Новини світу кредитування та банківських послуг.

Психологія грошей – цікава наука.

Ми часто чуємо фразу «Не в грошах щастя», але хіба згодні з нею на всі 100%? Адже недостача коштів часто обмежує наші можливості, провокує появу неприємних емоцій, а їх достаток, навпаки, дарує відчуття спокою і задоволеності.

Так що не дарма в науці психології виник цілий напрямок, що вивчає ставлення людини до грошей і до інших людей у зв’язку з грошовими відносинами, іменоване психологією грошей.

clip_image002 Напрямок психології грошей тісно пов’язане з економікою. Довгий час вважалося, що тема людини і грошей повинна вивчатися в контексті науки про культури. Але недавні дослідження, проведені вченими, вказують на те, що біологічні операції мозку багато в чому перегукуються з процесами, що мають місце в економічних системах.

Так що вивчення поведінкових реакцій людини при взаємодії з грошима може не лише допомогти зрозуміти певні реакції на ті чи інші ситуації, але і поліпшити життя людства в цілому.

У XX столітті вчені, які працюють у сфері експериментальної психології, не цікавилися проблемою грошей, адже вважалося, що так як гроші з’явилися всього кілька тисячоліть тому, в головному мозку ще не встигли сформуватися відділи, що відповідають за обробку інформації, пов’язаної з ними.

Незгодні за цією теорією стверджували, що для того, щоб оперувати грошовими поняттями, не обов’язково потрібен окремий відділ мозку і психологія грошей може бути одним з напрямків психології ігор, що ґрунтується на теорії ігор, яка оперує ресурсами і стратегією їх видобутку.

clip_image004Так чи інакше, дослідження почалися, і вже перші з них показали, що поведінка людини при прийнятті рішень, пов’язаних з грошима, досить передбачувана, хоча і не завжди відповідає класичним схемами.

Вчені виявили кілька цікавих передбачуваних психологічних ефектів у розрізі відносин людини і грошей:

· Грошова ілюзія. Означає, що людина сприймає номінальну, а не реальна кількість грошей. Тобто, не робить поправку на інфляцію. Наприклад, сума в розмірі 10 тис. грн. зараз сприймається нашою свідомістю так само, як і 1,5 роки тому, хоча тоді вона дорівнювала еквіваленту в 1 тис. євро, а зараз – 0,4 тис. євро.

· Грошовий консерватизм. Коли людина чинить опір введенню будь-яких грошових реформ, навіть якщо вони є корисними.

· Ефект замовчування. Тема грошей часто вважається непристойною для обговорення, тому зазвичай замовчується в розмовах. Згідно з деякими дослідженнями, в ТОПі «вкрай делікатних питань» поряд з подружньою зрадою і сексуальними стосунками вважаються питання про розмір і джерела доходів, а також – про грошові заощадження.

· Ефект фінансового напруги. Ставлення людей до грошей не є нейтральним. Зазвичай, воно супроводжується сильними емоціями: любов’ю чи ненавистю, жертовністю або гнівом.

· Ефект грошової профанації. Використання грошей для оплати праці вказує на кількісну оцінку цих дій, перетворюючи взаємодію індивідуумів з сакрального в звичайне, профанне. Таке перетворення оцінюється людьми як опошлення і сприймається негативно. Тому серед родичів і близьких друзів в нашій культурі не прийнято брати гроші за послуги.

· Ефект позичання. Найчастіше позичання грошей людьми схвалюється, а запозичення – засуджується.

· Ефект переважної цінності грошей. Гроші вважаються більш цінними, ніж товари аналогічної вартості. Так як гроші – це річ більш гнучка, і їх набагато легше обміняти на інші необхідні речі.

· Ефект цінності грошових знаків. Людина з більшою ймовірністю витратить гроші в дрібних купюрах, ніж таку ж суму у великих. Дана психологічна закономірність була вперше описана в роботі прий Рагубір (Priya Raghubir) і Джойдіп Шрівастава (Joydeep Srivastava) «Denomination Effect» в 2009 році. Автори провели простий експеримент: роздали кожному з групи студентів по долару. Одна частина групи отримала долар однією купюрою, інша – монетами по 25 центів. Потім їм запропонували витратити гроші на цукерки або зберегти. Як і очікували автори експерименту, велика частина студентів, що одержали монети, витратила їх, тоді як ті, що отримали цілу купюру, віддали перевагу її зберегти.

Вчені продовжують досліджувати область психології грошей і час від часу роблять цікаві відкриття. А які психологічні закономірності, що стосуються відношенню до грошей, за собою помічали Ви?

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?