Майнові відносини між громадянами або між юридичними особами законодавчо регулюються. При цьому, як правило, потрібне документальне оформлення укладання угоди.
Договір позики засвідчує факт передачі грошових коштів або будь-яких предметів позичальникові від позикодавця з умовою повернення після закінчення зазначеного в договорі терміну. У підготовленому матеріалі ви довідаєтеся про види договору позики; про правила його складання; про ситуації, що вимагають обов’язкового його укладення.
В даний час договір позики вельми поширений вид договору в діловому світі. Договір позики можуть укладати між собою як юридичні, так і фізичні особи. Даний договір свідчить про передачу позикодавцем позичальникові певної грошової суми або речей.
Позичальник, згідно з умовами договору, зобов’язується повернути в строк позичені гроші (або речі), причому в такій же кількості (у разі речей – в такій же кількості і якості), як вони були надані йому позичальником. Треба уточнити, що в разі речей об’єктом договору про позику будуть не конкретні речі, а також подібні зайнятим речі. Іншими словами, якщо під час користування зайнятими речами позичальник їх пошкодив, вони втратили свої характеристики, а може просто загубилися, то такі ситуації не є приводом для розірвання договору, припинення зобов’язань позичальника по ньому. Позичальник повинен повернути в зазначений у договорі термін аналогічні за властивостями і якістю речі.
Договір позики зазвичай укладають в письмовому вигляді. Тим більше, якщо одна із сторін – юридична особа, то укладання договору в письмовій формі обов’язково. Зобов’язання за договором про позику однозначні: отримав у своє користування грошові кошти або речі позичальник, зобов’язується в позначений у договорі термін їх повернути.
Існує багато різновидів договору позики. Перш за все, відзначимо, що позика буває як безвідсотковий (безкоштовний), так і передбачає за користування грошовими коштами або речами (об’єкти договору) певну плату. Суму відсотків, термін виплати або повернення речей чітко обмовляють у договорі позики.
У випадку, коли в договорі не обмовляється процентна ставка, її розмір визначають ставкою банківського відсотка, діючої за місцем проживання або місцезнаходженням позикодавця (якщо позикодавець – юридична особа). Відсотки по позиці виплачуються щомісяця або одноразово під час погашення позики, що заздалегідь оговорюється договірними сторонами і потім вказується у письмовому договорі.
Згідно з чинним законодавством, можливі два випадки безвідсоткового договору позики:
1.) У разі, коли займана сума не перевищує 50-ти встановлених законом мінімальних заробітних плат і операція позики не пов’язана зі здійсненням підприємницької діяльності договірних сторін.
2.) Якщо договір позики безвідсотковий, мова йде про передачу в борг майна, речей, визначених родовими ознаками.
Нарешті, ще кілька порад зі складання договору про позику. При складанні будь-якого важливого документа, яким є і договір позики, потрібно бути дуже уважним, навіть до найдрібніших деталей. Всі пункти договору важливі: і сума, і термін позики, спосіб оплати боргу, дата погашення позики, форс-мажорні обставини. Якщо щось пропустили, допущена помилка, але договір вже підписаний – внести в нього зміни дуже важко. Часто договір позики супроводжується розпискою позичальника, додатково підтверджує факт передачі йому від позикодавця матеріальних цінностей у зазначеній кількості. При складанні договору пам’ятайте, що ваша обережність, уважність – гаранти вашої безпеки.
Залишити відповідь