Новини світу кредитування та банківських послуг.

Перспективи України без грошей МВФ

Останній транш від МВФ Україна отримала півроку тому . З тих пір йдуть переговори про подальше фінансування. Глава МВФ Крістін Лагард рівно місяць тому жорстко заявила : спочатку реформи, потім – гроші. На початку березня Фонд заявив, що чекає від України пояснень з приводу статусу уряду . Сьогодні міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що текст меморандуму з МВФ може змінитися, пише Інтерфакс-Україна .


Відповіді банкірів і аналітиків, на питання – яким може бути найближче майбутнє України без ключового кредитора, і чи є альтернативи співпраці з МВФ?

Заступник голови правління Національного банку:

Співпрацю з МВФ насамперед варто розглядати не з точки зору фінансування, а як заставу проведення реформ, необхідних для пожвавлення економічного зростання. Припущення про продовження співпраці з МВФ лежить в основі прогнозу НБУ , згідно з яким реальний ВВП виросте на 1,1% в 2016 році. З цієї точки зору альтернатив програми розширеного фінансування МВФ немає, адже вона передбачає зміни в різних сферах від боротьби з корупцією та енергетики до фіскальної і монетарної політики.

З точки зору фінансування, співпраця з МВФ також не обмежується такими перевагами як зростання міжнародних резервів. По-перше, від її успішності безпосередньо залежить надходження фінансування від інших зовнішніх донорів, яке направляється як в бюджет, так і на окремі інвестиційні проекти. По-друге, міжнародна громадськість зазвичай сприймає наявність співпраці з Міжнародним валютним фондом як свідоцтво успішності реформ. Відповідно, завершення другого перегляду програми буде служити позитивним сигналом для приватних іноземних і вітчизняних інвесторів.

Головний економіст Альфа-Банку Україна:

Альтернатива отриманню кредитів від МВФ є завжди. Це їх відсутність. На жаль, ця альтернатива для переважної більшості економічних суб’єктів України не дуже приваблива. Першу хвилю результатів затяжної паузи у співпраці України з МВФ можна оцінити вже сьогодні, адже затримка в отриманні кредитів МВФ досягла 6 місяців. Зростання міжнародних резервів України припинилось, волатильність валютного ринку зросла. 

Але найнебезпечніше в паузі кредитування України – це не перебої з кредитами. Співпраця з МВФ та іншими кредиторами заснована на програмі реформ, запропонованих українською владою. Перешкодою для видачі нових траншів є хронічне відставання України у виконанні взятих на себе зобов’язань. 

Наростаючий песимізм ринку щодо економічних перспектив України викликаний не проблемами з залученням кредитів, а саме наростаючим песимізмом щодо спроможності України забезпечити собі хороші економічні перспективи. Питання реформування України первиннепо відношенню до питання її фінансування. У разі успішного реформування економіки з часом з’явиться доступ до приватних ринків капіталу. У разі відмови від реформ не буде припливу ні приватного капіталу, не грошей МВФ і інших донорів.

Аналітик UniCredit Bank

У випадку України, МВФ є кредитором останньої інстанції, який надає фінансування в найкритичніший момент, коли всі інші кредитори закрили свої ліміти на такого проблемного позичальника. Хоча Україна останнім часом привертала фінансування і від інших кредиторів (Світовий банк, США, Євросоюз і ін), всі вони кредитували тільки спільно з МВФ в рамках узгодженої програми розширеного фінансування. Тобто, якщо МВФ відмовиться кредитувати Україну, то ці кредитори також повернуть фінансування. Таким чином, альтернативи фінансування від МВФ в України немає.

На жаль, я не бачу інших фінансових організацій, які могли б кредитувати Україну на противагу МВФ.

Короткострокові наслідки не будуть катастрофічними. Україна встигла провести реструктуризацію, а доступ на міжнародні ринки капіталу і так для країни закритий. Однак є великі довгострокові ризики. Без програми МВФ Україна не зможе накопичити достатньо резервів до 2020 року, коли почнеться період виплат по реструктурованих зовнішніх боргах. А це означає, що нам знову доведеться заговорити про дефолт, тільки з набагато важчими наслідками для країни.

Єдине джерело фінансування, яке потенційно може залишитися – це кредитування приватного сектора, якихось цільових програм з боку ЄБРР. Якщо тільки ЄБРР не прийме політичне рішення припинити будь-яке фінансування, як, наприклад, було у випадку з Росією.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?