Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

На цьому тижні Національний банк вніс довгоочікувані зміни до українського законодавства, якими фактично були усунуті основні перешкоди для виходу на український ринок найбільших міжнародних систем інтернет-платежів. Тепер початок повноцінної роботи PayPal, ApplePay і GoogleWallet в Україні – це тільки справа часу.

Історичні зміни

Про необхідність зняття законодавчих обмежень для роботи платіжних систем типу PayPal в Україні учасники ринку та експерти говорили давно, але перші серйозні зрушення в цьому плані стали виникати лише в цьому році. Так, на початку літа впливова бізнес-асоціація Американська торгова палата звернулася до Нацбанку з офіційним листом, в якому підкреслювалося, що недоступність PayPal та інших подібних систем, зокрема, заважає дрібним експортерам з України працювати із західними ринками.

imageУ підсумку за ініціативою Нацбанку була створена робоча група з експертів, чиновників і учасників ринку, в результаті роботи якої і були прийняті зміни в українське законодавство.

Так, поправки до постанови Нацбанку №480 уточнили умови, згідно з якими такі системи як PayPal, ApplePay і GoogleWallet можуть бути внесені до Реєстру платіжних систем. Разом з тим, в постанові №481 регулятор прописав правові підстави, які передбачають розрахунки електронними грошима між громадянами України та торговцями-нерезидентами.

Складне рішення

Спрогнозувати, як буде розвиватися ринок інтернет-платежів в Україні після прийнятих змін, досить складно. НБУ зробив усе, що від нього вимагалося в плані зміни законодавства, проте економічні і політичні ризики, що виникають перед великими міжнародними компаніями при заході в Україні, регулятор усунути не здатний.

«У великих компаніях подібні рішення приймаються не так вже й швидко. Але цілком можливо, що той же PayPal зайде на наш ринок вже наступного року. У серпні представники компанії відвідають Україну для переговорів – тільки після цього вони будуть оцінювати доцільність та етапи розвитку свого бізнесу в нашій країні. На жаль, зберігаються політична та економічна складові. З цих причин багато закордонних компаній Україну поки ігнорують », – говорить президент Асоціації учасників електронного бізнесу.

Ініціативи НБУ щодо пом’якшення законодавства можна розглядати як пропозицію для великих компаній нарешті почати працювати в Україні. Однак жодних гарантій того, що інвестори рівня PayPal відразу ж відреагують на нього з ентузіазмом, немає, оскільки говорити про сформований ринок електронних платежів в Україні поки не доводиться.

«Україна відстає від розвинених економік. Від деяких на роки, від деяких назавжди. У нас повністю легально працюють лише кілька електронних платіжних систем, тоді як у світі їх маса. І зараз одне з пріоритетних завдань держави у сфері дерегуляції – скасування безглуздих обмежень у фінансовій сфері », – розповідає партнер практики IT- та медіа-права АТ« Юскутум ».

Тим не менш, в Нацбанку все ж розраховують найближчим часом обговорити перспективи співпраці безпосередньо з керівництвом PayPal. За словами заступника голови НБУ Владислава Рашкован, серед основних завдань робочої групи є адаптація до українських умов ключових європейських стандартів. Зокрема змінам в першу чергу підлягає закон України «Про платіжні системи».

Захистити своїх

Спрощення вимог до іноземних учасників ринку електронних платежів ще не означає, що ніяких обмежень в українському законодавстві не залишилося. З метою захисту українських компаній, які навряд чи б змогли на рівних конкурувати з такими мастодонтами, як PayPal або ApplePay, НБУ передбачив застереження, згідно з якими українські користувачі не можуть використовувати міжнародні системи для оплати в українських інтернет-магазинах. А це саме по собі досить серйозно обмежує сферу дії іноземних платіжних систем на українському ринку.

За словами старшого партнера адвокатської компанії «Кравець і партнери», з одного боку для повноцінної роботи великих платіжних систем в Україні необхідні чіткі правила гри, які не можна трактувати двояко. Але в той же час, обмеження повинні бути розумними – тільки в такому випадку робота світових гігантів платіжної індустрії в нашій країні буде виправданою і вигідною для всіх.

«Відсутність прозорих правил на ринку і абсурдні обмеження – ось що є перепоною на шляху остаточного приходу PayPal та інших компаній такого типу в Україні. При сьогоднішньому підході НБУ до використання електронних грошей, на мій погляд, їх розвиток в Україні буде вкрай утруднено всілякими обмеженнями »- зауважив він.

Однак у Нацбанку з такою думкою не згодні. Як одне з найбільш консервативних відомств нашої країни НБУ вже і без того зробив величезний крок на шляху до лібералізації українського ринку платіжних систем. Інша справа, як всі озвучені зміни будуть реалізовуватися на практиці.

Джерело: Мінфін

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.