Новини світу кредитування та банківських послуг.

П’ять наслідків підвищення облікової ставки НБУ

Дуже далекий, на перший погляд, від простого українця показник – облікова ставка НБУ. Насправді ж українці досить часто можуть «зіткнутись» з ним і прямо або побічно відчути його зміну. Про те, що принесе підвищення облікової ставки в статті.

У 2014 році облікова ставка НБУ зросла вже двічі, щоразу – на три процентних пункти. З 6,5% до 9,5% річних у середині квітня-2014, і до 12,5% річних – в середині липня-2014. Таке різке підвищення ставки в останній раз відбувалось на початку 2008 року, але й тоді масштаб його поступався нинішньому: за чотири місяці (з початку 2008 року по кінець квітня-2008) облікова ставка виросла всього на чотири процентних пункти, з 8% до 12% річних.

clip_image001[3]

Теоретично, зміною облікової ставки НБУ регулює вартість фінансових ресурсів, а значить – ставки за кредитами і депозитами. Правда, на практиці ці механізми в Україні досі не діяли. «В теорії облікова ставка – орієнтир" ціни на гроші ". Чим вища облікова ставка НБУ – тим вище процентна ставка по банківських продуктах (кредитами, депозитами). Але на практиці в Україні облікова ставка НБУ не завжди була визначальним фактором змін ставок банківських продуктів.

Втім, це не означає, що поточне підвищення облікової ставки ніяк не впливає на фінансовий ринок. Для українців воно буде мати кілька наслідків.

Наслідок перший: позичальники під плаваючу ставку платитимуть більше

Те, що облікова ставка НБУ підвищилась, в першу чергу відіб’ється на деяких позичальниках. Зокрема – тих, хто виплачує кредит під плаваючу ставку, базою якої виступає облікова ставка НБУ. Підвищення «бази» відразу на шість процентних пунктів при сумі позики в 200 тисяч гривень і строк 20 років призведе до підвищення щомісячного аннуитетного платежу приблизно на 1500 гривень.

Хороша новина в тому, що таких позичальників не так вже й багато. Серед 50-ти банків-лідерів за активами кредити під плаваючу ставку з прив’язкою до облікової ставки НБУ в останні три роки видавав лише банк CreditAgricole, і то – лише до середини 2013 року. Але й ті позичальники, які встигли отримати саме такий кредит, зміни відчують не відразу: за умовами, що діяли в банку, розмір плаваючої ставки за такими договорами переглядається один раз на рік або на п’ять років.

Наслідок другий: прострочення по кредиту обійдеться дорожче

Ще одна ситуація, в якій фізособа може безпосередньо зіткнутись з обліковою ставкою НБУ – прострочення за кредитним або іншим договором, і необхідність сплатити пеню. Остання звичайно розраховується на основі облікової ставки. В Україні існує закон, яким встановлено відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань, за яким передбачено, що у разі невиконання або несвоєчасного виконання грошового зобов’язань боржник зобов’язаний сплатити на користь кредитора пеню, розмір якої не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України.

Так, якщо ще на початку 2014 року за прострочення по кредиту позичальник заплатив би не більше 13% річних, то в липні-2014 пеня може нараховуватись вже за ставкою до 25% річних. Точний її розмір, зрозуміло, залежить від умов конкретного договору.

Наслідок третій: інфляція переходить під контроль НБУ

Однак головна мета поточного підвищення облікової ставки – це перехід НБУ до політики інфляційного таргетування. Така вимога прописана в кредитному меморандумі, підписаному з МВФ. Згідно з ним, Нацбанк зобов’язався перейти до таргетування інфляції протягом року – до травня-2015. Інфляційне таргетування – звичний механізм для центробанків розвинених країн.

Працює він таким чином. Облікова ставка впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики. Зниження кредитування фізосіб приводить до того, що зменшується платоспроможний попит на товари і послуги, що часто купуються в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін через низький попит.

Правда, в Україні цей механізм поки не працює. Справа в тому, що облікова ставка, по суті, не робить впливу на вартість кредитів для населення, адже ставки по них набагато вище облікової. Тому таргетування інфляції поки запущено Нацбанком в «тестовому» режимі – механізми використовуються, але щоб вони приносили потрібний результат, необхідно провести реформи, які збільшать вплив НБУ на ринкову вартість кредитів.

Крім того, інфляція 2014 року в першу чергу обумовлена не факторами попиту (емісія грошей, підвищення доходів населення, зростання кредитування фізосіб), а факторами пропозиції – подорожчанням імпортних товарів через девальвацію гривні.

Наслідок четвертий: ставки за вкладами і позиками поки не зміняться

Логічний наслідок попереднього пункту: підвищення облікової ставки не позначиться на ставках по кредитах і депозитах для населення. У першу чергу тому, що ставки ці на порядок вище облікової. Приміром, за кредитами готівкою від 50-ти банків-лідерів ринку послуг для населення в липні-2014 реальні ставки «стартують» в районі позначки 30% річних, а по депозитах для фізосіб у гривні банки-лідери пропонують до 25,5% річних .

Однак потенційно, коли НБУ все ж перейде до інфляційного таргетування, облікова ставка буде впливати на ціну позик і ставки за вкладами фізосіб.

Наслідок п’ятий: рецесія економіки продовжиться

Зрозуміло, подорожчання кредитних ресурсів відіб’ється не тільки на позичальниках-фізособах – для підприємств позикові кошти також подорожчають. При цьому відновлення української економіки, розвиток виробництва і створення нових робочих місць вимагає якраз доступу виробників до дешевих кредитів. Так що чекати, що українська економіка почне семимильними кроками виходити з кризи, очевидно, поки не варто.

З іншого боку, пріоритетне завдання НБУ на сьогодні – стабілізація фінансового ринку та приборкання інфляції. Це в свою чергу також важливо для інвестиційного клімату країни і, відповідно, зростання економіки в більш довгостроковій перспективі. А боротьба з інфляцією завжди супроводжується уповільненням зростання виробництва.

Враховуючи те, що НБУ поки досить слабко впливає на ринкову вартість кредитування – підвищення облікової ставки не стане різким ударом і по компаніям-роботодавцям.

Джерело: Prostobank.ua

One Response to П’ять наслідків підвищення облікової ставки НБУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?