Новини світу кредитування та банківських послуг.

Перший український перехідний банк.

В Україні з’явився перший перехідний банк. Крісталбанк зареєстрований 11 грудня і візьме на себе частину активів і пасивів Терра-банку , який Нацбанк раніше визнав неплатоспроможним і ввів тимчасову адміністрацію. Протягом трьох місяців перехідний банк повинен бути проданий інвестору або ліквідований.

Як це працює

Фонд гарантування вкладів фізосіб, який створює перехідний банк, передає в цю структуру частину пасивів і активів неплатоспроможного банку. Статутний фонд в Крісталбанку в розмірі 1523000 гривень формується також за рахунок Фонду. Керівником даної фінансової установи призначений молодий менеджер Андрій Прокопенко.

Створена структура звільняється від сплати податків, а також від дотримання всіх економічних нормативів регулятора.

clip_image001Механізм перехідного банку – не винахід українського ринку. Такий метод успішно використовувався в країнах з розвиненою економікою.

Перехідний банк повинен «м’яко і безболісно» перетворити проблемний банк в «очищену» від токсичних активів і зобов’язань структуру.

При вдалому продажу перехідного банку інвестору клієнти банку не страждають так, як якби банк був ліквідований.

Таке нововведення дуже актуальне сьогодні, адже за неповний 2014 банківська система вже отримала 32 банки з введеною тимчасовою адміністрацією, що в українських реаліях досі означало подальшу ліквідацію фінустанови (частина з цих 32 банків уже ліквідується).

Саме масове падіння банків (багато з яких явно можна було врятувати) і ймовірне продовження хвилі банкрутств змусили чиновників Фонду та НБУ піти на експеримент з перехідним банком.

Тим більше, що вже безперечно – для більшості проблемних установ однією з основних причин їхнього краху стала значна девальвація і паніка вкладників. Паніка була спровокована непродуманої валютною політикою самого регулятора на тлі неефективності управління тимчасовими адміністраторами довірених їм проблемних банків.

Про це красномовно свідчить статистика цього року: жоден з 32 банків, в які зайшла тимчасова адміністрація в цьому році, поки не врятований. Хоча серед головних завдань Фонду гарантування вкладів законодавчо закріплений вивід неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом організації відчуження активів і зобов’язань неплатоспроможного банку, продажу неплатоспроможного банку або створення та продажу перехідного банку.

Перехідний банк створюється Фондом гарантування і діє згідно ст. 42 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Фонд спільно з керівництвом такої фінустанови зобов’язаний протягом трьох місяців забезпечити відновлення дотримання економічних нормативів і продати його потенційному інвестору.

Якщо протягом цього терміну нічого не відбувається – банк підлягає ліквідації. Враховуючи, що цей досвід з Крісталбанком – перший в Україні, щиро побажаємо керівництву Фонду та менеджменту банку успіхів у цьому починанні.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?