Новини світу кредитування та банківських послуг.

Права та обов’язки співзаймача по іпотеці

Співзаймач – той, хто бере кредит разом з основним позичальником. І відповідальність за боргами несе таку ж, іноді отримуючи за це компенсацію, а іноді – ні.

Великі можливості

Інститут співзаймачів був придуманий, щоб основний позичальник міг взяти позику побільше, а банк – отримати додаткові гарантії. Наприклад, при іпотечному кредитуванні, коли підтверджених заробітків однієї людини для погашення великого боргу може не вистачити. clip_image002А ось сукупного доходу кількох людей – достатньо. Банк враховує доходи всіх співзаймачів, і це безпосередньо впливає на рішення про видачу кредиту і його величиною.

Корисне з приємним

Співзаймач відповідає за оплату боргу так само, як і головний боржник. Іншими словами – несе солідарну відповідальність не тільки своїми грошима, а й власним майном. Ділити цей «вантаж» можна на двох, трьох, чотирьох, максимум – п’ятьох осіб.

Банку не важливо, хто з них приносить гроші. Але якщо внесок вчасно не надійшов, кредитор має право закликати «до відповіді» будь-якого – коли договір позики передбачає однаковуступінь відповідальності для всіх. Однак можливий і інший варіант: співзаймач починає платити тільки при некредитоспроможності основного боржника.

«Втішним призом» в подібній ситуації стає частка в іпотечному житлі. Як правило, позики із залученням співзаймачів видаються з умови, що власниками нерухомості, що купується стають всі відповідальні особи. Якщо ж співзаймач не є власником частини купленого в кредит майна, борг він виплатити все одно зобов’язаний.

Добровільно і обов’язково

Залучити в співзаймачи по іпотеці теоретично можна будь-яку повнолітню, дієздатну людину з достатнім доходом. Їй доведеться зібрати той же пакет документів, що й самому позичальникові.

У той же час деякі банки практикують «сімейний» підхід: співзаймачами можуть бути тільки родичі та члени сім’ї. А якщо потенційний позичальник перебуває в законному шлюбі, оформити іпотеку закон дозволяє тільки «в зв’язці» з дружиною або чоловіком.

Розлучення від такої солідарної відповідальності не звільняє. Це може зробити лише шлюбний контракт, де прописаний відповідний пункт. Поки в нашій країні такий документ є не більше ніж у 2% пар.

Страховка від несподіванок

Ставати співзаймачем розумніше родичам або дуже близьким друзям. Тоді вони, швидше за все, будуть діяти як справжні соратники. Проте з часом багато що може змінитися: родичі або друзі – посваритися, чоловік і дружина – розлучитися. Щоб не опинитися «біля розбитого корита», експерти радять оформити фінансові взаємовідносини документально і без зайвої сором’язливості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?