Новини світу кредитування та банківських послуг.

Приховані комісії банку при оформленні кредиту

Сьогодні запозичення чужих коштів стало нормою життя для чималої кількості людей, а для деяких і зовсім перетворилося на звичку. І звертаючись в черговий раз за позикою, діють вони теж за звичкою. А адже далеко не секрет, що ставитися до оформлення будь-якого кредиту, навіть незначного, слід дуже серйозно. І тут досвідчені позичальники, і експерти єдині в думці. Не варто обмежуватися тільки вибором конкретного банку або підбором певного продукту. Важливо детально вивчати всі умови, позначені в договорі запозичення.

clip_image002

Недосвідчений позичальник може запитати, а навіщо ж це потрібно? Відповідь лежить на поверхні. У договорі викладена вся інформація про додаткові платежі і комісії, навіть та, яку фахівець банку волів замовчати під час усної бесіди. Однак для більшості клієнтів найважливішим показником, який діє на них, як червоний колір на бика, є процентна ставка.

Саме її величину дуже активно рекламують фінансові установи, заманюючи клієнтів, які забувають про найпростішої обережності. Недивно, що багато підписують договори, не розібравшись в деталях, а то й зовсім не читаючи. Але незабаром, як правило, вже після здійснення перших платежів, безтурботні клієнти починають дивуватися, а куди поділися обіцяні низькі відсотки? Спробуємо розібратися.

Багато хто вже бачив так звані кредитні калькулятори. Зазвичай вони знаходяться на офіційних сайтах фінансових установ. З їх допомогою будь-який бажаючий може провести розрахунки і підібрати для себе оптимальну, на перший погляд, програму кредитування. Але їм не варто довіряти. На практиці в більшості випадків складається інша картина, тобто, підсумки розрахунків часто не збігаються з графіком і обсягом реальних платежів. Відбувається це тому, що фінансові організації в рекламі доводять лише номінальну процентну ставку і номінальну інформацію. Як результат – клієнт бачить на екрані вигідну картину, укладає договір. А за фактом отримує інше, зрозуміло, не на свою користь.

Проте, закон зобов’язує фінансові установи вказувати в договорі всі види додаткових платежів, комісій і зборів. Тому так важливо читати договір, вникати в деталі, ставити уточнюючі питання. І тільки після того, як ви з цим розберетеся, варто підписувати документ. У свою чергу будьте готові до того, що фахівці банку з небажанням будуть розголошувати всі умови позики, воліючи промовчати про те, що ви не запитаєте. Більше того, не дивуйтеся, що дуже важливі умови будуть написані дрібним шрифтом, та ще де-небудь з краєчка. На цей випадок досвідчені позичальники носять із собою збільшувальне скло. Тільки таким чином, пильно вивчаючи умови договору, можна побачити все, що написано «між рядків» рекламного буклету.

Отже, для багатьох вже стало очевидно, що фактичні виплати можуть досить істотно відрізнятися від планованих витрат. Фінансові аналітики загострюють увагу потенційних позичальників на ряді нюансів. Кредитні калькулятори їх просто не враховують, не відображають. Звідси і розбіжності. На практиці ж може статися, що сума позики зростає аж на 40%. І все це за рахунок наявності в договорі додаткових витрат, про які клієнт попереджений (раз він підписав договір і погодився з цим).

Ось, деякі додаткові витрати, які і утворюють настільки значиму підсумкову переплату:

  • комісійні збори, які передбачені кредитором за ведення розрахункових рахунків майбутнього позичальника, включаючи їх закриття і відкриття. Відзначимо, що подібні «побори» були визнані незаконними. Тим не менш, факт залишається, і багато установ не виключили дані збори зі своїх договорів;
  • комісія (збір), передбачена за оформлення кредиту;
  • збір за провадження будь-яких розрахунково-касових операцій;
  • комісія за так зване SMS-інформування клієнтів, яке являє собою оповіщення про дату чергового платежу і т.п. інформації, яка вже й так відома позичальникові;
  • комісія, що стягується за дострокову виплату кредиту. Ця комісія досі береться деякими банками, навіть в обхід рішення про незаконність подібних стягнень. Такі наші реалії.

Також відзначимо, що, по суті, всі банківські збори діляться на 2-а типи. Це щомісячні збори і разові комісії. До разових зборів, наприклад, можна віднести побори за відкриття або закриття рахунку, оформлення позики. Дуже часто вони зустрічаються при оформленні іпотеки, автокредиту і мають солідний розмір, боляче «б’ють по кишені» позичальника. Щомісячні збори за фактом можуть бути названі як завгодно, але саме на них припадає левова частка переплати.

Однак саме на них меншою мірою звертає свою увагу недосвідчений позичальник. Таким способом фінансові організації добирають гроші до заявленої низької процентної ставки, яка так і манить безтурботних клієнтів. Аналітики стверджують, що за рахунок усіх включених комісійних зборів фактична процентна ставка може доходити і до 50%, і до 60% річних.

Висновок: будьте пильні! Вивчайте документи, вникати в деталі до підписання паперів. Не чекайте, що кредитор розкриє всю інформацію. Будьте готові до того, що про підступи в договорі кредитування ніхто не розповість. Або дадуть відповідь на ваше запитання ухильно, заплутано і розмито, причому, зроблять це ввічливо і мило, з широко розтягнутою посмішкою. Не бійтеся, перепитуйте, докопатися до суті. Звертайте особливу увагу на обумовлених у договорі комісійних зборах.

Пам’ятайте, не буває безкоштовних і дешевих кредитів. Якщо не можете у всьому розібратися самостійно, залучіть юриста. В даному випадку витрати будуть виправданими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?