Новини світу кредитування та банківських послуг.

Новий закон про право власності у багатоквартирному будинку

1 липня 2015 набуде чинності закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який вже встиг спровокувати гарячі дискусії в суспільстві. Які основні нововведення майбутнього закону, і що вони принесуть українцям.

Новинка перша. Схема управління будинком кардинально змінилася

Згідно майбутнього закону № 417-VIII « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку », контори, звані народом ЖЕКами більше не управляють будинками. Закон визначає три можливі схеми управління будинком:

  • суспільством власників багатоквартирного будинку (ОСББ);
  • зборами співвласників;
  • управителем, призначеним органом місцевої влади.

imageСаме перший варіант, ОСББ, за задумом повинен стати основним варіантом управління будинком. Така схема практикується в деяких багатоквартирних будинках країни вже не перший рік і добре себе зарекомендувала – як правило, дома з ОСББ і вчасно ремонтують, і утеплюють за потреби, двори добре облаштовані та прибрані, а дитячі майданчики – сучасні та безпечні. Головна перевага такої схеми в тому, що ОСББ може самостійно замовляти послуги та оплачувати їх без найму управителя.

Інша схема – збори співвласників. Вона полягає в зборах власників квартир, на яких вони приймають необхідні рішення, якщо за них проголосують більше 50% власників (або власники більше 50% загальної площі всіх приміщень будинку). Збори власників наймає управителя, заключають з ним договір, визначають його зарплату, витрати на управління будинком та загальним майном та інше. Для прийняття більш важливих рішень потрібно більше 75% голосів.

Третя схема, управитель, призначений місцевою владою, – одне з найбільш спірних нововведень закону, тому йому присвятимо окрему главу.

Новинка друга. Управитель від влади і підводні камені

На створення ОСББ у мешканців будинку є цілий рік. Виконавчий орган місцевої влади призначає приватного управителя і зарплату йому в тому випадку, якщо за рік зі вступу закону в силу співвласники багатоквартирного будинку так і не змогли створити ОСББ.

Важливий нюанс: приватний управитель призначається строком на один рік, і відмовитися від його послуг співвласники будинку зможуть письмово через 11 місяців після його призначення. Якщо цього не зробити, то його повноваження автоматично триватимуть ще на рік.

Саме норма про приватного управителя більш інших піддається критиці юристів. На думку противників закону, якщо управителя призначать хоч раз, то він зможе блокувати наступні спроби мешканців по створенню ОСББ і назавжди залишити у себе повноваження.

Крім цього, є побоювання, що управитель буде зловживати своєю владою: від покупки комунальних послуг за завищеними тарифами – до схеми, за якою він замовить послуги у добре знайомих «ЖЕКів» і тим самим організовує справляння подвійного розміру платежів. Як же все буде насправді, чи достатньо виписаних норм щодо звільнення управителя – покаже тільки практика.

Саме тому для мешканців будинку тепер дуже важливо докласти максимум зусиль, щоб знайти спільну мову з більшістю сусідів і створити ОСББ, яке б успішно функціонувало.

Новинка третя. Створити ОСББ тепер простіше

Критики закону не дарма побоюються, що за цілий рік мешканці будинку не зможуть створити ОСББ. За законом, для організації цього об’єднання необхідно провести установчі збори, на яких буде присутнє не менше 50% власників квартир. З них дві третини повинні підтримати створення ОСББ. В цілому, виходить, що до згоди повинна прийти третина власників усіх квартир.

Тим не менш, новий закон передбачає ряд істотних змін, завдяки яким створення і робота ОСББ стали набагато простіше. Наприклад, якщо на установчих зборах за створення ОСББ не проголосує потрібна кількість співвласників, то ініціатори об’єднання зможуть протягом 15 днів з дня проведення зустрічі обійти тих власників квартир, які не голосували, і опитати їх письмово. Якщо за 15 днів встигнуть набрати третину голосів усіх власників квартир – то Об’єднання буде створено.

До слова, ця норма теж неодноразово піддавалася критиці – юристи звертають увагу на те, що підпис легко підробити, а експертиза її на справжність коштує більше тисячі гривень. Втім, у країні, в якій багато галузей не в порядку, будь-яке нововведення може стати проблемою. Навіть на біометричні паспорти нарікають, що їх можна купити через рівень корупції. Але це ж не означає, що не потрібно розвиватися.

Найприємніша новинка закону – простота прощання з попереднім балансоутримувачем будинку після створення ОСББ. Якщо раніше оформлення переводу будинку від нього до ОСББ могло відбуватися довго і складно, то тепер закон зобов’язує колишнього балансоутримувача протягом трьох місяців після реєстрації ОСББ передати йому всю документацію на будівлю: техпаспорт, план інженерних мереж тощо. Закон також зобов’язує балансоутримувача відновити такі документи протягом шести місяців, якщо вони загублені. В цілому ж з моменту створення ОСББ будинок вважається таким, що перейшов в управління цієї організації.

Новинка четверта. Більше прав мешканцям будинку

Крім перерахованого вище, майбутній закон містить ще чимало дрібних корисних новинок. Наприклад, закон закріплює право власності на прибудинкову територію і ділянку землі, на якій стоїть будинок, за його мешканцями, тобто – власниками квартир. Тепер навіть якщо будинок буде зруйнований, вони все одно залишаться власниками землі і, можливо, зможуть організуватися і побудувати новий.

Також закон визначає, що все майно, яке набуло ОСББ на гроші співвласників, є спільною власністю. Мова може йти, наприклад, про дитячий майданчик, який купували і встановлювали на подвір’ї. Крім цього, ОСББ може доповнити свій статут якими завгодно пунктами – на власний розсуд, що відкриває можливості організації.

Новинка п’ята. Неоднозначне прощання з ЖЕКами

Один із найбільших недоліків закону, як не дивно, саме можливе прощання з ЖЕКами. Справа в тому, що «у спадок» ОСББ колишні балансоутримувачі в більшості випадків передадуть сильно зношені комунікації і будинки, що потребують ремонту. Закон не передбачає зобов’язання ЖЕКу передати будівлю у відремонтованому стані. Тому приводити все до ладу доведеться вже самим мешканцям – за допомогою ОСББ або інших форм управління.

Втім, як сказано вище, ЖЕКи все ж можуть повернутися через рік в наше життя – вже у вигляді приватних управителів. Все залежатиме від власників квартир у будинку.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?