Новини світу кредитування та банківських послуг.

Пік кризи пройдений: експерти про стан економіки

Про економічний спад, про зростання цін, про курс гривні і про зниження облікової ставки НБУ, а також про те, чого очікувати в найближчі півроку – думки експертів.

clip_image002Головний економіст Альфа-Банку Україна

1. Чи правда, що сьогодні в Україні стагфляція? Що це означає?

Стагфляція – економічний термін, що означає поєднання двох явищ: відсутності економічного зростання і активного росту цін в економіці. По суті, це «склейка» двох слів: стагнація та інфляція. Даний термін виник близько 50 років тому, коли багато розвинених країн одночасно і несподівано зіткнулися з кризовими явищами такого роду.

Справа в тому, що класична економічна школа виходить з того, що при слабкому попиті (тобто при стагнації економіки або її падінні) ціни не повинні рости. Навпаки, вони повинні падати, так як робиться жорстокою боротьба продавців за увагу споживача. Однак дуже часто є й інші обставини, які призводять до стагфляції.

Застосування цього терміну в нинішніх українських реаліях є в цілому вірним, але з одним застереженням. В Україні дійсно відсутня економічне зростання і при цьому спостерігається різкий стрибок цін. Однак у нашому випадку відбувається не просто стагнація, а обвал попиту, викликаний низкою факторів – від війни до неправильної економічної політики в попередні роки.

Нинішній стрибок інфляції являє собою, скоріше, не довгограюче явище, а тимчасовий шок: адже він викликаний різкою девальвацією національної валюти і потребою підвищувати тарифи на багато послуг, надання яких досі було збитковим і фінансувалося за рахунок нарощування державного боргу.

Через два роки цей шок "вивітриться", тому не можна формувати економічну політику на середньострокову перспективу (3 роки), виходячи з класичних рецептур боротьби зі стагфляцією.

2. Чи можна говорити про стабілізацію, якщо рівень інфляції в річному вираженні в липні перевищив 55%?

Все пізнається в порівнянні. У липні інфляція становила 55,3%, проте ще у квітні зростання цін в річному вираженні дорівнював 61%. За нашими оцінками, в серпні інфляція сповільнилася до 54%, а до кінця року знизиться до 48%.

А в першому півріччі 2016 року показник інфляції, швидше за все, сповільниться до рівня близько 15%. Це не означає, що ціни падають: вони просто зростають набагато повільніше, ніж раніше.

Важливо розуміти, що грошово-кредитна політика орієнтується не на вже інфляцію що вже відбулась, а на інфляційні очікування. Тому на тлі нинішньої інфляції 55% процентні ставки можуть виглядати невисокими, проте якщо співвідносити їх з очікуваною інфляцією, то співвідношення зовсім інше.

3. Як зниження облікової ставки НБУ в поточних умовах відіб’ється на рівні інфляції, курс гривні і стан економіки?

Сьогодні Україна все ще тільки формує нову економічну політику.

У розвинених країнах процентна ставка центрального банку задає тон економічним процесам. У нас же упряжка (тобто економіка) на даний момент мчить попереду коня. Продовжуючи аналогію, іншого і не слід було очікувати в ситуації, коли упряжку перед цим зірвало донизу з крутого схилу. Можна управляти віжками, щоб транспортний засіб при спуску вниз не перевернуло, але віжки не змусять коня підніматись на гору.

Дії НБУ щодо зміни процентної ставки поки що слабо регулюють економічні процеси, вони швидше йдуть за подіями. Однак у міру економічної стабілізації і переформатування вітчизняної грошово-кредитної політики роль облікової ставки повинна сильно зрости.

Радник голови наглядової ради «Комерційного індустріального банку »

1. Чи правда, що сьогодні в Україні стагфляція? Що це означає?

Економічна ситуація в країні дійсно має ознаки стагфляції. Згідно з визначенням, цей термін застосовують до економік, які демонструють негативну динаміку за ключовими макроекономічними показниками з одночасним зростанням цін і безробіття. Донедавна дійсно були всі підстави говорити про стагфляції в Україні. Є вони і зараз, хоча ситуація багато в чому покращилася. За підсумками липня державна служба статистики зафіксувала в країні базову дефляцію на рівні 0,1%, на десяту частку відсотка покращилася і ситуація з безробіттям.

2. Чи можна говорити про стабілізацію, якщо рівень інфляції в річному вираженні в липні перевищив 55%?

Насправді в липні інфляція в річному вираженні навіть сповільнювалася до 55,3% з 57,5% за підсумками червня. Це й дає підстави говорити про стабілізацію. Я зовсім не прихильник одягати рожеві окуляри, однак статистичні дані говорять про те, що негативний тренд подоланий.

З погляду НБУ, зменшилися інфляційні ризики і можна трохи послабити грошово-кредитну політику, яка, все ж, буде залишатися досить жорсткою для демпфірування впливу зовнішніх потрясінь, які сьогодні існують на світових фінансових ринках.

3. Як зниження облікової ставки НБУ в поточних умовах відіб’ється на рівні інфляції, курс гривні і стан економіки?

Перш ніж знизити облікову ставку, НБУ вжив низку заходів, які дозволили досягти стабілізації на валютному ринку і навіть дефляції. Безумовно, зниження облікової ставки є позитивним сигналом для економіки, але саме це зниження на 3% значного впливу на економіку не матиме, оскільки ставка по раніше залишається на досить високому рівні.

Втім, в 2016 році регулятор обіцяє знизити її до 12-13%. Це вже реальний орієнтир, який позначив НБУ. Суттєвого впливу через останні зміни ставки на курс гривні не відбудеться.

Коли НБУ почав підвищувати облікову ставку в 2014 році, він акцентував увагу, що це тимчасова міра, яка дозволить знизити інфляцію, стабілізувати валютний ринок і сприятиме зміцненню фінансової бази банків. По досягненню цих умов НБУ обіцяв почати знижувати свою ставку. І цей процес вже розпочато.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?