Новини світу кредитування та банківських послуг.

Несподіване зниження курсу гривні та перспективи

Два тижні – з 24 червня і до 11 липня – гривня на міжбанку наполегливо тримала свої позиції. Максимум, що за цей час ринок дозволив зробити – так це ситуативне коригування на одну копійку.

Сталося це 5 липня. Як виявилося, ця копійка віщувала куди більш серйозне падіння гривні. В останній день минулого успішного і стабільного тижня гривня втратила в ціні відразу 7 копійок. Що сталося?


У п’ятницю долар став стрімко зміцнюватися з самого початку торгів. До 13:00 американська валюта коштувала вже 24,85 грн / долар за курсом продажу. Плюс 4 копійки за стартові 2 години торгів (перші угоди в системі Валкла зафіксовані після 11 ранку) стали лише початком провалу гривні. До обіду попит на долар знизився – спред між курсами купівлі та продажу знову звузився до мінімуму. Але перепочинок була короткостроковим – у другій половині дня (а якщо точніше, то між 14 і 15:00) попит на долар знову різко виріс, а котирування моментально піднялися в продажу до 25,88 грн / $. Курс покупки при цьому змінився швидше інерційно – з 24,84 до 24,85 грн / $. На цьому торги і закінчилися. Мінус 7 копійок для гривні за день – результат досить несподіваний. Торги по євро при цьому закінчилися без особливих потрясінь з мінімальними коливаннями – 27,4672 / 27,4899 грн / євро, рублевий ринок закрився по 0,3892 / 0,3898 грн / рубль.

Все це відбувалося при досить непоганому, як для п’ятниці (короткий день на міжбанку, торги закриваються на годину раніше) обсязі торгів. 459 угод на 308,37 млн. доларів при середньозваженому курсі 24,8368 млн. доларів разом з ситуативно розширяючимся спредом котирувань свідчать про те, що попит на валюту був відчутним. І на відміну від попередніх днів ринок з ним не впорався. Дефіцит миттєво вилився в подорожчання долара.

Але чому до цього стабільний ринок, де пропозиції валюти цілком вистачало, щоб задовольнити попит (що забезпечило майже два тижні спокійних торгів без особливих курсових коливань), раптом зіткнувся з нестачею валюти? Банки в спекуляціях курсом особливо не звинуватиш – в п’ятницю вранці залишки на їх коррахунках знизилися до 35,4 млрд. гривень (в понеділок було 43,1 млрд.). Для підтримки поточної ліквідності цього достатньо, для спекуляцій – відверто ні.

Так що пояснення п’ятничної ситуації потрібно шукати в торгах четверга. 7 липня ознаменувалося виходом Нацбанку на ринок з аукціоном по покупці валюти. Купити регулятор мав намір 50 мільйонів доларів, що з успіхом і зробив. Банки навіть пропонували йому майже на 15 млн більше. І начебто нічого незвичайного в цьому немає, якби не загальні торгові тенденції цього тижня. Як поводився НБУ? У понеділок він вийшов з аукціоном на 50 млн $, але банки запропонували тільки 22,4 млн. У вівторок і в середу регулятор на ринок не виходив – надлишків валюти не було, а значить і особливих ресурсів для викупу Нацбанком – теж. Але в четвер ринок пожвавився. І НБУ вирішив цим скористатися по повній програмі. І, здається, дещо перестарався. Ресурс, який міг урезонити коливання попиту і пропозиції в п’ятницю, було вилучено з ринку в четвер. Самим НБУ.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?