Новини світу кредитування та банківських послуг.

Рефінансування банків, що таке і навіщо.

Рефінансування – кредитні ресурси Національного банку України, що видаються банку для підтримки ліквідності (здатність банку виконувати свої зобов’язання перед клієнтами в будь-який час).

У яких випадках НБУ надає рефінансування банку?

Коли виникають розриви в часі по ліквідності банку. Наприклад, у разі одночасного дострокової вимоги великим числом клієнтів своїх вкладів, які банк не може повністю перекрити за рахунок інших джерел залучення коштів.

clip_image002Що дозволяє рефінансування?

У Нацбанку підкреслили, що рефінансування дозволяє:

– Забезпечити ліквідність банку для безперервності здійснення розрахунків в економіці;
– Здійснювати регулювання грошово-кредитного ринку за допомогою кредитного та процентного каналів.

Чим кредит рефінансування не є?

Рефінансування не може розглядатися як постійне джерело грошових ресурсів для банків (ресурсної бази), так як ресурсною базою банків можуть бути тільки залучені кошти клієнтів і кошти акціонерів.

За якими принципами надається рефінансування?

– Тільки в межах встановлених Національним банком грошових обмежень і обсягів:

– Обсяг регулюючих операцій визначається на підставі аналізу ситуації на ринку;

– Індивідуальні рішення приймаються тільки за наявності висновку про відповідність цільовим завданням грошово-кредитної політики НБУ.

– Тільки платоспроможним банкам:

– Банк повинен виконувати свої грошові зобов’язання і не мати простроченої заборгованості за кредитами Нацбанку.

– Під надійне забезпечення (виняток – овернайт без забезпечення):

– Перевага при виборі забезпечення з рефінансування є у державних облігацій уряду та фінансових інструментів з урядовою гарантією;

– Залежно від ліквідності інструменту / об’єкта застави визначається можливий розмір кредиту від вартості застави.

– На платній основі – за користування кредитами рефінансування стягується обґрунтована плата:

– Кредит рефінансування видається за ставкою не нижче, ніж облікова ставка.

Хто видає його банкам?

Згідно з українським законодавством, НБУ є кредитором останньої інстанції для банків, які звертатися до нього за кредитами можуть у разі, коли інші джерела залучення коштів не перекривають його потреб для своєчасного повернення грошей клієнтам.

Які кредити рефінансування бувають?

Регулюючі

Специфічні

Постійно діючі фінансові інструменти:
Використовуються для регулювання грошово-кредитного ринку в цілому, а не тільки для ліквідності окремих банків

– Овернайт
– Щотижневі планові тендери

– Стабілізаційні кредити

Механізм індивідуальної дії для вирішення більш глибоких проблем ліквідності окремих банків

Інструменти тонкої настройки:
Використовуються при необхідності як додаткові по відношенню до постійно діючим інструментам

– Репо і свопи
– Позачергові тендери

Екстрені механізми:
Застосовуються під час кризових явищ для стабілізації ситуації

механізм оперативної підтримки ліквідності банків, які мають відтік строкових вкладів фізичних осіб;

кредити для збереження ліквідності (на сьогодні нормативно не передбачено, механізм діяв з 26.02.2014 по 31.05.2014)

Операції репо – коли банк передає НБУ цінні папери в обмін на отримання від нього гривневих грошових ресурсів із зобов’язанням зворотного викупу цих цінних паперів через деякий час з певних котируванням.

Операції своп – коли банк передає НБУ валюту і отримує гривневий еквівалент за курсом Національного банку з проведенням потім зворотного обміну валюти на гривню за певним курсом.

Що таке рефінансування на тендерній основі?

Залучення коштів банками на таких тендерах, не завжди є чимось критичним. Наприклад, значна частина рефінансування – це кредити на один день ("овернайт"), які банки залучають для того, щоб підтримувати свої щоденні нормативи, в першу чергу-норматив резервування коштів на кореспондентському рахунку в самому НБУ (глобально кошти не йдуть за межі НБУ, а залишаються на коррахунку банку в Національному банку) і виступають додатковим забезпеченням (крім закладаються банком ОВДП) за цим кредитом "овернайт". НБУ може встановити ліміт на банк і тоді видача таких кредитів "овернайт" може бути в межах ліміту – беззаставною. Але практика така, що незабезпечені кредити навіть "овернайт" НБУ видає в дуже малих об’емах. Основная частина кредитів "овернайт" все одно видається на умовах їх забезпеченості цінними паперами держави. Є кредити рефінансування на термін 14 днів, 30 днів, 60 днів, 90 днів, 180 днів і до 365 днів.)

Як працює механізм?

Раз на рік НБУ публікує графіки з термінами, коли він проводить планові тендери з рефінансування. Зазвичай, терміни такого рефінансування коливаються в межах від 1 до 360 днів. Буває, що в разі зміни ситуації на ринку, НБУ може проводити позапланові тендери з рефінансування на окремих умовах.

Який банк може брати участь у тендері і чи є участь у тендері чимось негативним для банку?

У тендерах з рефінансування можуть брати участь всі банки, крім тих в які введена тимчасова адміністрація або які відправлені на ліквідацію. Якщо у банку є державні цінні папери, валюта або інші ліквідні застави, що приймаються в забезпечення по тендеру НБУ та умови по ньому привабливіше, ніж є на міжбанківському ринку, то абсолютно логічним є участь у ньому банку. Такі операції банків є абсолютно звичайною практикою і не є чимось екстраординарним.

Що таке стабілізаційні кредити?

Ці кредити видаються при виникненні у банку необхідності в погашенні своїх зобов’язань, які він не може перекрити сам за рахунок залучених ним ресурсів на ринку. Наприклад, при різкому незапланованому відтоку раніше стійких довгострокових пасивів – вкладів громадян, депозитів юридичних осіб і т.д.

Як працює механізм?

Видача стабілізаційних кредитів має на увазі під собою іншу процедуру як для банку, так і для НБУ. Банк (його акціонери) і НБУ в цьому випадку складають програму фінансового оздоровлення банку – вона обов’язково включає в себе план докапіталізації банку для приведення його показників праці до нормативних вимог Національного банку. У такий банк при отриманні грошей від НБУ обов’язково вводиться куратор, який зобов’язаний забезпечити контроль за цільовим використанням коштів, що надаються тільки на передбачені в програмі фінансового оздоровлення, мети.

Навіщо потрібен куратор НБУ в банку?

Останнім часом, у зв’язку з погіршенням ситуації в банківській сфері, фактично у всі найбільші і великі банки України введені куратори НБУ. Загальне число кураторів в даний час, за словами першого заступника голови Нацбанку Олександра Писарук, 51. При цьому причини їх введення в кожному банку свої: у деяких банках вони введені для контролю за цільовим використанням коштів, отриманих за кредитами рефінансування та стабілізаційними кредитами, в деяких – оскільки вони належать російським акціонерам, у деяких – через явні проблеми з виконанням економічних нормативів і визнаних НБУ.

Як формується процентна ставка?

Процентні ставки залучених коштів з рефінансування прив’язані до рівня облікової ставки.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?