Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

У липні 2009 року банк «Фінанси та Кредит» подав позов на позичальника та його поручителя, вимагаючи стягнути заборгованість у розмірі 1010608 грн. 28 коп. за кредитним договором. Однак боржник і поручитель подали зустрічний позов, щоб визнати кредитний, іпотечний та договір поруки недійсними.
У зустрічному позові увага акцентувалася на тому, що фінустанова збільшила процентну ставку з 14,5% до 20%, не повідомивши про це поручителя. В результаті, 20 лютого 2013 Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким банк не має права збільшувати процентну ставку без попередньої згоди поручителя. І не важливо, чи підтвердив свою згоду сам позичальник, чи ні. В іншому випадку поручитель звільняється від відповідальності за невиконання позичальником його зобов’язань перед банком.
Що ж це рішення означає для українських поручителів і як банк повинен попереджати їх про зміну процентної ставки?

syd_kredit_500x330.jpg.aspx

«Оскільки договір поруки є двостороннім, сторонами, відповідно, виступаютпоручітель і банк. Іноді такий договір буває тристороннім, коли ще й боржник виступає стороною договору. Зміна умов договору для сторін може відбуватися як у бік зниження відповідальності, наприклад, якщо продовжується термін повернення грошей за кредитом.
Або ж це може бути підвищення відповідальності, коли кредитна ставка за договором збільшується. У будь-якому випадку, зміни, які сторони вносять у свої правовідносини, повинні бути зафіксовані в договорі чи додатковій угоді. Тобто, в будь-якій формі, яка дасть можливість підтвердити будь-якій третій особі, що угода між сторонами було досягнуто в письмовій формі, – розповідає директор компанії «Інвестмент Сервіс Юкрейн» Іван Герасименко. – Таким чином, банк повинен повідомляти поручителя про зміну кредитного договору шляхом двостороннього внесення змін до договору поруки ».
Але поручитель також може відмовитися від підняття кредитної ставки. Тут потрібно керуватися частиною 1 ст. 559 Цивільного кодексу України, в якій йдеться про те, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання, а також, що стосується цього випадку, у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності, – стверджує Іван Герасименко.
Будь-які зміни, так чи інакше, впливають на права та обов’язки поручителя. Тому, якщо зміни відбуваються без згоди поручителя, то, фактично, втрачає свою силу договір поруки. Тобто, якщо поручитель відмовляється від підняття кредитної ставки, договір поруки стає недійсним.
«Будь-які зміни повинні бути зафіксовані додатковим договором до основного договору поруки. Якщо ж банк змінює кредитну ставку, а поручитель з ним не згоден, то банк жодним чином не може змусити поручителя підписати нові умови. Потрібна добровільна згода », – уточнює Іван Герасименко.
Для українських поручителів лютневе рішення ВСУ означає, що вони можуть звільнитися від відповідальності. Головне – знати свої права. Адже багато хто навіть не підозрюють про те, що мають повне право відстоювати свою правоту в подібному випадку.

Використано матеріали з порталу  – banki.ua

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.