Новини світу кредитування та банківських послуг.

Податок на прибуток з депозитів: остаточна версія

Цілих три роки знадобилося парламенту та уряду, щоб ввести на законодавчому рівні податок на пасивні доходів українців. При цьому навіть за останні місяці схема оподаткування кілька разів змінювалась.

29 липня 2014 Президент підписав проголосований парламентом законопроект №4101а "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу", і вже 2 серпня закон був надрукований «Голосом України» і набув чинності під номером 1588-VII . Це означає, що діяв з 1 липня порядок оподаткування прибутку з депозитів скасований, і з 1 серпня набули чинності нові правила. Окремий пункт нового закону підкреслює, що справляння податку з доходів, отриманих в липні-2014, за clip_image001попередньою схемою, – анулюється.

Нововведення

Головне нововведення останньої і тепер вже постійної схеми оподаткування – це те, що податок не потрібно буде оплачувати самостійно: цим займуться банки, які виступають в ролі податкових агентів.

Стягувати податок будуть наступним чином. Співробітники банку під час кожного нарахування прибутку за депозитом, будуть утримувати 15% податку. Один раз на місяць банк буде перераховувати до бюджету загальну суму утриманих податків, вирахувану із загальної суми доходів вкладників за депозитами в звітному місяці. При цьому банк не вказує ні сум окремих вкладів, ні суми нарахованої прибутковості по кожному рахунку, ні яких-небудь даних по фізособам, у яких відкриті вклади. «У своїй звітності, для збереження банківської таємниці, банки будуть відображати дохід і утриманий з нього податок загальною сумою без розподілу в розрізі кожної фізичної особи. Банки не будуть надавати податковій інформацію по кожному окремому депозитом, сумам виплачених процентів, а також особисті відомостей про клієнтів.

Потрібно відзначити, що оплата податку не пов’язана з безпосередньою виплатою доходу (відсотків). Податок утримуватиметься банком під час нарахування процентів, а не їх виплати.

При цьому за новим законом вкладнику не потрібно буде подавати інформацію про нараховані за депозитами відсотках до податкової декларацію. Закон окремо підкреслює, що в декларацію потрібно вносити лише інвестиційний прибуток.

Нова версія закону також не містить деяких норм з липневого варіанту. Так, законодавці скасували прогресивну шкалу оподаткування пасивних доходів українців і мінімальний розмір доходу, що не підлягає сплаті податків (менше 17 прожиткових мінімумів – 19 992 грн.). Тепер з будь-якого розміру доходів вкладника до бюджету заберуть 15% податків.

Утримувати податок будуть з усіх відсотків, які будуть нараховані банками після 1.08.2014 г. При цьому більше решти законодавче нововведення торкнеться вкладників, у яких після зазначеної дати закінчується договір депозиту з виплатою відсотків в кінці терміну.

Загальні правила

В цілому, база оподаткування залишилась тією ж, що в попередній редакції закону. Оподаткуванню підлягають:

  • відсотки за депозитними рахунками;
  • відсотки по поточних рахунках;
  • прибутковість або дисконт за депозитними сертифікатами;
  • відсотки за вкладами у кредитних спілках;
  • доходи по пайовим інвестиційним фондам;
  • дохід, що виплачується фізособі компанією з управління активами;
  • прибуток від іпотечних цінних паперів (облігацій, сертифікатів і т.д.);
  • доходи за сертифікатами фондів операцій з нерухомістю.

Закон також виписує процедуру справляння податку в разі дострокового розірвання депозиту. У такій ситуації всі нараховані на дату розриву договору відсотки банк перерахує і поверне собі, зменшивши суму податку, яку буде перераховувати до бюджету в наступному місяці. У такому разі на сумі, яку отримає на руки вкладник, це майже не відобразиться, адже при достроковому розірванні договору відсотки, за якими перераховують прибутковість, зовсім малі.

Відлуння змін

Щоб побачити, наскільки істотна сума, якою вкладникам відтепер доведеться ділитися з державою, підрахуємо на прикладі конкретного депозиту.

Припустимо, що ви вклали в банк на рік 20 000 гривень під ставку 22% річних з виплатою відсотків в кінці терміну. Коли прийде час, банк нарахує вам 4400 гривень доходу. 15% або 660 гривень він утримає з прибутковості і пізніше перерахує до бюджету разом з утриманим податком з решти вкладів. На руки ви отримаєте 20 000 ваших коштів і 3740 гривень дохідності.

Наскільки великою виявиться ця сума для вкладника – особливого значення не має, так як він не зможе вплинути на ситуацію – закон не передбачає лазівки, за якою можна уникнути сплати податку. Тому вкладникові доведеться прийняти нововведення як є.

Експерти, одноголосно вважають, що нововведений податок на дохід з депозитів ніяк не вплине на український ринок. Враховуючи відсутність інших альтернативних дохідних варіантів вкладення коштів в Україну, не очікуютьсяо істотної зміни попиту на депозити.

Тому ніяких змін у зв’язку нововведенням – таких як підвищення ставок за вкладами – чекати не слід. Ніхто не буде компенсувати відмінусовані кошти вкладникам. Втім, обкладення доходу за депозитом – поширена практика для інших країн, в яких прибутковість по внесках в 5-10 разів нижче, ніж в Україні. Якщо добробут українців підвищиться до європейського рівня, справляння податку з пасивних доходів перестане бути відчутним для їхньої кишені.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?