Новини світу кредитування та банківських послуг.

Особливості продажу заставних автомобілів банками

Беручи автотранспортний засіб в якості забезпечення виконання зобов’язань за кредитом, банк у заставодавця, перш за все, запрошувати оригінал Тех Пас (тобто паспорта транспортного засобу), а також копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. У сучасних умовах кредитних відносин договір застави автотранспортного засобу не піддається державної реєстрації, а полягає звичайно в письмовій формі. Як звичайно, договір застави набуває чинності з моменту його підписання.

Спроби ввести обов’язкову реєстрацію договорів застави автотранспорту були. Зацікавленість у цьому, перш за все, проявляли кредитні організації. Але, поки що державна реєстрація на автомобільний транспорт в законодавчу практику не введена.
Передача в заставу автомобіля може бути нотаріально оформлена за згодою двох сторін. Але й таких заходів часом недостатньо, щоб попередити недобросовісна поведінка заставодавця.
Все одно присутній ймовірність відчуження без згоди заставодержателя (банку-кредитора) закладеного засоби власником заставодавцем. У такій ситуації, перш за все, може постраждати новий власник транспортного засобу, так як перехід прав власності на предмет застави до третьої особи не позбавляє заставодержателя права звернути на заставлене майно стягнення. Тобто при зверненні стягнення кредитором на предмет застави, автомобіль можуть вилучити у нового власника для погашення кредитних зобов’язань непорядного позичальника. Новий власник буде поставлений перед фактом – його змусять погасити заборгованість перед банком. Як постраждала сторона, він отримає право подати позовну вимогу до заставодавця (кредитоотримувачу). Безумовно, заставодержатель (банк) зацікавлений не в самому предметі застави, а в погашенні заборгованості за кредитом.

osobennosti_prodazhiЯк правило, на весь період дії договору застави транспортного засобу, банк забирає оригінал ПТ у заставодавця, що оформляється актом приймання-передачі. Такі дії банку можна пояснити тим, що ПТ – необхідний документ на випадок реєстрації автотранспорту з метою його перепродажу. Але при цьому треба мати на увазі, що ГИБДД може видати дублікат ПТ. Для цього достатньо заявити про пропажу або втрату оригіналу документа. Отримавши копію ПТ, власник теж може здійснити продаж транспортного засобу.

Якщо позичальник не виконав зобов’язання, забезпечене заставою, то кредитор має право звернутися за стягненням на предмет застави. Не маючи інших джерел для погашення кредиту, кредитор (банк) використовує з цією метою кошти, виручені від реалізації застави. Питання стягнення заборгованості з боржників вирішуються в судовому порядку. Забезпечувальний заходом у цьому випадку є накладення на предмет застави арешту. У разі позитивного рішення суду на користь кредитора, предмет застави піддається продажу. Основний спосіб реалізації застави транспортного засобу – це його продаж з торгів, як правило, через службу судових приставів.

Таким чином, автомобільний транспорт – це один з найбільш ліквідних на даний момент майнових застав, що пов’язано з можливістю його швидкого продажу. Але з іншого боку, застава транспортного засобу – незахищений вид застави, оскільки не піддається державної реєстрації.

І, нарешті, ще одна порада: потрібно бути дуже уважними та обережними, купуючи уживане транспортний засіб з рук, щоб уникнути покупки обтяженого заставою автомобіля. На жаль, на сьогоднішній день покупець рухомого майна не має можливості перевірити «заставну чистоту» транспортного засобу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?