Новини світу кредитування та банківських послуг.

Нові правила та норми оплати за газ для населення зима 2015-2016

Мабуть, жоден ресурс, що масово використовується населенням, крім газу, не овіяний такою кількістю зловживань, помилок і спекуляцій.  Скільки ж насправді після переходу на нову схему розрахунку коштує газ, і яким чином за нього тепер слід платити.

Не так висока ціна, як її малюють

Не секрет, що найбільше природного газу споживають жителі приватних будинків, які використовують його для індивідуального опалення або комплексного споживання (підігріву води та / або приготування їжі). При цьому майже завжди у них стоять лічильники, які рахують кількість спожитого блакитного палива. Щорічно, з 1 травня по 30 вересня вартість газу для них становить 7,188 грн. за куб. м. В інший час, або з 1 жовтня по 31 травня, на таких українців поширюється пільговий, зимовий тариф – 3,6 грн. за куб. м.

Важливий момент: якщо за вказані півроку норма споживання перевищить 1200 куб. м., то за «надлишок» використаного газу доведеться заплатити за тарифом 7,188 грн. за куб.м.

Наприклад, якщо за півроку «нагоріло» газу на 1600 куб.м., то 1 200 куб.м. оплачуються за тарифом 3,6 грн. за куб.м., а решта 400 куб.м. – За тарифом 7,188 грн. за куб.м. 

Новий порядок

З грудня 2015 порядок оплата за газ по лічильнику дещо зміниться для клієнтів більш ніж 16-ти постачальників (серед них Київоблгаз Збут, Житомиргаз Збут, Закарпатгаз Збут, Вінницягаз Збут, Рівнегаз Збут та інші). Перш за все, споживач буде зобов’язаний сам повідомляти показання лічильників. Крім цього,

В цілому, послідовність процедури буде такою:

  • До 5 числа кожного місяця потрібно повідомити газової компанії показання лічильника станом на 1 число.
  • Компанія сформує рахунок і надішле його до 15 числа цього ж місяця (наступного за розрахунковим). У рахунку вже буде вказана сума, розрахована на підставі показників, які споживач повідомив до 5 числа.
  • Споживач фіксує нові показання лічильника і вписує їх у відривний талон рахунку, який йде постачальнику.
  • Сплатити рахунок на газ потрібно буде до 25 числа.

Щоб передати показання лічильника, можна або зателефонувати за телефоном контакт-центру для споживачів газу вашого регіону (для Києва це (044) 495-04-04) або в абонентський відділ газорозподільної компанії; або скористатися онлайн-сервісом «Особистий кабінет» на сайті вашого постачальника блакитного палива.

Важливий момент: якщо ви не встигнете повідомити фактичні свідчення вашого лічильника вчасно, до 5 числа включно, то газова компанія все одно випише вам рахунок – на основі власних розрахунків.

Втім, якщо ви отримали рахунок від підприємства, складений за розрахованим їм, а не фактичними показниками, не поспішайте засмучуватися. Досить оплатити рахунок, який вам прийшов, і при цьому вказати у відривному талоні рахунки справжні показання лічильника на конкретну дату їх зняття. З цього талона показання потраплять в спеціальну авторизовану систему обліку, яка повинна провести перерахунок заборгованості та споживання – і виходячи з цих даних сформувати рахунок на наступний місяць. Головне, не забудьте в наступному місяці доставити показання лічильника вашому постачальнику в строк.

До слова, якщо рахунок від газової компанії не прийшов до 15 числа місяця, наступного за звітним, ви можете самостійно зняти показання, розрахувати обсяг і вартість газу і заплатити за нього до 25-го числа.

Якщо ви не заплатили за газ вчасно, то постачальник має право зажадати з вас пеню від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу – у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату прострочення. Станом на 23.11.2015 р вона становить 22% річних.

Без лічильника

Якщо ж у вас вдома лічильника на газ немає, то на вас поширюються зовсім інші правила. 

  • По-перше, ви не можете використовувати пільгову ціну на газ в зимовий опалювальний період: ціна одного кубометра блакитного палива для вас складе 7,188 грн. / М.куб.
  • По-друге, у розрахунках ваших квитанцій використовуватимуть норми споживання на одну людину. Які ці норми? Тут за станом на кінець листопада немає ясності. Справа в тому, що Кабінет міністр веде судову тяжбу: востаннє, коли уряд збільшив удвічі норми споживання, він не провів належних досліджень, які обгрунтували б конкретну цифру, на яку зменшили стандарти. Тому суд визнав Постанова №237   від 29 квітня 2015 недійсним. 4.11.2015 року черговий суд – цього разу Київський апеляційний адміністративний, відхилив Апеляційну скаргу Кабміну. Це означає, що норми повинні повернутися до значень, які вони мали до нещасливого постанови, тобто стати в два рази більшими. Які норми споживання потраплять на цей раз у квитанції населенню – скоро дізнаємося.

В цілому ж, один кубічний метр блакитного палива обійдеться українцям, у яких немає газового лічильника і які використовують цей природний ресурс для приготування їжі та / або підігріву води, в 7,188 грн, а фактичний обсяг споживання буде розраховуватися за спеціальними нормами.

Норми споживання природного газу на одну особу на місяць

Особливість господарства

Постанова №237, куб.м.

До Постанови, куб.м.

Газова плита, ЦО

3

6

Газова плита без колонки і ЦО

4,5

9

Газові плита і колонка

9

18

У кожному разі, газовий лічильник ніколи не пізно встановити. Приблизна вартість процедури така:

  • необхідні матеріали – 1630 грн. (пломба, муфта, рукав 1,5 м., лічильник);
  • робота майстра по установці – 736 грн.,
  • виклик майстра – 139 грн.

Всього – близько 2 505 грн. До слова, встановити лічильник в столичних будинках мжуть як представники Київгазу, так і приватні компанії, що мають відповідний дозвіл на газонебезпечні роботи. У такому випадку в Київгаз вам потрібно буде звернутися тільки за пуском блакитного палива через лічильник, прийом його в експлуатацію та опломбування.

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?