Новини світу кредитування та банківських послуг.

Оцінка платоспроможності позичальника банками

Не секрет, що сьогодні взяти великий кредит нітрохи не легше, ніж раніше. Причому, це не під силу навіть постійним клієнтам банків, у яких позитивна кредитна історія протягом десяти років. І умови кредитування для таких благонадійних клієнтів нічим не відрізняються від умов, надаються пересічним громадянам. А, як відомо, для того, щоб оформити кредит, потрібно зібрати безліч документів, які доводять платоспроможність позичальника. Все це сильно зачіпає людей, яким доводиться вірно сплачувати внески за кредитом, що складаються з так званого тіла кредиту і відсотків по ньому.

Процентні ставки для таких клієнтів точно такі ж, що і для людей, що постійно затримують платежі або не вносять зовсім. Це пов’язано з тим, що банк закладає можливі втрати від таких неплатників свою відсоткову ставку, і таким чином виходить, що збитки банку відшкодовують справні платники. Ситуацію посилює і те, що банки з якихось причин відмовляються надавати інформацію про неблагонадійних клієнтів іншим кредитним організаціям. А причиною тут є одночасно жадібність і передбачливість. Інформація про поганих і хороших клієнтів є чудовою підказкою для конкурентів, і тільки варто відправити подібні відомості в бюро кредитних історій, як тут же будь-який з банків може «переманити» надійних клієнтів більш цікавими умовами.

Цього, природно, боїться кожен банк. Бояться банки і того, що відомості про проблемних клієнтів стануть відомі інвесторам, які вкладають свої кошти в цей банк. Інвестори швидко зметикують, що в цьому банку існують труднощі з надходженням грошових коштів і можуть перейти в інший банк. Тому бюро кредитних історій не в змозі змусити всі кредитні організації об’єднати свої бази даних по клієнтам. Участь у подачі відомостей абсолютно добровільна, і банки навіть вносять спеціальний пункт в свій кредитний договір про згоду клієнта на передачу інформації про нього в бюро, однак цим практично не користуються.

А от коли позичальник відмовляється підписувати цей пункт договору, теоретично банк повинен йому відмовляти у видачі кредиту (це як мінімум повинно насторожити тих, хто приймає кредитне рішення), але на ділі ми бачимо, що кредити таким людям видаються, хоч і з ризиком для самого банку (можливість отримати ще одного неплатника). У вирішенні питання про платоспроможність позичальника, банк цілком покладається на службу безпеки. Саме цей відділ займається з’ясуванням реальних доходів клієнта, наявності у нього цінного майна. Ця процедура досить трудомістка і до того ж малоефективна, адже маючи квартиру і автомобіль, людина може ухилятися від виплат по кредиту.

Щоб повернути свої гроші, банк змушений витрачатися на процедуру продажу майна позичальника. Справа це тривалий і непростий. Набагато вигідніше для банків не зв’язуватися з такими людьми взагалі, а для цього необхідна співпраця з бюро кредитних історій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?