Новини світу кредитування та банківських послуг.

П’ять правил успішного ведення сімейного бюджету

«Не буває безнадійних бюджетів – бувають невмілі управителі», – вважають фінансисти. Дійсно, якщо слідувати чітко визначеним класичними правилами ведення бюджету, то ви будете приречені на успіх. Які головні закони вмілого управління домашніми фінансами.

Правило перше. Контролюйте.

Перше, що доведеться зробити тим, хто твердо має намір поліпшити своє фінансове добробут – це контролювати свої витрати.  Отже, всі витрати без винятку потрібно фіксувати. Яким саме чином – не має значення: просто підберіть найбільш зручний для вас спосіб ведення обліку. За словами банкіра, одна з найбільш частих помилок, яку допускають при контролі витрат, полягає у нерегулярному веденні записів. Найчастіше про записи забувають, якщо відкладають їх «на потім».

Гуру фінансового менеджменту радять відокремити регулярні витрати від разових. Регулярні – це обов’язкові витрати, без яких ніяк не можна обійтися. Наприклад, орендна плата і комунальні платежі, щомісячні внески по кредитах, якщо вони є; зв’язок, продукти харчування та інші витрати, які, на вашу думку, потрібно погашати в першу чергу.

Після того, як ви відзначите обов’язкові витрати, стане видно, в якій частині витрат ви можете себе обмежити.

Стабільність будь-якого доходу – всього лише ілюзія. Особливо це стосується України, де до звичайної фінансовій кризі додалася війна. Тому одного контролю за витратами мало – витратами потрібно управляти.

Правило друге. Скоротіть витрати.

Після контролю витрат, можна приймати рішення, які з них зайві і підлягають скороченню. «Для ефективного аналізу видаткової частини і виявлення статей витрат, які можна скоротити, необхідні дані за період, як мінімум за три-чотири місяці. Не варто очікувати результат вже через місяць, тільки через пару місяців, контролюючи свої витрати, можна буде виділити необхідні статті, яких можна було б уникнути або скоротити. 

Однак бажаючи скоротити витрати можна перестаратися. Приміром, не слід повністю урізати витрати на розваги. Просто визначте, наскільки ви хочете їх зменшити – припустимо, з 25% до 5% від вашого доходу. Потім відрахуйте нову суму і покладіть її в окремий конвертик з написом «розваги». Цього заходу має вистачити, щоб дисциплінувати ваші витрати.

Правило третє. Економте на продуктах харчування та інших покупках.

У західних країнах люди витрачають на харчування близько 10-30% своїх доходів. В Україні ситуація така, що на їжу в більшості населення йде від 45 до 90% від получки. Тому українці, по суті, змушені економити саме на харчуванні. Однак робити це слід грамотно.

З арсеналу розумної економії на продуктах та інших покупках, крім давно відомих і практикуються прийомів як робити покупки за списком і не ходити в супермаркет голодним:

  • розписувати домашнє меню на тиждень вперед і підкуповувати щотижня під нього продукти в магазині з найнижчими цінами;
  • брати обіди з собою на роботу замість ланчу в громадському харчуванні;
  • підібрати недорогий магазин харчових продуктів по сусідству на випадок дрібних покупок;
  • використовувати акції, купони, програми лояльності;
  • купувати потрібне через інтернет або в магазинах під час сезонного розпродажу, вибирати передостанню, а не останню модель техніки;
  • планувати відпустку заздалегідь, підбираючи недорогі бюджетні маршрути, авіаквитки і путівки;
  • замість одноразових товарів купувати багаторазову альтернативу (рушники з тканини, а не паперу, фільтр води замість бутильованої води і т.д.);
  • вибирати товари, які були у вжитку – позичаючи їх у знайомих або купуючи на спеціальних сайтах (наприклад, радіо няню або дитячий велосипед і т.д.);
  • переходити на більш вигідні тарифні плани, відстежуючи їх зміни (по мобільному зв’язку, інтернет, супутникове телебачення і т.д.).

  Правило четверте. Плануйте.

Чи не єдиним скороченням витрат досягається успіх сімейного бюджету. Коли всі цифри у вас на долоні, і ви продумали, які витрати обмежите, можна вживати більш складне планування – наприклад, за яким графіком ви будете погашати свої борги. Можна піти ще далі і продумати довгострокову стратегію збільшення доходів.

Після цього ваш сімейний бюджет повинен пройти перевірку на практиці. Вам доведеться продовжувати вести строгий облік всіх витрат – з подальшим аналізом перемог і поразок.

Правило п’яте. Створюйте резервний фонд.

Апогей майстерності ведення сімейного бюджету – відкладання коштів. Це не стосується накопичення коштів на конкретну покупку. Мова йде про створення резервного фонду на випадок непередбачених обставин – фінансової подушки. Використовувати ці гроші можна в разі звільнення, втрати працездатності, потреби термінової операції або термінового ремонту автомобіля або житла.

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?