Новини світу кредитування та банківських послуг.

Порука за кредитом – вигода для позичальника і яка відповідальність.

Позичальникам, які поспішають надати фінансового поручителя, простіше узгодити заявку на кредит в банківській установі. Хто може стати гарантом за позикою, які вимоги кредитори пред’являють до них, і що буде, якщо поручитель порушує умови договору, читайте нижче.

clip_image001Законодавча база

В Цивільному Кодексі зазначено, що при невиконанні вимог кредитного договору фінансовий поручитель несе таку ж солідарну відповідальність за позикою, що й основний платник. І якщо банк подає позов на свого клієнта, то подібні заяви отримує і гарант, на якого лягають витрати по суду, сума боргу, проценти та інші витрати кредитора. Також там написано, що дані угоди повинні бути складені на папері.

Коли поручитель гасить за клієнта борг, то він може претендувати на частину нерухомого чи рухомого майна, яке виступало на той момент заставою у банку. Та й сам гарант може оформити зустрічний позов на позичальника по кредитній угоді про вимогу повернення суми сплачених відсотків та інших збитків. Для цього до судового позову потрібно прикласти договір фінансової поруки, кредитний договір, рахунки про оплату суми боргу, довідки з банківської установи про повне закриття кредиту і пр.

Варіанти розвитку подій, через які договір фінансової поруки може вважатись недійсним або бути розірваним:

1. Були внесені зміни або доповнення до кредитного договору, які погіршували становище позичальника: збільшувалась сума кредиту, збільшилась процентна ставка, а поручитель на те згоди не давав.
2. Закриття кредиту гарантом.
3. Зміна позичальника без письмової згоди фінансового поручителя.
4. Відмова позичальника від виконання поручителем своїх фінансових зобов’язань за договором.
5. Минув термін поручительства в договорі. Якщо терміну взагалі немає, то поручительство само перестає діяти після року з моменту обов’язкового виконання зобов’язання.
6. Термін поручительства припиняється автоматично, якщо він не був зафіксований в договорі, а сам кредитор протягом двох років не пред’являв позов гаранту.

Як поручительство впливає на кредит

Якщо позичальник охоче надає поручителя, то велика ймовірність того, що кредит йому узгодять, та ще й з більшою сумою. Банк обов’язково звертає увагу на вік, доходи і наявність власності у поручителів, оскільки розглядають їх на предмет альтернативних позичальників, тому вимоги до фінансових гарантів такі ж, як для клієнтів банку, які планують взяти позику.

Коли банки вимагають додаткових гарантій:

• Платоспроможність клієнта на граничному рівні, тобто при найменшому погіршенні фінансової ситуації основному платнику важко буде погашати кредит.
• Кредитна історія має «сірі» плями.
• Банківська установа в силу суб’єктивних причин може мати сумніву у видачі позики. Для цього, як правило, досить помітки менеджера в анкеті, який консультував позичальника по кредиту.
• Вік позичальника до 20 років або межує з пенсійним.

Введення гаранта по кредитній угоді дозволяє банку мінімізувати свої ризики при видачі позички, тому іноді кредитори узгоджують нестандартні умови таких позик: ставка по кредиту нижче, ніж в звичайних умовах, термін кредиту більше і т.д.

Співпозичальник: де переваги

Відповідальність співпозичальників подібна відповідальності поручителя, єдина відмінність в тому, що погашення кредиту йде за рахунок його грошей, а ось до фінансового поручителя звертаються тільки тоді, коли клієнт не може самостійно погашати борг.

В ролі співпозичальників виступають зазвичай найближчі родичі та члени сім’ї. Максимальне число таких поручителів досягає до п’яти осіб на один займ. І якщо позичальник більше не погашає борг, то обов’язок гасити кредит покладається на співпозичальників.

У чому відмінність кредитування з співпозичальником:

1. Доходи і виплати позичальника і спів позичальника по угоді підсумовуються для визначення максимальної суми позики.
2. Всі документи такі учасники угоди підписують разом, розділяючи не тільки відповідальність за кредитними платежами, а й іпотечний договір, стаючи співвласниками нерухомості.
3. Перехід оплати за позикою йде автоматично без очікування рішення суду, як у випадку з фінансовим поручителем по кредиту.
4. Вимоги по оплаті позики йдуть в такій черговості: спочатку йде звернення до позичальника, потім банком пишеться лист до іншого фігуранта договору, і якщо і він не в змозі погашати позичку, то установа звертається до фінансового поручителя.

Поради позичальникам і співпозичальникам з оформлення кредиту

1. Намагайтесь виконувати всі пункти кредитного договору, тому що якщо кредит не погашається вчасно, то у вас, як і основного платника боргу псується кредитна історія. І в майбутньому банківські установи відмовлять вам у видачі нової позики.
2. Порука – це велика відповідальність, тому варто ґрунтовно подумати перед тим, як ставити підпис на паперах. Позичальникам також варто більш ретельно вибирати собі співпозичальників і поручителів, щоб можна було на них покластись.
3. Деякі установи в обов’язковому порядку беруть поручительство чоловіка \ подружжя, так що розрив сімейних стосунків не впливає на поручительство по кредиту.
4. Якщо підійти до отримання кредиту виважено і продумано, то позичальник не тільки отримає більш комфортні умови кредитування, але і зможе мінімізувати ризики для своїх рідних і близьких йому людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?