Новини світу кредитування та банківських послуг.

Податок на нерухомість: докладний путівник

До 1 липня 2015 українці вперше отримають від податкового органу повідомлення про сплату податку на житлову і нежитлову нерухомість, яка знаходиться в їх власності. Яким чином нараховують податок на житло та іншу нерухомість, які існують пільги з оподаткування, а також виключення.

Загальні правила

За новими правилами, що вступили в силу з 1 січня 2015 року, оподаткуванню підлягають всі без винятку види нерухомості: будинки, квартири, прибудови до них, кімнати в комунальних квартирах, дачі, гаражі, присадибні та інші допоміжні приміщення, у тому числі сараї, літні кухні, туалети, льохи, майстерні, котельні і так далі.

Якщо нерухомістю володіють спільно кілька людей, то податок сплачує один із власників за спільною згодою або за рішенням суду. Якщо ж нерухомість поділена між кількома людьми, то кожен сплачує податок за свою частку.

Фізичним особам – власникам житла розраховувати самостійно суму податку не доведеться: за них це зробить податковий орган за їх місцем реєстрації. Повідомлення із сумою податку за минулий рік та реквізити до оплати українці отримають поштою до 1 липня 2015 року. Протягом 60 днів з дня отримання повідомлення податок потрібно сплатити.

clip_image001

До слова, юрособи розраховують суму податку на нерухомість самостійно, до 20 лютого подають у декларації податковому органу і потім поквартально оплачують рівними частками протягом 30 днів після закінчення кварталу.

Ви можете не погодитися з розміром податку та письмово звернутися із заявою до податкового органу, щоб він провів звірку даних по об’єктах, їх розмірами або розрахунками. Якщо після перевірки виявляться розбіжності, то податкова надішле нове повідомлення, а попереднє буде вважатися скасованим.

Якщо ви купили нерухомість протягом року, то підлягає сплаті податок лише з того місяця, в якому ви стали власником. Зворотне правило діє і для продавця нерухомості: він сплачує податок лише до того місяця, в якому був власником.

Ставки і схема оподаткування

Незважаючи на те, що підраховує суму податкового відрахування державний орган, власнику нерухомості доцільно розбиратися в тонкощах оподаткування, щоб знати свої права і можливості.

На розрахунок податку на нерухомість впливає два показники: ставка податку та своєрідна пільга, яка звільняє власника-фізичну особу раз на рік зменшити оподатковуваний площу. Оскільки пільга раніше була дуже велика – 120 кв. м для квартири і 250 кв. для дому – в неї потрапляло переважна кількість житла, і пересічні українці про сплату податку на нерухомість не чули.

Згідно січневого нововведенню в Податковий кодекс (ПК), обидва ключових показника змінилися. Тепер ставку податку та розмір пільги встановлюють місцеві органи влади кожного населеного пункту окремо – до 1 лютого кожного податкового року. Якщо вони не встигли це зробити, то податок нараховується згідно з нормами, описаним в НК.

Втім, Податковий кодекс передбачає обмеження як для ставки, так і для пільги. Згідно з ними, ставка податку на нерухомість не може перевищувати 2% мінімальної заробітної плати за квадратний метр житла. Станом на 11.05.2015 р мінімальна зарплата становила 1218 гривень на місяць. Отже, максимально можлива ставка податку на житлову нерухомість – 24,36 гривень за один квадратний метр.

При цьому окрема норма забороняє в 2015 році оподатковувати нежитлову нерухомість за ставкою вище 1% від мінімальної зарплати, або 12,18 гривень.

Мінімальне значення пільги, що дозволяє скоротити оподатковувану площу житлової нерухомості, згідно з ПК, становить 60 кв.м. для квартири і 120 кв.м. для дому.

На жаль, ця норма поширюється лише на житлову нерухомість: оплачувати податок за сараї, гаражі та погреби доведеться в повному обсязі (правда, місцевий орган влади може встановити дуже низьку ставку оподаткування – наприклад, 0,1% від мінімальної зарплати, або 1,22 гривні, як це зробили в 2015 році в Дніпропетровську.

