Новини світу кредитування та банківських послуг.

Основні види забезпечення кредиту: як банки страхують свої ризики?

Отримати споживчий кредит без забезпечення не завжди просто, адже у банку немає гарантій його повернення. У таких випадках завжди є можливість оформлення кредиту під забезпечення.


Для того, щоб застрахувати кредитну організацію від ризику неповернення грошей недобросовісними позичальниками, і вводиться поняття забезпечення повернення кредиту. Це свого роду страховка – запорука того, що в разі невиплати суми кредиту, у банку залишиться частина майна боржника. Саме вид заставного майна, а також наявність поручителів, і служать показниками для класифікації видів забезпечення по кредиту.

Для того, щоб майно могло бути забезпеченням, воно повинно відповідати наступним вимогам:

 • не перебувати під заставою або під будь-якими іншими обтяженнями;
 • мати достатній ступінь ліквідності (т. е. при бажанні його легко і вигідно можна буде продати);
 • перебувати в задовільному технічному стані;
 • заставодавець повинен володіти законним правом власності на предмет застави.

Позики під заставу нерухомості

Згідно з ЦК, нерухомістю можна вважати все, що безпосередньо пов’язане із землею.

В якості застави може виступати:

 • квартира: або приватизована, або знаходиться в будинку в стадії будівництва;
 • житлові будинки: індивідуальної споруди, землею, яка приватизована;
 • земля: приватизована фізичною особою;
 • виробничі чи торгові приміщення: власник – фізична особа; земля або повинна знаходитися в тривалій оренді, або приватизована.

Запорукою не може бути нерухомість у ветхому стані або в стані, що вимагає капремонту. Також неліквідні об’єкти, розташовані у віддалених, що не користуються попитом районах.

Що відрізняє позику під заставу нерухомості від інших варіантів застави? Те, що обов’язково потрібно договір не тільки оформити, але і зареєструвати. Таким чином, нерухомість, що знаходиться в заставі, знаходиться під забороною будь-яких угод до тих пір, поки не буде погашений весь кредит цілком. Також обов’язкова і страховка для нерухомого об’єкта застави.

Кредит під заставу автотранспорту

В принципі, гроші під заставу автомобіля досить популярний вид кредиту. Зрозуміло, в цьому випадку навряд чи можна розраховувати на такий же обсяг грошових коштів, як у випадку застави під нерухомість. Але, тим не менш, на більш-менш пристойні суми грошей розраховувати можна.

У разі кредитування під заставу авто, у банків існує особливий ризик: так як не існує можливості реєстрації застави, виникає ймовірність використання позичальником подвійного застави. Незважаючи на ризик, банки все ж досить охоче видають бажаючим позики під заставу транспорту. Однак для того, щоб відбулася компенсація цього ризику, збільшується і процентна ставка в порівнянні з тим же кредитом під заставу житла.

Порука членів сім’ї позичальника

Цей вид забезпечення має велику ступінь імовірності повернення, завдяки наявності зобов’язань по кредиту не тільки у позичальника, а й у третіх осіб, яких і називають поручителями.


Кредит під поруку фізичних осіб – це договір, що є результатом угоди між кредитною організацією та поручителем позичальника. Після укладення договору без згоди кредитора не має права змінювати умови угоди, або відмовлятися від неї.

Поручитель зобов’язується стежити за виконанням зобов’язань повернення кредиту позичальником. У разі їх невиконання, поручитель відповідає за це на рівних з боржником правах.

Банківська гарантія

Це – особливе зобов’язання кредитної організації в письмовій формі, яке видається потенційному кредитору позичальника. Воно свідчить, що перший зобов’язується сплатити грошову суму боргу на вимогу другого.

Таким чином, у разі забезпечення кредитування банківською гарантією, у договорі беруть участь три сторони:

 1. банк або інша кредитна організація – гарант повернення грошей;
 2. бенефіціар, тобто той, хто і отримає суму кредиту;
 3. банк, що видає кредит.

Зрозуміло, у випадку банківської гарантії, вона приймається лише від банків з серйозною репутацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?