Новини світу кредитування та банківських послуг.

Огляд цифрових кріптовалют

Науково-технічний прогрес і загальна комп’ютеризація спричинила появу електронних грошей та їх підвиди – цифрових валют і, зокрема, кріптовалют.

Цифрова валюта – додаткова, альтернативна валюта, під категорія електронних грошей. Вона не випускається центральними банками і може бути не підкріпленої національною валютою.

До цифровим валют відносяться також кріптовалюти, які з’явилися в 2009 році, і першою серед них був Bitcoin. Кріптовалюта – це різновид цифрової валюти, основною схемою емісії якої є принцип докази виконаної роботи « Proof-of-work ». Створення та перевірка кожної нової одиниці валюти засновані на деяких криптографічних методах.

Принципи видобутку кріптовалюти

Принципи створення монети кожної з кріптовалют схожі і відповідають вимогам «Proof-of-work». Комп’ютер проробив деяку роботу, яку може довести іншим, значить, він отримує винагороду.

Всі кріптовалюти засновані на складних обчисленнях деякої функції, яку легко перевірити зворотними математичними діями, наприклад, обчислення великих простих чисел, обчислення складних хешей за певними умовами.

Вся робота по створенню та перевірці валюти відбувається на персональних комп’ютерах, без використання центрального сервера. Децентралізація емісії монет робить усіх учасників мережі анонімними.

Для цих завдань створені спеціальні програми – «Майнер», які й займаються обчисленнями блоків даних. Так як система децентралізована, після кожного обчислення деякого блоку даних майнер розсилає результати всім іншим клієнтам мережі, які перевіряють його і враховують у своїх обчисленнях, створюючи так звані ланцюжка блоків. Це дозволяє всім клієнтам обчислювати унікальні значення. Крім того, до блоку записуються всі транзакції, що відбувалися в системі в період обчислення.

Транзакція включає в себе інформацію про те, з якого гаманця на який перераховується сума, її розмір, а також тимчасова мітка операції. Цей запис позначається зашифрованим ключем вузла-відправника і розсилається всім іншим вузлам мережі для підтвердження. Через децентралізації системи транзакції не проходять через якісь певні сервера, тому їх дуже складно відстежити.

Кріптовалюти схожі з золотом, тому що з видобутком кожної нової одиниці валюти наступну добути стає важче, так як обчислення і числа ускладнюються. Крім того, на обчислення витрачається певна кількість електроенергії та робочого часу комп’ютера.

Тому, прийнято вважати, що «занепад» кріптовалюти настає тоді, коли на видобуток її одиниці витрачається більше ресурсів, ніж вона коштує.

Види кріптовалют

Цільові функції, обчислення яких використовуються в кріптовалютах, бувають дуже різні. Головними критеріями для них є:

  1. Невідворотність транзакцій.
  2. Можливість будь-якому перевірити їх валідність.
  3. Складність обчислень з прогнозованою швидкістю.

Тому й самі кріптовалюти бувають різні.

Bitcoin або біткоіни (BTC)

Це перша кріптовалюта, створена в січні 2009 року, невідомим людиною або групою людей, які назвали себе Сатосі Накамото. Bitcoin є першозасновник і лідером серед всіх кріптовалют, його називають «електронним золотом». Курс Bitcoin дуже коливається. Існує обмеження емісії монет в 21 млн.

Генерація нових монет вузлом мережі відбувається шляхом вирішення складних, однотипних математичної завдань (обчислення SHA-256 хешей), в той момент, коли він може продемонструвати докази виконаної роботи.

Litecoin або Лайткоін (LTC)

Система з’явилася в жовтні 2011 року. Її творець – колишній співробітник Google Чарлі Лі. В основу своєї валюти він намагався вкласти відповідність її ціни на біржі кріптовалют ринковими цінами срібла. При цьому Bitcoin відповідає ринковим цінам золота. Тому лайткоіни називають «електронним сріблом». Поточний курс Litecoin – 33 долари. Обмеження емісії монет – 84 млн.

У лайткоін використовується криптографічний функція scrypt і більш «дружні» параметри Майнінг. Тому транзакції в цій системі виконуються в 4 рази швидше у порівнянні з Bitcoin. Крім того, завдяки змінам методик Майнінг в цій системі власники спеціалізованих процесорів не отримують переваг перед іншими користувачами.

Primecoin або Праймкоін (XPM)

Праймкоін є зміненою копією біткоіни. Вона була запущена без попередньої генерації блоків 7 липня 2013. Валюта розроблена Санні Кінгом, який створив також інші відомі кріптовалюти. Головним її відмінністю є корисність обчислень. Система обчислює прості числа, серед яких послідовності Куннінгамія. Поточний курс Primecoin – 3.56 долара.

kredit_220114_3_400x243.jpg.aspxОсновна ідея створення такої валюти заснована на тому, що задача знаходження простих чисел є корисною для криптографії, математики та інших областей науки. Крім того, існують великі грошові нагороди тим, хто знайшов прості числа великі 1 млн, 10 млн, 100 млн і 1 млрд розрядів в десятковій системі числення ( EFF Cooperative Computing Awards   ).

