Новини світу кредитування та банківських послуг.

Порука за кредитом: поради поручителю, договір поруки.

Наше життя тісно пов’язана з кредитними відносинами. Банки пропонують користуватися кредитними картками, близько половини іномарок придбані за позикові кошти, ще частіше користуються кредитами при покупці побутової та комп’ютерної техніки. Прийнявши рішення взяти в банку кредит, і перш ніж банк вам видасть гроші, ви обов’язково зіткнетеся з необхідністю знайти поручителя. А може до вас звернеться ваш друг чи добрий знайомий з проханням виступити в ролі поручителя по кредиту. Як вам вчинити? Погодитися виступити поручителем або відмовити другу? Без поручительства деколи взяти кредит просто неможливо. Щоб усвідомлено дати відповідь на поставлені питання, спробуємо для початку розібратися, що ж таке поручительство по кредиту, які ризики поручителя або поручителів (якщо їх декілька).
Порука за кредитом являє собою зобов’язання суб’єкта-поручителя відповідати за виконання боржником зобов’язань перед кредитором за кредитом в повному обсязі або частково. Відносини поруки виникають в результаті укладення договору поруки.
poruchitelstvo_po_kreditu2-300x224Однією стороною договору поруки виступає поручитель (або поручителі). Іншою стороною такого договору може виступати кредитодавець (кредитор) за основним зобов’язанням, а також кредитополучатель (позичальник, боржник) або будь-яке інше обличчя. У разі, якщо другою стороною договору поруки виступає не кредитор, то вважається, що такий договір має характером договору на користь третьої особи (тобто кредитора).

Може виникнути питання, в чому ж відмінність поручительства за кредитом від банківської гарантії? Перш за все, відмінність в тому, що в основі поручительства лежить акцесорних зобов’язань, тобто зобов’язання додаткове по відношенню до основного зобов’язання боржника. Припинення основного зобов’язання по кредиту автоматично припиняє і зобов’язання поруки за нього.

Крім того, поручитель, повністю виконав зобов’язання перед кредитодавцем, отримує право вимагати компенсацію в обсязі виконаного перед кредитором зобов’язання.
Погоджуючись виступити в ролі поручителя, майте на увазі, що прийняті вами зобов’язання не позбавлені ризику. Тому, для початку треба добре ознайомитися з відповідним чинним законодавством і механізмом роботи поручительства за кредитом. Це дозволить вам усвідомити ступінь відповідальності, яка неминуче настане у випадку, якщо позичальник порушить свої зобов’язання перед кредитором (кредитодавцем).

З життєвого опеньки одного зі знайомих, який погодився стати поручителем по кредиту. Історія сталася років п’ять тому. Один з друзів знайомого вирішив взяти кредит у банку на суму 60 тис. руб. Для оформлення кредитного договору банк зажадав додатково оформити договір поруки. Поручителями виступили дві людини. Враховуючи, що сума кредиту не така вже велика, що все-таки є позичальник і два поручителя, подумали, що немає ніякого ризику. Але пройшло всього лише кілька місяців, і основний позичальник втратив роботу і, отже, перестав погашати кредит. Що в такому випадку робить банку? Він починає звертатися до поручителів. Спочатку дзвінки співробітників банку, а потім справа доходить і до виконавчого провадження. Нікуди не дінешся, а виконувати взяте на себе зобов’язання перед кредитором (банком) доводиться. Такі історії, як правило, закінчуються невесело. Природно, дружніх відносин між горе-позичальником і його двома поручителями, як не бувало.

На чужих помилках вчаться. Прийнявши рішення виступити поручителем, ви повинні бути готові і до не дуже сприятливій ситуації. Зважте свої фінансові можливості перш, ніж прийняти рішення стати поручителем по кредиту. Якщо ваші доходи недостатні для того, щоб у випадку, якщо доведеться вам повертати борг кредитору, а не основним позичальникові, то краще не брати на себе таке зобов’язання, а чемно відмовитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?