Новини світу кредитування та банківських послуг.

PayPal в Україні, які перспективи.

На цьому тижні Національний банк вніс довгоочікувані зміни до українського законодавства, якими фактично були усунуті основні перешкоди для виходу на український ринок найбільших міжнародних систем інтернет-платежів. Тепер початок повноцінної роботи PayPal, ApplePay і GoogleWallet в Україні – це тільки справа часу.

Історичні зміни

Про необхідність зняття законодавчих обмежень для роботи платіжних систем типу PayPal в Україні учасники ринку та експерти говорили давно, але перші серйозні зрушення в цьому плані стали виникати лише в цьому році. Так, на початку літа впливова бізнес-асоціація Американська торгова палата звернулася до Нацбанку з офіційним листом, в якому підкреслювалося, що недоступність PayPal та інших подібних систем, зокрема, заважає дрібним експортерам з України працювати із західними ринками.

imageУ підсумку за ініціативою Нацбанку була створена робоча група з експертів, чиновників і учасників ринку, в результаті роботи якої і були прийняті зміни в українське законодавство.

Так, поправки до постанови Нацбанку №480 уточнили умови, згідно з якими такі системи як PayPal, ApplePay і GoogleWallet можуть бути внесені до Реєстру платіжних систем. Разом з тим, в постанові №481 регулятор прописав правові підстави, які передбачають розрахунки електронними грошима між громадянами України та торговцями-нерезидентами.

Складне рішення

Спрогнозувати, як буде розвиватися ринок інтернет-платежів в Україні після прийнятих змін, досить складно. НБУ зробив усе, що від нього вимагалося в плані зміни законодавства, проте економічні і політичні ризики, що виникають перед великими міжнародними компаніями при заході в Україні, регулятор усунути не здатний.

«У великих компаніях подібні рішення приймаються не так вже й швидко. Але цілком можливо, що той же PayPal зайде на наш ринок вже наступного року. У серпні представники компанії відвідають Україну для переговорів – тільки після цього вони будуть оцінювати доцільність та етапи розвитку свого бізнесу в нашій країні. На жаль, зберігаються політична та економічна складові. З цих причин багато закордонних компаній Україну поки ігнорують », – говорить президент Асоціації учасників електронного бізнесу.

Ініціативи НБУ щодо пом’якшення законодавства можна розглядати як пропозицію для великих компаній нарешті почати працювати в Україні. Однак жодних гарантій того, що інвестори рівня PayPal відразу ж відреагують на нього з ентузіазмом, немає, оскільки говорити про сформований ринок електронних платежів в Україні поки не доводиться.

«Україна відстає від розвинених економік. Від деяких на роки, від деяких назавжди. У нас повністю легально працюють лише кілька електронних платіжних систем, тоді як у світі їх маса. І зараз одне з пріоритетних завдань держави у сфері дерегуляції – скасування безглуздих обмежень у фінансовій сфері », – розповідає партнер практики IT- та медіа-права АТ« Юскутум ».

Тим не менш, в Нацбанку все ж розраховують найближчим часом обговорити перспективи співпраці безпосередньо з керівництвом PayPal. За словами заступника голови НБУ Владислава Рашкован, серед основних завдань робочої групи є адаптація до українських умов ключових європейських стандартів. Зокрема змінам в першу чергу підлягає закон України «Про платіжні системи».

Захистити своїх

Спрощення вимог до іноземних учасників ринку електронних платежів ще не означає, що ніяких обмежень в українському законодавстві не залишилося. З метою захисту українських компаній, які навряд чи б змогли на рівних конкурувати з такими мастодонтами, як PayPal або ApplePay, НБУ передбачив застереження, згідно з якими українські користувачі не можуть використовувати міжнародні системи для оплати в українських інтернет-магазинах. А це саме по собі досить серйозно обмежує сферу дії іноземних платіжних систем на українському ринку.

За словами старшого партнера адвокатської компанії «Кравець і партнери», з одного боку для повноцінної роботи великих платіжних систем в Україні необхідні чіткі правила гри, які не можна трактувати двояко. Але в той же час, обмеження повинні бути розумними – тільки в такому випадку робота світових гігантів платіжної індустрії в нашій країні буде виправданою і вигідною для всіх.

«Відсутність прозорих правил на ринку і абсурдні обмеження – ось що є перепоною на шляху остаточного приходу PayPal та інших компаній такого типу в Україні. При сьогоднішньому підході НБУ до використання електронних грошей, на мій погляд, їх розвиток в Україні буде вкрай утруднено всілякими обмеженнями »- зауважив він.

Однак у Нацбанку з такою думкою не згодні. Як одне з найбільш консервативних відомств нашої країни НБУ вже і без того зробив величезний крок на шляху до лібералізації українського ринку платіжних систем. Інша справа, як всі озвучені зміни будуть реалізовуватися на практиці.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?