Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

Найбільш актуальні питання про пенсії, відповіді від фахівців Пенсійного фонду України.

Про застосування середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії на інший

Питання: Яку середню заробітну плату (дохід) в Україні будуть застосовувати при переведенні колишнього працівника шахти вперше з пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"?

clip_image001Відповідь ПФУ: При переведенні з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону або різних законів, органи Пенсійного фонду України керуються, зокрема, положенням частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон).

Абзацом 3 частини 3 статті 45 Закону визначено, що якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 Закону для призначення пенсії.

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону, час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

Враховуючи зазначене, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", застосовується середня заробітна плата ( дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, при наявності не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності, в який, крім страхового стажу, набутого на роботі, включається час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві відповідно до положень абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону.

Про зарахування до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, періоду роботи в медичному коледжі

Запитання: Чи зараховується до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу ХV Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", період роботи в медичному коледжі з 1994 року на посаді заступника директора з практичного навчання?

Відповідь ПФУ: Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплату (далі – Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191. Порядком передбачено зарахування до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, періодів роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, передбачених, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 (далі – Перелік).

Згідно з розділом "1. Освіта" Переліку, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, що працюють, зокрема, у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації на посаді заступника директора з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботі.

Посада заступника директора з практичного навчання у вищому навчальному закладі I-II рівнів акредитації Переліком не передбачена, тому для зарахування періоду роботи особи в коледжі з 1994 року на вищезгаданій посаді до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, підстав немає. Отже, немає підстав для зарахування цього періоду роботи до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Про надбавку до пенсії жінці, яка має почесне звання «Мати-героїня»

Питання: Я – мати вісьмох дітей, отримую до пенсії надбавку за особливі заслуги перед Україною в розмірі 38% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Указом Президента України мене відзначено почесним званням України "Мати-героїня". В якому розмірі тепер мені повинні виплачувати пенсію за особливі заслуги перед Україною?

Відповідь: Умови встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, зокрема, матерям, які народили п’ять і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, а також особам, відзначеним почесним званням України "Мати-героїня", визначені Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною ".

Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у відсотках до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Розмір надбавки визначається залежно від заслуг.

Розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною матері восьми дітей, яка відзначена почесним званням України "Мати-героїня", повинен становити 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для порушення клопотання про збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною Вам необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідною заявою та надати завірені в установленому порядку копії паспорта та документа, що підтверджує присвоєння Вам почесного звання України "Мати-героїня".

Про встановлення надбавки за особливі заслуги

Питання: Мій покійний чоловік був ветераном війни і за життя був нагороджений двома бойовими орденами за бойові дії, за що йому платили пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 32% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Чи маю я право на призначення надбавки за особливі заслуги перед Україною до своєї пенсії? Якщо так, то куди мені звертатися, які документи надати? І в якому розмірі виплачується така пенсія?

Відповідь ПФУ: Умови встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною визначені Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі – Закон).

Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у відсотках до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Розмір надбавки визначається залежно від заслуг.

У разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 Закону, непрацездатні члени сім’ї померлого мають право на встановлення надбавки до пенсії, зокрема, за наявності одного непрацездатного члена сім’ї – 70 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника.

Для порушення клопотання про призначення до пенсії надбавки за особливі заслуги перед Україною Вам необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідною заявою та надати завірені в установленому порядку копії документів, що підтверджують такі заслуги, а саме: паспорта, свідоцтва про смерть, документа , що підтверджує родинні стосунки з особою (копія свідоцтва про шлюб).

Про пенсійне забезпечення громадян України та Португалії

Питання: Я працюю і проживаю в Португалії, проте планую виїхати на постійне місце проживання в Україну. Куди я можу звернутись за призначенням пенсії?

Відповідь ПФУ: Для розгляду питання про призначення пенсії в разі переїзду з Португалії в Україну необхідно звернутись із заявою до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання, надавши інформацію про номер соціального страхування в Португальській Республіці та наявні документи, що підтверджують роботу на території Португальської Республіки, які приймаються без легалізації та перекладу.

Разом з заповненим формуляром зв’язку за заявою про призначення пенсії UA / PT – 8 вони направляються до Пенсійного фонду України для порушення клопотання перед португальською стороною про розгляд та прийняття відповідного рішення.

Про призначення пенсії за страховий стаж, набутий на території Чехії

Запитання: Я маю страховий стаж, набутий на території України з 15.06.1993 по 31.12.2000, однак з 2001 року постійно проживаю і працюю в Чехії. Чи буде врахований мені вказаний страховий стаж при призначенні пенсії в Чехії?

Відповідь ПФУ: Питання пенсійного забезпечення громадян України та Чехії врегульовані положеннями Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 4 липня 2001 року, який набрав чинності з 01.04.2003 (далі – Договір), і Адміністративним Угодою про застосування цього Договору.

Пунктом 4 статті 39 Договору передбачено, що страховий стаж, набутий згідно з правовими нормами Договірних Сторін їх громадянами до дня набрання чинності цього Договору, тобто до 01.04.2003, зараховується як періоди тієї Договірної Сторони, на території якої громадянин на цей день або в останній раз перед цією датою постійно проживав.

Оскільки Ви станом на 01.04.2003 постійно проживали на території Чехії, питання зарахування українського страхового стажу, набутого Вами на території України, а також призначення пенсії відповідно до Договору відноситься до компетенції органів соціального забезпечення Чеської Республіки.

Джерело: Prostopravo.com.ua

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.