Новини світу кредитування та банківських послуг.

Оформлення декретних виплат на фізичну особу-підприємця на спрощеній системі оподаткування

Якщо вас зацікавив заголовок моєї замітки, значить, ви незабаром плануєте стати батьками, з чим я вас щиро вітаю! І оскільки декрет – справа нелегка і копітка, то подбати про фінансову компенсацію втрачених можливостей слід заздалегідь. І якщо за найманих працівників всі «7 кіл пекла» пройде роботодавець, то ФОП доведеться подбати про себе самому. Про процедуру оформлення виплат на оплату лікарняного листа по вагітності та пологах і піде мова.

Етап 1. Оцінюємо доцільність: розраховуємо розмір допомоги

Перш ніж відправиться в довгу подорож по держінстанцій, посилюється ще й тим, що ФОП-підприємець знаходиться в «цікавому положенні», слід чітко знати відповідь на важливе питання: чи варта шкурка вичинки? Кожна вагітна жінка-підприємець може сама прорахувати орієнтовний розмір майбутніх виплат. Алгоритм розрахунку наведено нижче.

Візьмемо для прикладу випадок з мінімальними виплатами. Тобто ситуацію коли Договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування підписаний на рік з мінімальною базою нарахування (мінімальна заробітна плата – наприклад, 1147 грн. І не змінюється протягом терміну декрету, термін декрету – стандартний, 126 днів).

Розмір допомоги буде розраховуватися наступним чином:

 1. Розмір оплати одного дня лікарняного: 1147 грн./30, 417 днів (середня кількість днів у місяці) = 37,71 грн / день
 2. Розмір виплати становитиме 37,71 грн / день * 126 днів = 4 751,46 грн.
 3. Ваші додаткові витрати на сплату ЄСВ за підвищеною ставкою: (36,6% -34,7%) * 1147 грн. * 12 місяців = 261,52 грн.
 4. Чистий дохід у разі страхування: 4 751,46 грн. -261,52 Грн. = 4 489,94 грн.

Зазначена сума буде нарахована у більшої частини декретниць-ФОП. А вже варто заради такої суми відволікатися від своєї справи і материнства чи ні – вирішувати вам.

Збільшити свій «чистий дохід» від подібної угоди можна в разі:

 • Якщо ваш декретна відпустка буде більше стандартного (наприклад, «чорнобильський» – 180 днів або за передчасних пологів – 140 днів).
 • Якщо в Договорі ви вкажете як базу нарахування не мінімальну заробітну плату, а більшу суму. Але тут потрібно сісти і все уважно прорахувати, і не тільки арифметично. Необхідно врахувати, що Договір підписується на рік, і свої зобов’язання перед Міндоходов ви повинні будете виконати незалежно від того, затримують чи (і чи виплатять взагалі?) Виплати на ваш декрет чи ні.
 • Якщо сума мінімальної заробітної плати суттєво збільшиться (а поки на перше півріччя 2014 вона визначена в розмірі 1218 грн.).

Етап 2. Отримуємо право на виплати

Право на оплату лікарняних листів (виплати з тимчасової втрати працездатності) мають ті жінки-підприємці, які застраховані на добровільних засадах у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

На практиці це означає, що для отримання права на оплату декретної вам необхідно підписати Договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі-Договір). До 1 жовтня 2013 такі договори підписувалися з територіальними органами Пенсійного фонду, після цієї дати – з територіальним органом Міністерства доходів України за місцем вашого обліку.

Основними моментами такого Договору є наступні:

 1. Підвищення ставки єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) з 34,7% (у моєму випадку) до 36,6%.
 2. Розмір ЄСВ установлюється підприємцем самостійно, але не повинен бути менше розміру мінімального страхового внеску (розраховується шляхом множення мінімальної заробітної плати на 36,6%, на момент написання блогу – 1147 грн * 36,6% = 419,8 грн) і не більше максимального розміру єдиного внеску – 7 136,6 грн.
 3. Договір підписується мінімум на рік, оплата внеску здійснюється щомісяця, одержувачем коштів з 01.10.13г. є Міндоходов.

