Новини світу кредитування та банківських послуг.

Проблеми банків після зміни курсу

Нещодавно Національний банк України відмовився від валютного аукціону та індикативного курсу гривні. Таким чином Нацбанк вперше визнав, що є проблема з «курсами» в країні і те, що так тривати не може.
«З 5 лютого припиняються щоденні валютні аукціони з відмовою від індикативного курсу гривні. Курс гривні буде встановлюватися банками на підставі об’єктивних параметрів ринкового попиту та пропозиції », – заявила Глава Нацбанку.

Для чого відмінили індикативний курс

За словами Валерії Гонтаревої, такі заходи сприятимуть усуненню невизначеності механізму ціноутворення на кредитні курси та іноземну валюту на міжбанку , а також дієвості монетарних механізмів НБУ .

clip_image002НБУ декларує концепцію єдиного курсу, коли ринковий і офіційний курс повинні бути єдині. Це правильний підхід, бо наявність значної кількості, що часто не відповідають реальному стану справ, курсів призводило до масового відтоку валюти на «чорний ринок», проблем банків з клієнтами, які постійно були незадоволені виставленими банками курсами.

Причому якщо експортери традиційно говорили про те, що їх валюту можна було продати дорожче, то імпортери активно закидали банки гнівними листами про те, що банки наживаються на них, безпідставно завищуючи ним курс продажу валюти та аргументи банків, що, мовляв, дешевше на ринку просто немає, не знаходили розуміння ні у одного з імпортерів.

Як це рішення вплине на ринок?

Це було прогнозоване рішення, так як останнім часом індикативний курс фактично ні на що не впливав, окрім як на котирування в банківських валютних обмінниках, оскільки за нормативною базою НБУ , банк мав право виставляти в банківському обмінному пункті максимальний курс продажу валюти на рівні: індикативний курс + 5%. Але, враховуючи, що за таким курсом, який на 4-5 гривень був нижче реального ринкового курсу, в банківському обміннику все одно нічого купити було неможливо, на ринок це ніяк не вплине і індикативний курс як частина банківського валютного ринку йде з порядку денного.

Які курси залишились?

Теоретично вже два дні ми маємо наступні курси: готівкові курси банківських та небанківських обмінників, офіційний курс НБУ, курс міжбанківського валютного ринку, який швидше за все найближчим часом зрівняється з офіційним.

Начебто все просто … Торгова сесія у вівторок і статистика по ВАКЛ показала, що банки реально стали ставити котирування, за якими вони роблять угоди на валютному ринку, чого раніше дозволити через острах гніву регулятора вони не могли.

«На якомусь етапі цей механізм [індикативний курс ] працював, він приносив користь. Але десь на початку грудня на зустрічі з банкірами ми обговорювали, що цей механізм почав втрачати свій сенс. Що відбувалося? Ми отримували до сотні заявок на день, і індикативний курс складався виключно з цих заявок. Але при цьому ми вже почали бачити, що почалося відхилення ринку від індикативного курсу, тому що банки почали надсилати абсолютно нереальні заявки », – зазначає глава НБУ.

За її словами, пов’язано це з тим, що для цілей пруденційного нагляду банкам було зручніше перебувати в території більш стабільного і спокійного курсу. Поки різниця була незначна, до цього можна було ставитися толерантно, але коли ця різниця початку досягати 20-30%, проведення цих аукціонів втратило сенс. Нацбанк неодноразово збирав банкірів з пропозицією скасувати проведення аукціонів, тому що в НБУ вважали, що це починає приносити реальну шкоду економіці. В НБУ «хотіли отримати дзеркало ринку, а в результаті отримали криве дзеркало».

Наскільки «злетів» курс долара?

Не випадково ще з ранку 5 лютого середньозважений курс по системі НБУ реєстрації угод на валютному ринку курс був 16,5020 грн. за долар, а вже ввечері він був 21,6584 грн. за долар. Щонайсерйознішої проблемою для банків стане встановлений з 6 лютого офіційний курс НБУ на рівні 23,13058 грн. долар, тобто збільшення за день офіційного курсу долара склало більше 5 грн.

Багато банків, у тому числі деякі найбільші, були не проти заробити на первісній плутанині при скасуванні індикативного курсу і оголошення політики НБУ про єдиний курс, і активно почали задирати вгору курс протягом двох останніх робочих днів, наздогнавши його до рівня 25,0 / 25 , 80 грн. за долар. При цьому готівковий ринок також пішов вгору і в ці вихідні курси знаходяться в межах 22,50-24,0 грн. купівля, 24,50-26,00 продаж. У свідомості простого українця такі дії НБУ привели до збіднення населення більш ніж на третину.

Що залишається за кадром

Безсумнівно, ринок за два дні ще не встановив свого рівноваги і поки що більше придивляється до ситуації, ніж здійснює угоди. Не вироблені ще й механізми, і тактика роботи як дилерів банків, так і поведінки клієнтів. Будемо вважати ці дні тренувальними. Вони звичайно показали, що ринок абсолютно не однорідний і те, що прийнятно за курсом великим експортерам, абсолютно не прийнятно невеликим імпортерам. Ось вони все і будуть найближчим часом вести фактично торг через банківську систему щодо встановлення прийнятного для всіх курсу. Були в ці два дні і активні спроби відверто поспекулювати і розігріти курс.

Що буде з банками

Першим важливим питанням стане валютна переоцінка, яка боляче вдарить по нормативам всіх банків та їх клієнтам, так як баланси банків прив’язані до офіційного курсу валют, і тепер тільки за два дні офіційний курс з 16,7289 грн. за долар відразу пішов на рівень 23,13058 грн. за долар, тобто гривня впала більш ніж на 6,4 грн. Погіршаться нормативи адекватності капіталу, ризику на одного позичальника та валютної позиції банків. А саме за порушення цих нормативів, НБУ штрафує своїх підопічних найсильніше.

Після такої жорсткої перезавантаження курсу за перші два дні, валютні позичальники на кожному доларі вже «влетіли» на 6,4 грн., а адже не секрет, що більшість з них і так не може тягнути таке боргове навантаження.

Банківська система знову отримає значне збільшення проблемної валютної заборгованості, виникне необхідність доформування резервів під ці кредити, на які у банків немає джерела збільшення доходів, що автоматично знову б’є по капіталу банків і його нормативам. А на додаткову капіталізацію у більшості акціонерів грошей немає навіть за попередніми результатами стрес-тестів.

Друге питання – боротьба з «чорним ринком». Тут ключовий момент – пенсійний збір 2%, який дає все одно перевагу «міняйл», у яких цього збору немає і які можуть коригувати валютний курс протягом дня, чого позбавлені банківські обмінники. Зараз ці суми збору, потенційно можуть потрапити в пенсійний фонд за рахунок збільшення курсу, йдуть повністю повз фонду.

Третє питання – переоцінка валютних пасивів, яка збільшує пасиви банків і багато з них, набравши валютних депозитів і не віддають їх населенню, впритул підійшли до статусу «ощадного банку» (у них вклади громадян наблизилися до позначки 50% від пасивів) значна валютна переоцінка може перевести такі банки в цю категорію автоматично, а там значно жорсткіші вимоги до капіталу і нормативів ліквідності, які ці банки знову ж виконувати не можуть.

Перелік питань можна продовжити, але ясно вже одне: у разі продовження зближення офіційного і ринкового курсів і збільшення курсу НБУ нинішніми темпами, регулятору треба терміново вирішувати озвучені вище проблеми, так як політика не управлення цими питаннями може найближчим часом знову змусити банківську систему недораховуватись нових банків.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?