідь