Новини світу кредитування та банківських послуг.

Подвійна конвертація при операціях з пластиковими картами.

У яких випадках під час операцій з пластиковою картою може виникати подвійна конвертація, і як її уникнути.

Поняття конвертації валют щодо операцій з платіжними картками виникає у випадку, коли валюта операції, що здійснюється з карткою відрізняється від валюти карткового рахунку. Таким чином, якщо у власника картки відкрито рахунок в доларах США або Євро, а він знімає в банкоматі гривню або розраховується всередині України за придбаний товар або надану послугу, виникає конвертація з долара в гривню. І навпаки, якщо у власника картки рахунок в гривні, а він здійснює операцію в доларах США, виникає конвертація з гривні в долар.

Говорити про подвійну конвертацію можна в тому випадку, коли валюта розрахунків відрізняється і від валюти карткового рахунку та від долара США, або євро (залежно від того, в якій валюті банк clip_image001розраховується з платіжною системою).

Розглянемо приклад, коли банк розраховується з платіжною системою в доларах США, а власник картки здійснює покупку в Польщі в злотих. Для того, щоб дана операція успішно авторизуватись, а згодом відбулися коректні розрахунки, злоті конвертуються в долар США (перша конвертація), і іде авторизаційний запит на процесинговий центр українського банку приходить на суму в доларах США. Тут долар конвертується в гривню (друга конвертація) і перевіряється чи достатньо гривні на рахунку клієнта, щоб здійснити операцію за кордоном.

Точно також здійснюються і розрахунки, з тією лише різницею, що авторизаційні операції, тобто дозвіл на здійснення операції, здійснюється за курсом на день здійснення операції, а списання буде проводитись за курсом на день списання суми з рахунку. Між цими двома подіями може пройти кілька днів, і курси, відповідно, можуть різнитись. Але це вже особливості розрахунків у платіжних системах. А загалом – це нормальна практика роботи з карткою, і так було завжди.

Уникнути конвертації можна тільки в тому випадку, якщо валюта рахунку власника картки не відрізняється від валюти, в якій здійснюється операція. Тобто якщо рахунок в євро і операція проходить в єврозоні, конвертації не буде, і точно так само, якщо операція в доларах США, і рахунок у клієнта в доларах – конвертації не буде.

Подвійна конвертація виникає при розрахунках гривневою карткою в країнах, в яких основною валютою розрахунку не є долар і євро. Наприклад, у Великобританії, де національна валюта – фунти, конвертація відбувається за схемою «гривня-євро-фунт» (якщо у клієнта гривнева картка MasterCard) або «гривня-долар-фунт» (якщо у клієнта гривнева картка Visa).

Піти від подвійної конвертації в таких країнах можна тільки у випадку, якщо валюта основного рахунку вашої картки – долар (для карт Visa) або євро (для Master Card).

При здійсненні розрахунків за кордоном, зняття грошей у банкоматах за кордоном або розрахунку в інтернеті у валюті, відмінній від валюти рахунку, відбувається подвійна конвертація:

  1. в момент здійснення операції на рахунку блокується необхідна сума у валюті рахунку, розрахована за курсом на день здійснення операції;
  2. протягом 2-30 днів після здійснення операції (блокування) відбувається списання грошей з карткового рахунку за розрахунковим курсом, який діє в день списання.

В результаті подвійної конвертації при коливаннях валютного курсу можливе виникнення різниці між заблокованою та списаною з рахунку сумою.

Останнім часом все більше клієнтів банків стикаються з проблемою, пов’язаною з розрахунками в Інтернет-магазинах гривневими картками. На жаль, деякі Інтернет магазини – в основному іноземні – декларують, що рахунок виставляється ними у гривні, не повідомляючи клієнтів, свідомо чи несвідомо, про те, що оплата через банки, які обслуговують Інтернет-еквайрінг, відбувається в іноземній валюті. Сума в іноземній валюті автоматично списується платіжною системою з кореспондентського рахунку банку та конвертується знову в гривню за курсом банку для карткових операцій на дату самої конвертації, а не первинного блокування. Курс банку для карткових операцій публікується на сайті банку у розділі курсів валют. З боку банку відсутні будь-які комісії за цими операціями.

Звертаємо увагу читачів на описаний ризик подвійної конвертації, а значить – непередбачено великих витрат за картковими рахунками!

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?