Новини світу кредитування та банківських послуг.

Нове обличчя звичної іпотеки: продавці нерухомості придивляються до лізингу

Згортання банківського кредитування і неможливість забрати у боржників ні гроші, ні предмет застави по іпотеці змусили задуматися учасників кредитного ринку над тим, як далі продавати житло в кредит.

Першою ластівкою стало введення популістської, на думку більшості економічних експертів, заборони на відчуження квартир, під які були взяті валютні кредити. Експерти вважають, що сам по собі такий прецедент грає на руку недобросовісних позичальників і надалі буде тільки знижувати платіжну дисципліну серед боржників.

Сумлінні гривневі і валютні позичальники опиняться в … додумайте самі де. Скажімо так, вони залишаться з негативною мотивацією, яка породжує ризик безвідповідальної поведінки надалі.

Таким чином, кредиторам не слід розслаблятись: у майбутньому політики в пориві популізму можуть повторити схожі законодавчі експерименти в будь-яких варіаціях.

До цих пір найбільш поширеним варіантом була банківська іпотека або розстрочка від самих забудовників. Фінансові установи ще кілька місяців тому згорнули автокредитування, а вже іпотеку і поготів – це найбільш «вимогливий» до загальної економічної ситуації вид кредитування. Схожа ситуація з розстрочкою від забудовників – вона і в більш стабільні часи була не всім доступна.

У сформованих умовах саме лізинг дозволить істотно знизити ризики кредиторів, а заодно і реанімувати продаж нерухомості в борг.

clip_image002

Пишемо «кредит», «лізинг» в розумі

Оскільки сьогодні ніхто не пропонує фізособам лізингові варіанти покупки житла, спробуємо провести аналогії в іншій сфері. Лізинг вже давно випробуваний і відпрацьований банками, причому не тільки в корпоративному сегменті клієнтів, але і в роздрібному. Даний вид кредитування активно використовувався при купівлі автомобілів. Завдяки цьому практично у всіх активних у сфері кредитування банків є власна лізингова компанія, під вивіску якої при бажанні можна перемістити і аналогічну діяльність на ринку нерухомості.

Головні переваги такого способу «покупки в борг» отримує кредитор. Лізингове майно належить самому лізингодавцю, а лізингоодержувач користується ним, фактично, на правах оренди, до повного погашення вартості. Відповідно, документи (у випадку, наприклад, з автомобілем – техпаспорт) оформлені на лізингову компанію. Точно так само і у випадку з нерухомістю: вона є власністю лізингодавця до моменту повної виплати вартості квартири.

Кредитор захищений краще позичальника

Оскільки номінальним власником купленої в борг квартири є сам кредитор, у позичальника на руках – договір лізингу. У даному випадку кредитор уникає всіх неприємностей і обмежень, пов’язаних з виселенням боржника з квартири.

Ще одна «принадність» лізингової схеми для кредитора полягає в тому, що в будь-якому випадку нерухомість приносить дохід. Часто банки стикаються з ситуацією, що відібирати квартиру у недобросовісного позичальника просто невигідно – після її продажу неможливо буде повернути видані гроші через обвал цін на ринку нерухомості. Такі ситуації масово виникали в 2008-2009 роках (тоді луснула мильна бульбашка на ринку нерухомості), зараз заставна «кредитна» квартира теж може вже не коштуватиме тих грошей, які за неї було сплачено.

У випадку ж з лізингом, коли кредитор є і власником квартири, він може передати квартиру наступному лізингоодержувачу, і ця нерухомість буде далі приносити дохід, а не ляже «мертвим вантажем» на балансі.

Нове обличчя звичної іпотеки

Банкіри відзначають, що лізингові схеми давно звичні для бізнесу, в той час як серед фізосіб вони можуть бути менш затребувані.

Лізинг в Україні – дуже популярний інструмент фінансування бізнесу. Це, в першу чергу, пов’язано з оптимізацією оподаткування. Вважати, що лізинг стане драйвером ринку іпотечного кредитування фізичних осіб – дуже оптимістично. По-перше, психологія (або менталітет): враховуючи нестабільність ситуації в країні, люди швидше погодяться платити за «своє житло», ніж за «орендоване, яке згодом стане своїм». По-друге, ціна питання: вартість ресурсів одна і та ж. Тобто, процентна ставка буде приблизно однаковою.

Водночас можливість впровадження лізингових схем при реалізації квартир більш цікава для деяких забудовників, у яких є готові до продажу об’єкти. Їх придивитись до такої можливості змушує економічний спад і застій у кредитуванні. Лізинг може стати новим способом продажів.

Ми придивляємося до лізингу, тому що бажаючі купити квартиру сьогодні в черги не стоять. Ми не можемо вічно чекати, поки відродиться банківська іпотека, а розстрочка для багатьох сьогодні теж виявилася непідйомною. Як одну з можливостей, яку ми розглядаємо – перехід до лізингових схем реалізації квартир. Людині, яка хоче мати власний дах над головою, все одно: платити оренду, платити кредит банку або вносити лізингові платежі. Ми думаємо над тим, як залучити покупців, які можуть сьогодні платити 4-6 тисяч гривень на місяць – це середній платіж по банківській іпотеці до девальвації. Така сума для багатьох цілком прийнятна, але люди зараз не можуть отримати банківський кредит – інформує представник забудовника.

Банкіри підтверджують, що масового іпотечного кредитування в досяжній перспективі не буде.

Початку відновлення іпотечного кредитування можна очікувати за умови зниження ставок за депозитами до рівня 10-12 річних у гривні, в той час як сьогодні середні ставки 19-20%.

У лізингової схеми при купівлі нерухомості в борг є ще один цікавий плюс, який може зацікавити деяких позичальників: на відміну від банківського кредиту, договір лізингу може бути укладений в іноземній валюті, а погашення здійснюється за курсом НБУ . Питання лише в тому, чи захочуть покупці лізингової нерухомості нести валютні ризики в умовах «плаваючого» курсу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?