Новини світу кредитування та банківських послуг.

Огляд ринку кредитних карт за 2015

Фінансисти вважають 2015 рік непростим для сегмента кредитних карт: протягом 2015 кредитки інтенсивно дорожчали і скорочувалися в кількості. Однак є й позитивні результати року: так, багато банків істотно подовжили термін карткових позик.

Підсумки року

Складно підбивати підсумки року для сегмента кредитних карт: у фінансистів не склалося однозначної думки з приводу розвитку цього продукту. Так, частина експертів стверджують, що цей фінансовий продукт на піку популярності, українці навперебій намагаються через збільшених витрат відкрити собі таку карту, а банки – заробляти на кредитки з порівняно невеликим лімітом.

У той же час, інші фінансисти кажуть, що через економічну кризи і зниження ділової активності банківського сектора попит українців на пластик з кредитною функцією далекий від задоволення. 

2015 Рік був не найвдалішим для сегмента кредитних карт, незважаючи на те, що економічна ситуація в країні, у тому числі зростання цін і тарифів, викликали у населення потребу в додаткових коштах. Українські банки, враховуючи негативний досвід попередніх кризових періодів, дотримувалися обережної стратегії в кредитуванні. Більшість банків обрали вибіркове кредитування вже перевірених і надійних позичальників, що й призвело до зниження активності в сегменті кредитних карт, а в деяких банках і до згортання даного виду кредитування.

Загальна статистика по кредитних картах за весь 2015 поки відсутня, а результати перших трьох кварталів підтверджують скорочення кредиток.

За даними НБУ, за три квартали 2015 роки кількість дебетних пластикових карт скоротилася на 8%, або на +1825 штук – до 23666 штук. А кількість кредитних карт за той же термін зменшилась вдвічі більше: на 16%, або 1 019 штук – до 6532. Загальне співвідношення кредитних карт до дебетним становить 1: 4.   


Рівномірна динаміка

Незважаючи на кризові явища, в сегменті кредитних карт за підсумками року можна назвати кілька досягнень, яким споживач може порадіти. У першу чергу, це зростання числа банків, що пропонують такий продукт, причому майже за всіма строками – навіть по найдовшим, не тільки по коротким.

Так, за рік кількість банків, що видають карти з кредитною функцією на строк п’ять років збільшилася з одної до двох установ; на термін три роки – з чотирьох до шести, на строк два роки – з восьми до 12-ти; на термін один рік – з 12-ти до 13-ти.

Примітно, що малі терміни досі найбільш популярні серед банків: позику з пластикової карти на один-два роки видає в два рази більше фінансових установ, ніж на три роки, і в шість разів більше, ніж на чотири-п’ять років.

А от вартість кредитних карт змінилася переважно в гіршу сторону. Середні ефективні ставки при знятті коштів у банкоматі банку-емітента кредитки при позиці терміном один рік становили 53,4-59,2% реальних річних. Найбільше за підсумками 2015 виросли у вартості кредитні картки з позикою строком на один рік: на 3,7 процентного пункту – з 55,5 до 59,15% реальних річних.

На другому місці по росту – кредитки строком на два роки, що подорожчали, в середньому, на 2 процентних пункти – з 53,3 до 55,3% реальних річних. А ось карти на тривалі терміни – навпаки, в середньому за рік подешевшали – через те, що за рік додалося кредиторів. Тепер середня ефективна ставка при знятті коштів у банкоматі банку-емітента з кредитки строком на п’ять років менше на 2,8 процентного пункту, ніж рік тому, і становить 55,7% річних; а строком чотири роки – на 0,6% річних менше, і становить 55,9% річних.

2016 очікування

У 2016 році банкіри очікують інтенсивного розвитку в сегменті пластикових карт. Однак на кредитні карти при цьому не очікують ніякі особливі скачків в розвитку, не характерні для пластику в цілому. За словами фінансистів, банки будуть стимулювати проведення безготівкових платежів і продовжать пошук способів, здатних збільшити їх частку ринку в сегменті. 

Нинішній рік повинен принести ще одну значущу зміну на ринок, на думку фінансистів: багато банків відновлять видачу кредитних карт. 

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?