Новини світу кредитування та банківських послуг.

Порука – спосіб забезпечення виконання зобов’язань за кредитом

Як правило, при взятті кредиту в банку, потрібно поручитель. Навіщо він потрібен? Таким чином банк підстраховує сам себе на випадок, якщо позичальник буде не в змозі повернути кредит.

Хто такий поручитель? По суті, це людина, яка несе відповідальність за виплату кредиту позичальником. Для кредитора поручитель-це запасний варіант, коли всі інші варіанти вичерпані. Іншими словами, якщо позичальник не в змозі повернути борг, кредитор звертається до поручителя і той зобов’язаний замість позичальника виплатити заборгованість кредитору.

Існує форма письмового договору, що укладається між кредитором і поручителем, порушувати цю форму вкрай небажано, інакше такий договір буде недійсним.

Якщо позичальник не виконає перед кредитором своїх зобов’язань, то понесуть відповідальність за це і позичальник, і поручитель, тому кредитор в цьому випадку має право вимагати погасити заборгованість як від позичальника та поручителя разом, так і від кожного окремо, причому і в відношенні частини боргу , і в повному його обсязі. Тобто поручитель несе відповідальність, як і позичальник, за виплату кредиту, за виплату відсотків, і за відшкодування судових витрат кредитора в разі звернення того до суду. Такий результат справи можливий, якщо в договорі поруки не передбачено інші умови.

poruchitelstvoАле є й інший варіант. Якщо можлива часткова відповідальність, у цьому випадку поручитель виплачує тільки основний борг, виключаючи відсотки і неустойку, вийшовши за часові межі обумовленого терміну. Якщо подовжується термін дії договору або змінюються умови договору, внаслідок чого у поручителя збільшується відповідальність або з’являються несприятливі наслідки для поручителя, то в цьому випадку потрібно спочатку отримати згоду поручителя на зміну умов договору. Згода поручителя потрібно і в тому випадку, якщо борг перекладається на іншого боржника.

Хто може стати поручителем? У банку існують певні вимоги: поручителем повинна бути людина не пенсійного віку; ця людина повинна мати стабільний дохід, що може підтвердити відповідний документ (довідка про доходи), або інше майно, яке може покрити борг. Поручитель повинен бути чистий від фінансових злочинів і бути зареєстрованим громадянином РФ. Банки допускають до поручительству родичів позичальника або керівників фірм, де працює кредитополучатель. У будь-якому випадку, кредитор повинен володіти вичерпною інформацією про платоспроможність як позичальника, так і поручителя.

Але крім обов’язків, у поручителя є певні права. Перше, якщо поручитель виконав свої зобов’язання за договором, до нього переходять права кредитора. Права на повернення кредитних коштів позичальника переходять в тому обсязі, в якому вони були виконані поручителем і зазвичай оформляються як договір про уступку вимоги.

Друге, поручитель може вимагати від позичальника сплати відсотків від суми, виплаченої кредитору і відшкодування збитку, який поніс поручитель у зв’язку з відповідальністю за договірними зобов’язаннями позичальника.

Третє, поручитель має право вимагати від кредитора весь пакет документів з вимогами до боржника та всі права, щоб їх задовольнити.

У ситуації, коли боржнику пред’являть вимогу про повернення кредиту (через суд, наприклад) необхідні документи: договір поруки, договір про уступку вимоги, копія кредитного договору та документи, що підтверджують платежі банку.

Кілька порад поручителю. Щоб прийняти рішення про поручительство, потрібно добре зважити всі за і проти подібного кроку. Розрахувати витрати по кредиту, – сумірні чи вони вашим платіжним можливостям? Приймати рішення потрібно, виходячи з результату розрахунків, щоб узята відповідальність не стала для вас непотрібним фінансовим баластом. Не забувайте про те, що, ставши поручителем, ви не зможете взяти кредит, тому що поручительство – та інформація, яка знадобиться банку, в який ви, можливо, зверніться за кредитом для себе і своєї сім’ї. Тому що порука – це теж кредитна історія і невиплачені (навіть не вами) борги стануть на ній темною плямою, яке може зіпсувати вашу фінансову репутацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?