Peercoin або Піркоін (PPC)

Система Піркоін, створена в серпні 2012 року – займає третє місце за популярністю серед кріптовалют. Її відмінна риса від систем Litecoin і Bitcoin – це відсутність будь-яких обмежень на обсяг емісії монет, але наявність інфляції в розмірі 1% на рік. Поточний курс Peercoin – 6.04 долара.

Творці Peercoin, як і більшість інших, використовували в розробці відкритий вихідний код системи Bitcoin. Для популяризації своєї валюти, а також для залучення користувачів до покупки піркоінов, вони придумали мотивацію, яка відрізняє цю валюту від інших. В системі Peercoin дохід поділяється не тільки між майнер, які надають свою обчислювальну потужність, а й між власниками самої валюти.

Namecoin або Неймкоін (NMC)

Форк Bitcoin, особливістю якого є те, що це система альтернативних DNS-серверів, створена в квітні 2011 року. Поточний курс Namecoin – 8 доларів. Має обмеження емісії монет в 21 млн.

У Nameсoin, як і в інших біткоіни-подібних кріптовалютах, немає центрального сервера і немає однієї керуючої організації. Кожен з вузлів мережі Nameсoin володіє повною копією всієї бази даних. Метою створення цієї системи було здійснення внутрішніх платежів, а також реалізація розподіленої системи доменних імен (імен Інтернет-сайтів), що робить її трохи складніше інших кріптовалют.

Існуюча DNS-система, яка замінює текстові адреси Інтернет-сайтів на спеціальні системні, числові, належить міжнародній організації ICANN. Ця організація має право конфіскувати доменне ім’я сайту, що дуже невигідно власникам піратських ресурсів, для яких Nameсoin – хороша альтернатива.

Валюта Namecoin спеціально використовується для оплати реєстрації, продовження доменних адрес в зоні. Bit. Ці домени не підвладні ICANN. Криптографічний захист робить їх практично повністю захищеними від усіх, крім самих володарів доменного імені.

Feathercoin або Фезеркоін (FTC)

Чергова копія Litecoin, створена в квітня 2013 р. Ця система має в 4 рази більший обсяг емісії монет, ніж її прототип, а також істотно підвищену защіту.Текущій курс Feathercoin – 0.5 долара. Має обмеження емісії монет в 336 млн.

Валюта стала відомою лише тому, що розповсюдила інформацію про те, що її захист (таку ж як у Litecoin і Bitcoin) зламали, їх розробники закрили всі уразливості, і Feathercoin став більш захищеним ніж Litecoin і Bitcoin. Далі творці Feathercoin просували свою захищену кріптовалюту, розповідаючи про уразливості конкурентних систем, які можна легко зламати і порушити. Для цього потрібно всього лише взяти під контроль більше половини (51%) процесорних потужностей мережі валюти. Що практично неможливо, так як обчислювальна потужність всієї мережі Bitcoin приблизно в 100 разів більше, ніж сукупна потужність 500 найпотужніших суперкомп’ютерів.

Freicoin або Фрейкоін (FRC)

Валюта створена на основі Bitcoin в 2013 році. Мета Freicoin – вирішити одну з проблем сучасних грошей, засновану на тому, що інвестори часто накопичують у себе валюту замість вкладення її. Ця проблема здатна дестабілізувати ціни і загальмувати економічне зростання. Поточний курс Freicoin – 0.7 долара. Обмеження кількості еміссіруемих монет в 100 млн.

Щоб вирішити цю проблеми творці Freicoin внесли річний податок за «простій» – 5%, яким будуть автоматично обкладатися всі угоди. На їх думку, цей податок повинен стимулювати обіг валюти. Крім того, творці Freicoin, переслідуючи благу мету, затвердили правило, згідно якого 80% валюти буде виплачено фондом Freicoin Foundation як пожертвування, а 20% будуть отримувати учасники мережі, які надають обчислювальні потужності.

Висновки

Після появи валюти Bitcoin з відкритим вихідним кодом почалося бурхливе зростання її копій, які часто відрізняються тільки назвою, маркетингом, межею і швидкістю емісії. Багато маловідомі кріптовалюти у спільнотах «добувачів» визнані шахрайськими і не чесними. Сам Bitcoin, та й інші кріптовалюти, звинувачують у використанні як засобів для відмивання грошей мафій. Цьому сприяє повна анонімність користувачів мережі.

Але з іншого боку, сама ідея створення такого собі обмеженого складно видобувається інформаційного ресурсу дуже цікава. Адже ресурси нашого світу обмежені, так і золото колись витіснили паперові гроші. Бентежить лише одне – у більшості кріптовалют обчислення часто марні, не несуть ніякого практичного сенсу. Тому Primecoin якісно виділяється серед інших. Крім того, можливо, варто було б спрямувати всі ці потужності Майнер на обчислення конкретних складних питань генетики або ж інших областей, де кожна монета наближала б людство до знаходження ліків від невиліковних хвороб або міжзоряним подорожам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?