Новини світу кредитування та банківських послуг.

Публічний збір пожертв, як відрізнити благодійників від шахраїв

Сьогодні на вулицях міст часто можна зустріти людей з прозорими урнами, які збирають кошти на різні благодійні цілі. Наскільки законно діють ці люди, і як перевірити, чи не є вони банальними шахраями, що кладуть Ваші гроші собі в кишеню, прикриваючись благородними цілями.

Загальні правила збору пожертвувань

Статтею 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" визначено порядок здійснення публічного збору благодійних пожертв.

Таким збором закон визначає добровільний збір цільової допомоги у формі коштів або майна серед невизначеного кола осіб, зокрема з використанням засобів електронного зв’язку або телекомунікації для досягнення цілей, визначених вищеназваним законом.

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації, діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності керівника благодійної організації. При цьому в довіреності мають бути чітко визначені цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання та порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації. Особи ж, що збирають добровільні пожертви на користь благодійних організацій від свого імені, діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з такою благодійною організацією. Як і довіреність, про яку йшла мова вище, контракт або договір повинен, серед іншого, визначати: цілі, місце і строк збору коштів або майна, порядок їх використання, порядок загального доступу до фінансової звітності благодійної організації та відповідальність сторін у разі порушення контракту ( договору) або порядку використання пожертв. Можна збирати кошти і не для благодійних організацій, а для "інших бенефіціарів", зокрема фізичних осіб. Але і тут має бути укладений контракт (договір) про благодійну діяльність, що містить умови, аналогічні тим, про які вже було сказано вище. На збір благодійних пожертвувань є деякі обмеження: заборонено збирати кошти на цілі, що суперечить законодавству України, або порушують права clip_image001третіх осіб. Крім того, підакцизні товари не можуть бути об’єктами благодійних пожертвувань (тобто збирати в якості пожертвувань, наприклад, сигарети і алкогольні напої заборонено).

Чи можна бути впевненим, що кошти, які Ви передали людині, що збирає пожертвування, будуть витрачені за призначенням, або просто підуть в кишеню шахрая? Звичайно, на 100% застрахуватися себе від шахраїв неможливо, оскільки великі афери готуються досить грунтовно і до певного моменту шахраї не видають своїх істинних цілей. Однак, перевірити і проконтролювати збирачів благодійних пожертвувань можна. По-перше, можна зажадати підтвердження повноважень на збір коштів для певної благодійної організації (наявність нотаріально завіреної довіреності, або договору про благодійну діяльність). Дізнавшись найменування та контакти благодійної організації або іншого бенефіціара, можна з ними зв’язатися, уточнити інформацію про цілі збору коштів, про можливість ознайомитись з фінансовою звітністю щодо використання зібраних коштів, а також уточнити, чи дійсно людина, якій Ви віддаєте свої пожертви, є уповноваженим представником бенефіціара.

Другого вересня 2014 Парламент ухвалив зміни до Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" якими визначив, що порядок збору пожертвувань, спрямованих на підтримання боєздатності збройних сил України, визначатиме Кабінет Міністрів України. Однак, на момент написання статті ці зміни не вступили в силу, і, відповідно, порядок Урядом поки не розроблений.

Збір пожертвувань на постійній основ . Благодійні організації.

Для збору коштів на постійній основі є два шляхи організації такої діяльності: перший – організувати власний благодійний фонд, якщо однодумців багато, другий – знайти вже існуючу благодійну організацію, домовитись про відкриття відповідної кампанії по збору коштів та укласти з цією благодійною організацією відповідний договір. Однак, це має бути не абстрактний збір коштів для бездомних собак, а на утримання конкретного притулку, або на його створення.

Законодавством передбачено 3 види благодійних організацій – благодійні товариства, благодійні установи та благодійні фонди. Для створення благодійного товариства потрібно не менше двох засновників, благодійні установи та фонди можна створювати і одному. При створенні благодійної установи обов’язковою умовою є вказівка в установчому акті того факту, що майно для формування активів такої благодійної організації передає один (або кілька) з засновників.

Найбільш зручний для створення навіть однією людиною – благодійний фонд. Благодійний фонд діє на підставі статуту, його реєстрація відбувається в тому ж порядку, що і реєстрація, наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю. Тому великої складності у створенні благодійного фонду немає: необхідно розробити його статут, вимоги до якого описані в Законі "Про благодійну діяльність та благодійні організації", протокол зборів засновників благодійної організації, оплатити квитанцію про сплату реєстраційного збору в розмірі 51 гривні, і звернутись з зібраним пакетом документів до державного реєстратора за місцем знаходження громадської організації.

Оподаткування зібраних пожертвувань

Як відомо, благодійні організації є неприбутковими організаціями, відповідно всі зібрані ними кошти повинні витрачатись в рамках фінансованих програм за рахунок зібраних коштів. Статус коштів, що збираються волонтерами для благодійних організацій, скажімо для фінансування АТО, податковим законодавством не визначений.

Закон, прийнятий, 2 вересня на момент написання цієї статті не набув чинності, тому статус цих коштів ніяк не змінився на сьогоднішній день. Але зміни, які будуть внесені до Податкового кодексу України, знімуть не тільки питання звільнення від оподаткування коштів, зібраних волонтерами, а й впорядкують роботу самих волонтерів, дані яких будуть зібрані в реєстрі, завдяки чому, можна буде виявити, чи є людина, що збирає гроші волонтером, або самозванцем. Тримачем реєстру визначено Міністерство фінансів України, воно ж має розробити і порядок реєстрації волонтерів, але, зверну увагу, що ці зміни стосуються виключно фінансування АТО.

Джерело: Prostopravo.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?