Для підписання Договору вам необхідно надати в Міндоходов:

 1. Копії паспорта та ідентифікаційного коду
 2. Копію Свідоцтва про реєстрацію ФОП (Виписки з реєстру)
 3. Копію Свідоцтва платника єдиного податку

Увага! До настання страхового випадку (дати виписки лікарняного листа) вам необхідно не тільки встигнути підписати Договір, а й зробити хоча б одну проплату по ньому в новому розмірі. А тому рекомендую починати займатися цим питанням завчасно.

Етап 3. Реєстрація у Фонді соціального страхування

Маючи на руках Договір, вам необхідно звернутися до ваш районний Фонд соцстраху з тимчасової втрати працездатності для реєстрації в ньому. Тут з вас знову зажадають повний перелік документів: Договір, копії паспорта, коду, свідоцтва про реєстрацію. Замість на вас заведуть Картку страхувальника-фізичної особи та присвоять персональний код страхувальника. По телефону Гарячої лінії соцстраху мені цей етап прокоментували як необов’язковий, але на практиці справа йде інакше – реєстраційний номер мені згодом знадобився.

Етап 4. Безпосередньо декрет або страховий випадок

Отже, виходимо на фінішну пряму!  Першочерговим завданням на даному етапі є правильне оформлення лікарняного листа.

Увага! У листі непрацездатності в графі «Місце роботи» необхідно правильно і без помилок написати «ФОП ПІБ» (приклад мовою оригіналу «ФОП Сідорова Алла Петрівна») і адресу, за якою ви зареєстровані як підприємець (зазначається у Свідоцтві про держреєстрацію ФОП).

Дуже рекомендую зробити ксерокопію лікарняного листа, так як оригінал його ви пізніше віддасте, а копія може знадобитися (наприклад, для оформлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку).

Етап 5. Подаємо документи для розрахунку виплат

Після того, як лікарняний лист у вас на руках, необхідно знову звернутися до районного Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності. При собі необхідно мати:

 • Оригінал лікарняного листа
 • Персональний код страхувальника (см.етап 3)
 • Договір
 • Копії паспорта та ідентифікаційного номера
 • Копію Свідоцтва про держреєстрацію ФО-підприємця
 • Копію Свідоцтва платника єдиного податку
 • Копію Повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску (з 01.10.13 р. видає Міндоходов)
 • Копію трудової книжки (всі заповнені сторінки + наступний за ними один порожній розворот)
 • Копії платіжок щодо сплати ЄСВ (у моєму випадку запросили тільки ті, що вже здійснювалися за Договором у новому розмірі – 36,6%)
 • Банківські реквізити (номер вашого рахунку в банку), куди передбачається перерахувати виплати.

Можливо, у вашому випадку будуть потрібні і інші документи (наприклад, копія чорнобильського посвідчення). Тому рекомендую перелік необхідних документів уточнити заздалегідь в соцстрах.

У разі, якщо з вашими документами все гаразд, співробітник соцстраху приймає їх і все, що далі від вас потрібно – набратися терпіння і чекати виплат на свій поточний рахунок у банку. Теоретично, виплата повинна відбутися протягом 10 днів з дати подання документів. На практиці все виглядає трохи інакше: виплати затримують на термін до місяця, хоча даний напрямок складається в списку пріоритетних з фінансування в соцстрах.

Ось, мабуть, і все по цій темі. А від себе я хочу побажати всім майбутнім мамам-підприємцям легких пологів і успішного бізнесу.

Корисна інформація:

Закон України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов’язаними з похованням, 18.01.2001р. № 2240

Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, 08.07.10г. № 2464

Телефон Гарячої лінії Фонду соціального страхування України: 0-800-50-18-92

Розмір мінімальної зарплати на 2014 рік – Закон України “Про госбюджетe на 2014 рік”

24 Responses to Оформлення декретних виплат на фізичну особу-підприємця на спрощеній системі оподаткування

 • Доброго дня! Скажіть будь-ласка, що було написано в трудовій книжці підприємця? (який останній запис?)

