Новини світу кредитування та банківських послуг.

Обмеження НБУ: ще раз про головне

В останні півроку Національний банк України ввів ряд обмежень по фінансових операціях. Які з них діють сьогодні – дивіться у нашому матеріалі.

Операції з обміну валют

Протягом одного операційного дня клієнт банку має право купити валюту на суму, що не перевищує 3 тис. грн. в еквіваленті з будь-якою метою (відкриття депозиту, грошовий переказ, інші витрати). Але, згідно з постановою НБУ №591 від 22.09.2014, дана вимога не поширюється на покупку валюти для погашення кредиту. При цьому правила такі, що дана сума не повинна перевищувати загальну заборгованість за кредитним договором на момент здійснення операції.
Купуючи валюту в касі, клієнт сплачує збір до Пенсійного фонду України у розмірі 2,0% від суми операції. Якщо валюта купується для погашення кредиту, збір не знімається. При купівлі інвалюти, згідно з постановою НБУ №502 від 12.12.2002, обов’язково потрібно пред’явити документ, що засвідчує особу. Обмежень на продаж валюти в касі не існує. Але якщо сума операції перевищує 150 тис. грн., потрібно додатково надати касирові паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду.

clip_image001
Рахунок у гривні

З банківського рахунку в національній валюті можна знімати до 150 тис. грн. протягом одного дня. Це прописано в Постанові НБУ від 01.12.2014 №758. Але це обмеження не поширюється на зняття готівки у гривні на виплату заробітної плати, витрати на відрядження, пенсії, стипендії, та інші соціальні та прирівняні до них виплати (за винятком матеріальної допомоги), а також виплати сум депозитів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
Зняти гроші з банківського рахунку можна двома способами: через касу банку (до 150 тис. грн. в день) або через банкомат (до 50 тис. грн. в день). Якщо після закінчення або дострокового розірвання депозиту в національній валюті гроші перераховуються на поточний рахунок, на них також поширюються вищеописані обмеження.

Рахунок в інвалюті

Якщо по закінченню терміну дії депозиту клієнт хоче зняти кошти в іноземній валюті, то вся сума депозиту в повному обсязі буде зарахована на його рахунок у відповідній валюті. Згідно з Постановою НБУ від 01.12.2014 №758 з рахунку в іноземній валюті можна знімати не більше 15 тис. грн. на добу в еквіваленті за курсом НБУ. Дане обмеження поширюється на видачу та отримання готівки як в Україні, так і за її межами, незалежно від кількості рахунків клієнта в одній фінустанові.
Зазначена вимога поширюється на видачу (отримання) готівки з поточних і депозитних рахунків як у межах України, так і за її межами незалежно від кількості рахунків клієнта в одному банку. Під виняток підпадають: дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав в Україні, міжнародні фінансові організації, представництва міжнародних фінансових організацій та їх працівників, якщо вони не є громадянами України або не проживають у ній постійно та акредитовані Міністерством закордонних справ України, а також – операції по забезпеченню витрат працівників на закордонні відрядження резидентами – юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та іноземними представництвами.

clip_image002

Якщо мова йде про картковий рахунок в іноземній валюті, то отримати готівку можна тільки в гривні, оскільки Постановою від 01.12.2014 №758 регулятор заборонив видачу іноземної валюти за платіжними картками. Знімаючи готівку з картки в інвалюті, можна отримати не більше 150 тис. грн. в день. Якщо клієнт знімає гроші з карткового рахунку через банкомат за межами України, то ліміт становить 15 тис. в еквіваленті за офіційним курсом НБУ на день.

Купівля дорогоцінних металів

Згідно з Постановою регулятора №591 від 22.09.2014 протягом одного операційного дня в касі банку клієнт може купити банківські метали на суму, що не перевищує 3 тис. грн.

Перекази без відкриття рахунку

Банківські перекази без відкриття рахунку в межах України можна здійснювати тільки в гривні. Згідно з постановою НБУ №210 від 06.06.2013, сума що перераховується не повинна перевищувати 150 тис. грн. Якщо ж відправляєте гроші за межі країни, сума переказу не повинна перевищувати 15 тис. грн. в еквіваленті.

Міжбанк

Купувати безготівкову валюту на міжбанку для того, щоб розмістити її на поточному / депозитному рахунку або забрати готівкою в касі фінустанови, заборонено. Згідно з Постановою НБУ №281 від 10.08.2005 купити валюту на міжбанківському валютному ринку України можна тільки для погашення кредиту або перерахування коштів за кордон на певні цілі (оплата лікування, навчання, оплата продукції, робіт, послуг за кордоном для власного споживання, у разі виїзду за кордон на постійне місце проживання і т.д.).
При цьому сума покупки не повинна перевищувати зобов’язання, які прописані в підтверджуючих документах. Згідно з правилами, використовувати куплену валюту за призначенням можна протягом 10 днів. По закінченню цього терміну банк продасть залишки. Обмежень для продажу інвалюти не існує.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?