Новини світу кредитування та банківських послуг.

Рефінансування НБУ і курс валюти

В умовах дефіциту коштів на ринку, масового відтоку депозитів і зростання частки прострочених кредитів, рефінансування НБУ стало одним з небагатьох джерел ліквідності для банків. Скільком банкам регулятор допоміг, і як це відбилося на курсі валют?

Аналітик компанії «Простобанк Консалтинг»

Якщо подивитися на офіційні дані НБУ за даними видачі кредитів і дані по залишках на коррахунках банків і порівняти ці графіки з графіком коливань курсу гривні на міжбанку, то можна побачити збіги. Майже завжди після періодів підвищення ліквідності банківської системи слідують періоди тиску на курс гривні. Механізм дуже простий – банк позичає гривню скажімо під 20% річних, тобто близько 1,7% в місяць користування засобів. На цю суму купується валюта і ринок чекає, коли курс виросте на більшу величину, ніж плата за використання коштів. Через деякий період валюта продається, а гривня повертається НБУ. Різниця – чистий прибуток банку.

clip_image001

Офіційної інформації про зв’язок між курсом валют і рефінансуванням немає і не буде. Лише нещодавно НБУ отримав право публікувати кому він видав рефінансування. У кожному банку, який отримує рефінансування, знаходиться куратор з Нацбанку. Ця людина повинна стежити за всіма операціями банку, щоб гроші йшли на виплати вкладникам, а не виводилися з банку, або не направлялися на купівлю валюти. Однак, за заявами джерел, з такими кураторами завжди можна було «домовитися». Яка ситуація сьогодні, сказати точно не можливо, можна лише сподіватися, що все змінилося.

Як говорилося раніше, транш МВФ буде розділений приблизно навпіл між Кабміном і НБУ. Частина Кабміну піде на покриття дефіциту бюджету, в тому числі в ньому закладені кошти на підтримку банківського сектора. Частина НБУ піде в ЗВР. Зростання ЗВР і пропозиції валюти на міжбанку знизять тиск на курс, що дозволить НБУ поступово знімати обмеження на валютному ринку і пом’якшувати монетарну політику. Все це повинно позитивно позначитися на банківській системі і знизити вартість фондування для банків.

Старший партнер адвокатської контори « Кравець і партнери »

Формально рефінансування не повинно впливати на курс, проте на практиці цей вплив прямо пов’язаний з виділенням НБУ сум для підтримки ліквідності банків. Банки отримуючи гривню в порушення нормативів купують валюту для виведення її за кордон за фіктивними контрактами. А НБУ при цьому закриває очі на порушення чинного законодавства.

Так як офіційно подібні угоди складають банківську таємницю, то привести подібну статистику вкрай важко. НБУ в свою чергу намагається приховувати цю інформацію. Однак ринок миттєво реагує на подібні витівки НБУ, кожен новий транш рефінансування для банків призводить до зростання курсу.

На мій погляд, змін після отримання кредиту МВФ чекати не варто. Найімовірніше, левова частка даного кредиту піде на погашення раніше отриманих Україною кредитів, а також оплату газу. Також ці кошти не будуть спрямовані на виплати вкладникам ліквідованих банків у зв’язку з тим, що це не передбачено меморандумом з МВФ.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?