Новини світу кредитування та банківських послуг.

Погашаємо кредит в неплатоспроможному банку

Якщо банк, в якому у вас кредит, став неплатоспроможним і відправлений на ліквідацію, це не звільняє вас від оплати своїх зобов’язань, але може злегка її ускладнити. Про тонкощі погашення кредиту в проблемному банку, а також про те, чим ризикують позичальники, що перестали платити.

Де погашати

Після того як дирекція Фонду гарантування вкладів фізосіб приймає рішення про оголошення банку неплатоспроможним та про введення в нього тимчасової адміністрації, установу будуть виводити з ринку. Закон дає два місяці на пошук нового акціонера або на злиття установи з іншим банком. Якщо цього не відбувається – банк ліквідують.

Враховуючи своєрідну двомісячну паузу, спочатку ви, швидше за все, зможете погашати позику в зручному для вас відділенні банку-кредитора – так, як ви це робили завжди. Потім звичне вам відділення банку можуть закрити (в невеликому містечку це зазвичай відбувається раніше, ніж у великому місті). У такому випадку у ФГВФО радять звертатись в будь-яке інше відділення банку в місті позичальника, або в головний офіс установи. За словами представників ліквідатора, поки банк має статус неплатоспроможного, у нього обов’язково будуть залишатись відкриті відділення.

clip_image001

Інший спосіб погашення кредиту на цьому етапі – перерахування платежу по ньому через будь-який інший банк. У цьому випадку вам потрібно буде сплатити додаткову комісію.

Куди погашати

Спочатку погашення боргу за кредитом відбувається на звичні вам реквізити банку – незалежно від того, де саме ви здійснюєте платіж.

Важливо: перед кожним черговим погашенням кредиту переглянути новини на сайтах банку та ФГВФО. Справа в тому, що термін у два місяці – умовний. Регулятор може знайти рішення для банку і раніше – і тоді реквізити для платежів поміняються.

Про зміну реквізитів завжди повідомляють на сайті банку або на сайті ліквідатора. Як показує практика, інформація може бути на одному з цих сайтів, або на двох відразу.

Свіжий приклад випадку зміни реквізитів – передача частини активів неплатоспроможного Промекономбанка – Фідобанку. Після цього позичальники погашають кредити за новими реквізитами Фідобанку (детальніше див.таблицю нижче).

Через два місяці, а іноді й пізніше (оскільки ФГВФО може продовжити термін для пошуку рятівного рішення щодо банку), фінустанова переходить у статус ліквідованої. Рішення по ліквідації банку публікують не тільки на сайтах банку та ФГВФО, але і в газетах «Урядовий кур’єр» і «Голос України».

Після цього ви вже не зможете погашати позику у відділеннях банку-кредитора – їх закриють. Крім того, як правило, зміняться реквізити для оплати боргу, тому що НБУ виключає фінустанову з системи електронних платежів і закриває його кореспондентський рахунок і МФО. Ліквідатор відкриває спеціальний накопичувальний рахунок у Національному банку, на якому збираються кошти боржників банку, щоб потім установа могла повернути депозити, розрахуватись з іншими своїми кредиторами і оплатити власну ліквідацію. Як правило, така практика стосується банків з великим кредитним портфелем. У установ з невеликим обсягом активів можуть зберегти колишні реквізити. Так, серед 27-ми проблемних банків зміну реквізитів вдалося виявити лише у восьми (втім, у деяких ще не пройшов термін тимчасової адміністрації).

Як погашати

Головне правило успішного погашення кредиту в неплатоспроможних банків – уважне використання реквізитів банку-одержувача і призначення платежу.

У призначенні платежу вкажіть номер рахунку, на який за умовами договору здійснюється погашення кредиту та реквізити договору з банком – назву, дату і номер. Крім цього, деталізуйте вид заборгованості, яку ви погашаєте: основна сума боргу, проценти по кредиту, комісії, неустойка або інше.

Наприклад, «оплата комісії за видачу довідок за кредитним договором № ********** від **. **. 20 ** г., Іванов Іван Іванович, ІПН – 1234567890 на рахунок – 61105110000001.

Приємний бонус: як правило, валютні кредити ФГВФО дозволяє погашати в гривні за курсом НБУ на день погашення. У цьому випадку на сайті ліквідатора або старому сайті банку буде висіти оголошення з таким дозволом.