При цьому місцеві органи влади можуть своїм рішенням збільшити і пільгову площу до 1 лютого року, наступного за податковим. Наприклад, у Полтаві на 2015 рік її збільшили з 60 до 90 кв. м. для квартир і з 120 до 200 кв. м. для будинків; в Одесі – до 120 ідо 250 кв.м. відповідно.

Якщо вам належать відразу кілька об’єктів житлової нерухомості різних типів, то для вас «пільга» складе 180 кв.м .: оплачувати доведеться лише метри понад зазначені. Якщо ж житло одного типу, то податок нарахують на загальну площу всіх об’єктів нерухомості, зменшену на «пільгові» 60 кв.м. для квартир і 120 кв.м. для будинків.

Ще один важливий момент: пільгу з податку на нерухомість не можна використовувати, якщо площа об’єкта або сумарна площа об’єктів перевищує п’ятикратний розмір цієї пільги. Другий виняток – нерухомість, яка використовують з метою одержання доходів, наприклад, переобладнали в магазин або здають в оренду.

clip_image003

Розрахунок податкового платежу

Отже, якщо у вас квартира площею до 60 кв.м. або будинок площею до 120 кв.м., то ви точно не підпадаєте під оподаткування нерухомості. Якщо ваше житло більше – то в 2015 році ви можете бути звільнені від сплати податків, якщо місцевий орган влади своїм рішенням встиг збільшити «пільговий метраж» до 1 лютого 2014 року. В іншому випадку вам залишається чекати податкової повістки і сплатити податок.

Розрахувати податок на нерухомість найпростіше на кількох конкретних прикладах.

Приклад перший. Припустимо, ви володієте двокімнатної квартирою загальною площею 65 кв.м. Міська рада вашого населеного пункту до 1 лютого не встиг збільшити «пільгову» площу. Тому вам потрібно орієнтуватися на показник з Податкового кодексу: ви маєте право раз на рік зменшити оподатковуваний площа на 60 кв.м.

Податок на вашу нерухомість складе:

(65 кв.м. – 60 кв.м.) * 2% * 1218 грн. = 5 кв.м. * 24,36 грн. = 121,8 грн.

Приклад другий. Ви володієте двома приватними будинками площею 100 кв.м. і 60 кв.м. Інші умови ті ж, що й вище. В даному випадку до загальної площі вашої однотипної нерухомості застосовується пільга для будинків у 120 м.кв.

Податок на вашу нерухомість складе:

(100 кв.м. + 60 кв.м – 120 кв.м.) * 24,36 грн. = 974,4 грн.

Приклад третій. Ви володієте будинком в 150 кв.м. і квартирою в 60 кв.м .. Оскільки ваша житлова нерухомість різного типу, застосовується пільга в 180 кв.м. від їх загальної площі.

Податок на вашу нерухомість складе:

(60 кв.м. + 150 кв.м. – 180 кв.м.) * 24,36 грн. = 730,8 грн.

Приклад четвертий. Припустимо, у дворі вашого приватного будинку є сарай або літня кухня площею 20 кв.м. На нежитлові приміщення пільги не поширюються, а податкова ставка на неї – 1% від мінімальної зарплати.

Податок на вашу нерухомість складе:

20 кв.м * 1% * 1218 грн. = 20 * 12,18 = 243,6 грн.

Винятки з оподаткування

В оподаткуванні житла і комерційних будівель передбачені винятки. Повністю звільнена від сплати податків така житлова нерухомість:

  • непридатна для проживання за рішенням органів місцевої влади;
  • житло дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, не більше одного об’єкта на дитину;
  • житло дітей-інвалідів, які виховуються одинокими батьками, не більше одного об’єкта на дитину;
  • дитячі будинки сімейного типу;
  • гуртожитку;
  • об’єкти в зонах відчуження і безумовного відселення.

Серед звільненої від оподаткування нежитлової нерухомості такі об’єкти:

  • належать органам державної влади, місцевого самоврядування та створеним ними неприбутковим організаціям, що фінансуються з держбюджету;
  • належать громадським організаціям інвалідів та їх підприємствам;
  • МАФи на ринках, що належать малому і середньому бізнесу;
  • промислові об’єкти – цехи, склади, виробничі корпуси;
  • будівлі, які використовують підприємства для сільськогосподарського виробництва.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?