Новини світу кредитування та банківських послуг.

Продаж майна в заставі

Всі знають, що придбати автомобіль, квартиру, будинок, земельну ділянку можна не тільки за рахунок власних коштів, але і за допомогою банківських кредитних ресурсів. До такого способу звертаються, якщо немає достатньої суми на придбання необхідного рухомого або нерухомого майна або, якщо не хочуть відразу відволікати велику суму з сімейного бюджету.

В даний час ціни на автотранспорт і нерухоме майно впали. Також спостерігається падіння вартості оренди. Знизилася платоспроможність населення. Тому продаж іпотечних квартир та іншого заставного майна позичальниками швидше вимушене явище.

Позичальник вдається до вимушеності продавати заставне майно в ситуації, коли він не в змозі впоратися з узятими на себе перед банком зобов’язаннями з погашення кредиту, коли сильно знижується його платоспроможність або відсутня можливість рефінансування кредиту на прийнятних для обох сторін кредитного договору умовах.

У свою чергу для покупця придбання перебуває під обтяженням за кредитом майна має ряд вигод, але також і незручностей.

Вигоди пов’язані з демпінговими цінами, які набагато нижчі ринкових, особливо в разі вимушених продажів, обмежених у часі. Крім того, якщо покупцеві не вистачає власних коштів для здійснення угоди, банк, який зацікавлений у погашенні позичальником заборгованості за кредитом, може розглянути можливість надання кредиту покупцю на відсутню суму.

imuzhestvo_v_zalogeЗаставні кредити позитивні для банку і позичальника тим, що дають можливість повністю або хоча б частково розрахуватися за зобов’язанням по кредиту за рахунок реалізації застави.
Реалізація застави за ініціативою кредитоотримувача можлива при згоді банку-кредитора. Згода може бути оформлено у письмовій формі або отримано у вигляді усної домовленості.

Позичальник може самостійно займатися організацією реалізації свого предмета застави. У цьому випадку можливі три варіанти:

1.) Продаж предмета застави з переходом права власності до покупця лише після погашення позичальником у повному обсязі кредитної заборгованості перед кредитодавцем (банком). Погашення заборгованості позичальник здійснює за рахунок коштів, отриманих від покупця у якості передоплати;

2.) Можливе використання акредитива;

3.) Можливе використання сейфового осередку для здійснення зберігання фінансів на час реєстрації зняття обтяження, а також переходу права власності.

Перший спосіб найбільш зручний і практично безризиковий для банку. Якщо предмет застави – нерухоме майно, кредитор після процедури повного погашення заборгованості за кредитом видає своєму позичальникові для реєстраційної служби лист-повідомлення про виконання зобов’язань по кредиту. Потім відбувається реєстрація зняття обтяження і перехід права власності на майно до покупця. У разі транспортного засобу банк повертає позичальнику оригінал ПТС. Банк в самій угоді не бере участі. Після повного погашення позичальником заборгованості за кредитом у банку до нього претензій немає. Реєстрація переходу права власності на майно до покупця – це справа совісті позичальника.

До договору купівлі-продажу, складеним позичальником-продавцем і покупцем, банк, по суті, ніякого відношення не має. У цьому, в основному, і може складатися ризик для покупця майна, яке було під заставою. Тобто у покупця є ризик залишитися без грошей і без придбаного майна. Якщо немає достатнього рівня довіри до продавця, то угоду купівлі-продажу потрібно підстрахувати, наприклад, шляхом укладення договору-авансу з певними умовами внесення авансу за участю ріелтора.

Другий спосіб – додаток до першого. Банк-кредитор рідко використовує його. Другий спосіб значно знижує ризик для покупця майна. Це пов’язано з тим, що покупець відкриває на суму угоди акредитив. Умова переказу коштів з акредитива в погашення заборгованості по кредиту полягає в наданні новим власником майна документа про право власності. Власність реєструють за згодою банку-кредитора. З нерухомого майна знімається обтяження після реєстрації права власності.

Третій спосіб використовують на практиці лише в разі купівлі заставного майна співробітниками банку або VIP-клієнтами банку. Цей спосіб в основному має відношення до нерухомого майна. Позичальник самостійно знаходить покупця. Між ним і покупцем оформляється угода купівлі-продажу. Грошові кошти поміщають в сейфові ячейки банку: в першу поміщають суму для погашення заборгованості за кредитом, у другу поміщають суму, що залишилася. Банк повідомляє реєстраційну службу про припинення іпотеки листом-повідомленням. Іпотека припиняється іпотека, реєструється право власності на нового власника. Отриманий про право власності документ – це умова доступу до банківських осередків.

Можна зробити висновок, що купівля-продаж заставного майна взаємовигідна для всіх сторін угоди – позичальника, банку й покупця.

Крім того, придбання заставного майна покупцем має для нього перевага, що полягає у впевненості в юридичній чистоті купується їм колишнього заставним майна банку. Адже колишнє заставним майно пройшло ретельну перевірку з боку юридичної служби банку, служби безпеки. Тому ризик наявності на дане майно прав третіх осіб виключається.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?