Новини світу кредитування та банківських послуг.

Порука за кредитом у випадку смерті позичальника

У цьому випадку поручителю доведеться взяти на себе зобов’язання щодо виконання кредитного договору. Це чорним по білому написано в договорі поруки. Більш того, від нього вимагається відповідальність у тому ж обсязі, що і була потрібна від позичальника. Це означає, що поручитель зобов’язаний погасити не тільки основний борг і сплату відсотків по ньому, але і відшкодування всіх витрат і неустойок кредитора в разі, якщо на позичальника банк подав до суду за невиконання кредитних зобов’язань. Простіше кажучи, якщо позичальник не виплачував кредит, не реагував на повістки до суду і довів справу до втручання виконавчої служби, а потім помер, то всі витрати, пов’язані з цим неприємним процесом, доведеться виплачувати поручителю.

Вихід з цієї ситуації тільки один – платити. За договором згода поручителя на такий результат було отримано, тому банк має повне право ним скористатися.

Але поручитель може задати правомочне запитання: чи може борг перейти «у спадок» до найближчих родичів? Чи може поручитель звернутися до родичів за відшкодуванням усіх витрачених на чужий кредит грошей?

poruchitelstvo_po_kreditu-300x190Так, борги переходять до родичів померлого, але ситуація залежить, в основному, від того, що конкретно з цього приводу прописано в договорі і яку лінію поведінки вибрали спадкоємці. У грамотно складеному документі обов’язково обмовляється випадок смерті позичальника та можливості поручителя, який потрапив в таку ситуацію. Але делікатність становища, в якому він опинився, полягає в тому, що в права спадщини родичі мають право вступити тільки через півроку після смерті позичальника. І не факт, що родичі померлого погодяться взяти на себе такий тягар, як кредит. Мало того, що весь цей час поручитель буде зобов’язаний виплачувати кредит і все належні відсотки, потім йому доведеться через суд добиватися справедливості. На це піде багато часу, нервів і, зрозуміло, грошей. І, якщо суд задовольнить вимоги поручителя, необхідно з’ясувати, чи достатньо буде вартості майна родичів для покриття боргу, якщо виявиться, що грошей у них немає.

Цілком може статися, що у позичальника родичів не виявиться або ті, хто є, категорично не захочуть вступати в права спадкування. У цьому випадку поручителю потрібно знайти грамотного юриста, який може порадити звернутися до суду із заявою про стягнення майна у родичів з метою передачі його в банк, або поручитель може звернутися в банк, щоб той самостійно зайнявся б цим питанням. У будь-якому випадку поручитель свої гроші якщо і побачить, то дуже нескоро. На жаль, наша законодавча база сильна тільки теоретично.
У подібній ситуації може опинитися будь-яка людина, і, погоджуючись на поручительство, він повинен знати, що єдиний позитивний факт у всьому цьому буде тільки один – створення своєї кредитної історії. Якщо поручитель не ухилявся від сплати кредиту та поточних витрат по ньому, його кредитна історія буде не заплямована, що дозволить надалі без особливого клопоту отримати кредит. Але, як відомо, кредитну історію в кишеню не покладеш, на відміну від її матеріального еквівалента, тому, перш ніж давати згоду на поручительство подумайте, чи зможете ви в разі чого погасити кредит?

Якщо відбувається так, що поручитель теж вмирає, то успадковувати його борг вже нікому. Є, правда, виключення, коли суд виносить рішення про стягнення боргу з поручителя, і він стає боржником за кредитними зобов’язаннями.

Кожен окремий випадок кредітонаследованія – унікальний, тому й розглядати інформацію потрібно, скрупульозно розбираючись в тонкощах справи. Людям, що зв’язує себе кредитними зобов’язаннями, просто потрібно бути обережними і розумними при прийнятті серйозних рішень, тому що, як показує практика, завжди в таких ситуаціях страждають рідні і близькі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?