Новини світу кредитування та банківських послуг.

Нові правила валютних операцій для банків і бізнесу

З 2 вересня, вводяться нові, а також продовжуються деякі раніше діючі обмеження, які стосуються валютних операцій.

Як пояснив Національний банк, дані заходи спрямовані на стабілізацію ситуації на валютному ринку. А деякі норми покликані поставити заслін для виведення валюти з країни.

Валютно-обмежувальні новації

Найбільш помітне нововведення – зниження нормативу відкритої валютної позиції банку з 5% до 1%. За попередніми оцінками це змусить банки продати валюту на суму 500-600 млн. доларів вже найближчим часом. Це має забезпечити додатковий приплив валюти на ринку і теоретично сприяти зміцненню гривні. На тлі повідомлень про надання Україні чергового кредитного траншу на суму 1,4 млрд. доларів від МВФ і кредиту Світового банку на 0,5 млрд. доларів, це повинно активно впливати на політику основних гравців валютного ринку і знижувати тиск на курс гривні.

clip_image001Закріплено вимогу до банків про забезпечення зваженої валютної політики при торгівлі валютою та здійсненні постійного моніторингу операцій клієнтів за валютними операціями з точки зору сутності господарської діяльності клієнта, його фінансового стану, економічної доцільності та очевидної законної мети. Дана вимога посилює відповідальність самого банку за контроль над клієнтськими операціями. У разі виявлення сумнівних валютних угод керівництво банку несе персональну відповідальність.

Вводиться вимога про те, що покупка валюти в інтересах клієнта здійснюється тільки після того, як він перерахує необхідну суму в гривні на окремий балансовий рахунок з наступною фактичної покупкою валюти не раніше третього операційного дня з моменту перерахування гривні на даний окремий рахунок. Цей захід дозволить НБУ прогнозувати обсяги валюти, яка необхідна клієнтам банку.

Посилено контроль за контрактами, за якими купується валюта шляхом формування реєстру купівлі іноземної валюти. Банк зобов’язаний подати його до НБУ в день отримання банком заявки від клієнта на покупку валюти. До реєстру операцій разом з документами клієнта підтверджуючими необхідність і законність покупки валюти банк надає додаткові документи: договори, рахунок-фактури та інші документи, які підтверджують необхідність оплати.

«З метою недопущення недобросовісної практики проведення валютних операцій, зокрема купівлі іноземної валюти за фіктивними договорами, уповноважені банки формують реєстр з купівлі іноземної валюти. Він подається в Національний банк у день отримання заяви клієнта про купівлю іноземної валюти, разом з документами, які є підставою для купівлі іноземної валюти », – сказано в постанові.

Операційний день банку продовжується до 18:00. Всі операції, здійснені після цього часу, відображаються банком на наступний робочий день.

Видача готівкових коштів в межах України за електронними платіжними засобам, емітованими як резидентами, так і нерезидентами, видається тільки в гривні.

Введена повна заборона на видачу в валюті міжнародних грошових переказів без відкриття банківського рахунку, таких як, наприклад Western Union, MoneyGram, Anelik тощо. Досі переказ, який в еквіваленті не перевищував 150 тис. грн., можна було отримати в тій валюті, в якій він був відправлений. З 2 вересня всі переклади можна буде отримати виключно у гривні.

Продовжено норми

Продовжено ще на три місяці обмеження на продаж готівкової валюти приватним особам: одна людина за добу може купити валюти не більше еквівалента 15 тис. грн. Ця ж межа встановлена і при видачі грошей з валютних депозитів.

На отримання готівкою грошей з вкладів у гривні поширюється обмеження в розмірі 150 тис. грн. на добу як через касу, так і через банкомати. Ці обмеження не поширюються на виплату зарплати, відрядні, видачу пенсій, стипендій та інших соціальних виплат за винятком матеріальної допомоги.

Продовжено обмеження на дострокове погашення валютних кредитів резидентами перед нерезидентами. Ця норма покликана не тільки прикрити схеми з виведення капіталу, але і не допустити дострокового виводу грошей за рубіж за допомогою повернення взятих раніше кредитів. НБУ вказує, що не реєструватиме переоформлені кредитні договори.

Продовжено заборону на здійснення безпоставкових операцій на міжбанківському валютному ринку.

Продовжено заборону на випуск банками депозитних сертифікатів.

Продовжено норму, яка дозволяє банкам дострокове повернення валютних вкладів та погашення депозитних сертифікатів, номінованих в іноземній валюті, в тому випадку, якщо клієнт готовий отримати кошти в гривні. Для розрахунку застосовується курс покупки банком даної валюти на дату оформлення дострокового погашення.

Постанова Правління НБУ № 540 від 29.08.2014 частково продовжує дію окремих пунктів Постанови НБУ № 328 від 30.05.2014 дія якої закінчувалося 01.09.2014. Постанова діє з 02.09.2014 до 02.12.2014 року.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?