Придбання заставного майна, як правило, приваблює покупців своєю вартістю. Однак багато хто вважає такі угоди занадто ризикованими. На що звернути увагу при покупці застави і як мінімізувати ризики такої угоди.
Насамперед, розберемося: що таке застава і з чого вона виникає? Застава є способом забезпечення виконання зобов’язання, в даному випадку зобов’язання, передбаченого кредитним договором. В силу застави кредитор (банк або інша фінансова установа) має право у разі невиконання боржником (позичальником) зобов’язання, забезпеченого заставою, одержати гроші за рахунок заставленого майна. Однак, всупереч розхожій думці, це не означає, що у разі невиконання боржником зобов’язання заставне майно автоматично переходить у власність кредитора або він отримує право його вилучити, реалізувати і т.д.
Існують декілька способом задоволення вимог кредитора за рахунок заставного майна. Від цього і залежатиме ступінь ризику у придбанні такого майна для третьої особи.
Реалізація заставного майна може відбуватися як у добровільному порядку, за згодою позичальника, так і примусово.
Спосіб 1. Продаж заставного майна, добровільно переданого боржником банку
В даному випадку продавцем виступає сам банк або інша фінансова установа, а отже він буде зацікавлений в тому, щоб угода відбулась і надалі не була оскаржена. З цієї причини такий варіант вважається найменш ризиковим для покупця, однак перевірити документи все ж варто.
На що звернути увагу:
- договір, на підставі якого предмет застави був переданий банку;
- наявність інших обтяжень майна (наприклад, за податковими зобов’язаннями);
- відсутність судових розглядів щодо предмета застави;
- технічна справність об’єкта (щодо транспортних засобів).
Переваги:
- висока надійність угоди;
- простота самої процедури.
Недоліки:
- ціна, як правило, вище в порівнянні з іншими способами відчуження заставного майна.
Спосіб 2. Придбання заставного майна у боржника
Такий варіант можливий за згодою заставодержателя (банку). При цьому відбувається заміна боржника у зобов’язанні – новим позичальником стає покупець заставного майна. Особливістю є те, що заборона на відчуження предмета застави може бути знята остаточно тільки після повного погашення заборгованості продавця по кредиту.
Можлива й інша схема: покупець передає позичальникові грошові кошти в сумі, необхідній для погашення заборгованості за договором кредиту, а той, у свою чергу, передає майно у власність покупця після погашення заборгованості та зняття з майна заборони на відчуження. У цьому випадку ризик для покупця найбільш великий, адже продавець, розрахувавшись з боргами, може і передумати. Убезпечити себе можна, уклавши з продавцем попередній договір купівлі-продажу, а також взявши з нього розписку про передачу грошей.
На що звернути увагу:
- вивчити договір переведення боргу на предмет відсутності додаткових комісій та інших платежів;
- упевниться в тому, що кредит погашений повністю, взяти в банку довідку про відсутність заборгованості;
- проводити угоду краще в приміщенні банку.
Недоліки:
- продавець може «передумати»;
- висока ціна.
Спосіб 3. Придбання примусово відчуженого майна з публічних торгів
Безумовно, найбільш привабливий варіант з погляду вартості – ціни на майно, яке реалізовує державна виконавча служба на аукціоні, набагато нижче ринкових. А от ризики покупця, на жаль, вище, ніж у випадку добровільного відчуження заставного майна. Якщо заставодавець не побажав розлучитися з предметом застави добровільно, висока ймовірність того, що він спробує це майно повернути. Варіантів розвитку подій декілька: оспорювання кредитного договору, оспорювання договору застави, визнання самого аукціону недійсним.
На що звернути увагу:
- вивчити кредитний договір і договір застави на предмет їх можливої недійсності;
- дізнатися, що послужило підставою для примусової реалізації майна: судове рішення, виконавчий запис нотаріуса;
- якщо стягнення на предмет застави накладено за рішенням суду, дізнатися чи не оспорюється воно в касаційному порядку;
- якщо мав місце виконавчий запис нотаріуса, упевнитися, що заборгованість є безперечною;
- упевнитися в правомірності дій державного виконавця;
- стежити за дотриманням процедури проведення торгів;
- упевнитися, що в іпотечній квартирі не зареєстровані неповнолітні.
Переваги:
- найнижча вартість.
Недоліки:
- високий ступінь ризику.
Як бачимо, без кваліфікованої юридичної допомоги, покупцеві навряд чи вдасться розібратися у всіх тонкощах і нюансах придбання заставного майна. Економлячи на вартості покупки, на витратах на правову допомогу економити не варто.
Джерело: Prostopravo.com.ua
Залишити відповідь