 • Добрий день. Мене повідомили про те, що я після отримання виплати повина сплатити ще окремо до пенсійного та 1.9 до ФСС. Чи це так і чому?

  • До пенсійного фонду Ви продовжуєте платити як підприємець. Підскажіть хто саме повідомив Вас про додаткову плату ?

 • Доброго дня! Я фізична особа – підприємець, а також офіційно працюю в компанії Спортмастер. Скажіть, як буде проводитись виплата декретної відпустки?

 • Чи оподатковується декретне лікарняне підприємця? Яка формула розрахунку лікарняного? Наприклад, якщо добровільний внесок більший за мінімальний 1.9%

 • Добрий день. Підкажіть, на протязі якого часу необхідно оплачувати ці добровільні внески? Тобто, чи є зміст з початку 2015 року перейти з загальної системи (доходи 0) на єдиний податок. Станом на 01.01.2015. знаходжусь на 6 міс. вагітності. Дякую

  • Татяна, у зв’язку із змінами в податковому кодексі на даний момент відповісти на Ваше питання не можу.

 • Дякую за змістовну статтю.
  Є маленьке питання. Так при моєму зверненні працівниця фонду зажадала щоб окрім документів зазначених у статті я надала їй довідку з податкової щодо показників господарської діяльності за розрахунковий період, питається з якої такої причини я маю їй розкривати свою комерційну таємницю, розмір фін.діяльності має якесь значення на розмір чи призначення декретних виплат. Хочу почути Вашу точку зору з цього питання. Дякую

  • Ні на размір призначених виплат не впливає, проте працівники фонду часто тлумачать закони на свій розсуд.

 • Доброго дня. Підкажіть, будь-ласка, під час декретної відпустки і 3-х річної відпустки по догляду за дитиною Я маю сплачувати єдиний податок чи ні?

 • Підкажіть, будь-ласка. Я підприємець, на єдиному, листок непрацездатності уже отримала , а договір на 36.6% не уклала, чи можу я розраховувати на якусь виплату?? Чи можливий варіант через соцбез?? Дякую

 • Доброго дня, виконала всі дії згідно вашого пояснення- велике спасибі. Отримала на рахунок 5100 (допомогу по декретним) Я ФОП на спрощеній системі оподаткування- 3 група. Ці кошти, що я отримала я повинна з них утримати ще якій додаткові податки (військовий збір, ПФ.. іт.д.)?

 • Доброго дня!підскажіть, будь ласка, чи я правильно зрозуміла. Якщо я підприємец і до отримання лікарняного листка у мене залишилося 1.5 місяця, то я встигаю підписати договір добровільного соц. страхування та здійснити 1-2оплати у розмірі36,6… що дасть мені можливість отримати дородові приблизно біля 5000 грн.???

 • Доброго дня. Підкажіть я фоп 3 гр. Оформила декретн.лікарняні звич 126 днів і вже отримала. Зараз я народжувала через кесарів і додатково мені надано ще 70 днів лікарняного. Чи можу я ще дооформити в соцстрахі лікарняні і як це зробити

 • Скажіть будь-ласка якшо після народження дитини перейти на загальну систему оподаткування , і не платити єдиний полаток – чи розривається даний договір, чи продовжується автоматично, тобто якшо я не буду здійснювати підприємницьку діяльність причому не закриваючи ФОП – чи потрібно дальше платити єдиний соціальний внесок у розмірі 36,6 Наперед дякую за відповідь)

  • Наскількі я розумію, платит внесок якщо не будете здійснювати підприємницьку діяльність – непотрібно (поки знаходитесь в дикреті).

 • Підкажіть будь-ласка і ФОП на 3-й групі уже маю лікарняний лист,але не маю договору з соц.страхування. Чи маю я право на декретні виплати і в яких розмірах. Дуже дякую.

 • добрий день..я фоп на 8 місяці вагітності
  – допомогу отримала в соц стаху за лікарняним листком, якщо я перейду на загальну систему оподаткування, тоді куда мені потрібно здавати документи на оформлення декрету по догляду за дитиною до 3 років..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?