Новини світу кредитування та банківських послуг.

Поручитель по кредиту

Після розвалу СРСР, на пост радянському просторі, суспільство повернулося до капіталістичної моделі розвитку. Магазини наповнилися дорогими речами, з’явилася можливість взяти гроші на будівництво, або на придбання дорогої речі. Банки, інші фінансові структури стали пропонувати грошові кошти та товари в кредит, видавати позички.

Але ось невдача. Населення звиклі при соціалізмі жити під суворим наглядом держави, мало розуміло тонкощі тих механізмів, які приховані в пропозиціях фінансових установ. На великий позику було потрібно лише паспорт, поручитель по кредиту, та довідка про доходи. Коли розгорнулася програма пайового будівництва, банки почали видавати позики на будівництво житла.

Прохання стати поручителем по кредиту ні в кого не викликала яких – то особливих побоювань. Але юридична безграмотність не рідко призводила до сумних наслідків тих, хто необдумано йшов поручителем на великі суми. Не будемо сипати термінологією і постараємося описати всі простими словами, зрозумілими прикладами.

article492Що таке взагалі бути поручителем за кредитом? Найпростіше заглянути в цивільний кодекс і почитати статтю 361. Навіть далекому від юриспруденції людині стане зрозуміло, що він просто виступає гарантом того, що кредитується людина буде виконувати свої обов’язки перед кредитором. Якщо, як у нашому прикладі, це придбання квартири, то той факт, що він є її власником, вже є гарантія того, що кредит буде погашений.

На ділі, поручительство вельми відповідальний крок. Не рідко товариші по службі домовлялися таким чином. Мовляв, я зараз накопичив на перший внесок, далі беру позику, а ти виступаєш у мене поручителем по кредиту. Коли тобі знадобиться позика – я виступлю гарантом. Після всіх оформлень, через деякий час наш гарант вирішив придбати дорогий автомобіль. Він йде в банк, показує довідку про заробітну плату, з якої випливає, що він цілком платоспроможний. Але банк відмовляє йому в позиці. Обуренню не відбувся кредитоотримувача немає межі.

Між тим, все цілком законно. У банку пояснять, що заробітку би цілком вистачило на отримання коштів. Але так, як кредитополучатель виступає поручителем у іншої особи, він зобов’язаний це враховувати і прораховувати ситуацію, в якій особі, яка виступає гарантом у іншої особи за позиковими коштами, доведеться виплачувати не тільки за автомобіль, що купується, але і відшкодовувати кошти за придбану квартиру товаришем по службі. А товариш по службі взяв позику аж на 20 років.

На такий же термін можна відкласти придбання автомобіля. Правда, все залежить від заробітної плати. Якщо вона достатньо висока, то це не проблема. Зазвичай банк розраховує все таким чином. Виплата за авто + виплата по кредиту, на який оформлено поручительство + кошти на неповнолітніх дітей + прожитковий мінімум. Якщо ви виступаєте вже гарантом у когось, то це найпростіша схема. Якщо вам не вистачає коштів, у банк можна не йти.

Хоча є можливість взяти споживчий кредит без поручителів . Але там зовсім інші, не рідко кабальні умови договору позики. Банк пропонує вихід. Нехай у неукладеного позичальника хтось виступить так само гарантом. Наш майбутній автолюбитель біжить до свого товариша по службі, з нагадуванням, що у свій час він обіцяв виступити поручителем у нього. Але і тут банк охолодить запал. Виявиться, що товариш по службі взявши велику суму на будівництво, по величині своєї заробітної плати не може виступати поручителем за кредитом у кого небудь. Або у нього повинен бути досить значний дохід.

І найсумніше, коли позичальник, у якого виступили гарантом ви, просто зник. Куплена машина, або інша дорога річ зникла разом з ним. А гаранту кредиту доведеться виплачувати за неї кошти, до останньої копійки на тих умовах банку, на яких виділялися кошти на її придбання

Але тут є одне «АЛЕ». Припустимо, подавши заяву в поліцію, Вам вдалося розшукати шахрая. Поручитель вправі вимагати повернути кошти, а якщо за цей час позика була погашена гарантом, права на придбаний товар, так само переходять до гаранта. Якщо, звичайно ця вещ ще має якусь цінність. Але це вже тема для іншої розмови.

Ширвжиток і автомобіль явно вже не будуть коштувати стільки, скільки за них платили за позикою. А ось нерухомість інша справа. Ось тут друга велика помилка багатьох. Ситуація складеться таким чином. Купуючи квартиру в кредит, її власником протягом 20 років, як в нашому випадки, буде банк. Платити по кредиту в випадки, якщо кредитополучатель не в змозі виконувати свої обов’язки, буде поручитель по кредиту.

А жити в цій квартирі буде сім’я того, на кого оформлений кредит. Реально, згідно зі статтею 365 ЦК РФ, вступити в права на квартиру можна буде тільки після остаточного розрахунку з банком. Але й тут не все. У випадки смерті кредитоотримувача, родичі можуть всі оскаржити в суді. Варто подумати про те, що буде, якщо за цей час ціна на нерухомість впаде.

Не рідко виступити поручителем здається не чого не значущим дією. Але перш, ніж піти на цей крок, варто проконсультуватися з юристом в кожному окремо взятому випадки. Ми навели лише банальні приклади. А варіантів, в яких можна стати боржником, нічого не взявши в борг, безліч.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?