Такий же дозвіл можуть отримати і позичальники, чий борг перейшов до іншого банку. Це підтверджує приклад з клієнтами Промекономбанка, які перейшли під юрисдикцію Фідобанку: вони теж платять за валютними зобов’язаннями в гривнях.

Позичальники можуть не боятись, що пропустять момент заміни реквізитів банку і втратять перераховані гроші, які не дійдуть до банку. Вірогідність цього дуже низька: якщо МФО заблокований, то система платежів не проведе платіж. Єдиний виняток з правила – якщо позичальник заплатить за кредитом в день блокування МФО. "Якщо МФО банку, на адресу якого здійснюється оплата, заблоковано в день прийому платежу тоді кошти клієнта залишаються в банку платника на спеціальному транзитному рахунку. Це відбувається через те, що АБС банку ще не знає, що МФО закрито (довідники МФО оновлюються раз на день), і це з’ясовується вже на етапі відправлення платежу. Дані кошти клієнт може отримати при зверненні до відділення банку в якому здійснювався платіж. При собі клієнт в обов’язковому порядку повинен мати касовий документ, що підтверджує відправку платежу та паспорт ", – пояснює Олександр Калатур, начальник управління операційно-касового обслуговування, переказів та платежів Укрінбанку.

А якщо не погашати?

Якщо позичальники не будуть платити по кредиту в проблемному банку – то фінустанова не зможе до кінця розрахуватись з власними кредиторами, зокрема, деякі вкладники не зможуть отримати назад свої гроші. Але головне – такі дії зіпсують вам кредитну історію, оскільки борги позичальників банків, у тому числі проблемних, стягуються через суд. Таким же чином конфісковують заставу по позиці. На практиці буває так, що якийсь час причинами прострочення по кредиту не цікавляться, але рано чи пізно боргом почнуть займатись.

Зміни реквізити для погашення кредитів в деяких проблемних банках станом на 16.11.2014 р

Банк

Дата введення ВА

Реквізити для погашення кредитів (у разі їх зміни)

Брокбізнесбанк

28.02.2014

Одержувач: Ліквідатор АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК»

Банк одержувача: ГУ НБУ по м.Києву та Київській області (код банку: 321024)

Рахунок одержувача в банку одержувача: 32074418501

Код отримувача за ЄДРПОУ: 19357489

Даніель

16.01.2014

Рахунок: 32077418401

МФО: 321024

ЗКПО: 26475516

Банк одержувача: ГУ НБУ по м.Києву та Київській області

Одержувач: ПАТ «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК« ДАНИЕЛЬ »(в стані ліквідації)

Західінкомбанк

28.05.2014

Одержувач: ПАТ "Західінкомбанк" (у стані припинення)

Код отримувача: 19233095

Рахунок: 320731022501

Банк одержувача: Управління НБУ в Волинської області. м Луцьк

МФО банку: 303020

МЕРКУРІЙ

14.03.2014

Рахунок: 32076176800

Код банку: 351447

Код: 14360386

Банк одержувача: Управління НБУ в Харківської області та у м Харков;

Одержувач: АТ БАНК «МЕРКУРІЙ» (на ліквідацію)

Південкомбанк

26.05.2014

Банк одержувача: ГУ НБУ по м.Києву та Київській області

МФО: 321024

Код за ЄДРПОУ отримувача: 19358767

Рахунок отримувача: 32078419001

Одержувач: ПАТ «КБ« ПІВДЕНКОМБАНК »(у стані припинення)

Промекономбанк

21.05.2014

Рахунок отримувача: 29093700000001 в ПУАТ «Фідобанк»

Одержувач: Пуатьє «ФІДОБАНК»

Код ЄДРПОУ: 14351016

Банк одержувача: ПУАТ «ФІДОБАНК»

МФО: 300175

«КБ« ПРОМЕКОНОМБАНК »

Старокиївський банк

17.06.2014

Одержувач: ПАТ «Старокиївський банк» (в стані ліквідації)

Банк одержувача: ГУ НБУ по м.Києву та Київській області (код банку 321024)

Рахунок одержувача в банку одержувача: 32075418801

Код отримувача ЄДРПОУ 19024948

Форум Банк

14.03.2014

Одержувач: ПАТ «БАНК ФОРУМ» (в стані ліквідації)

Код ЄДРПОУ одержувача: 21574573

Рахунок: №32071418601

Банк одержувача: ГУ НБУ по м.Києву та Київській області

МФО: 321024

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?