Новини світу кредитування та банківських послуг.

Нерухомість: аналіз і прогноз ринку

2013 став роком законодавчих реформ на ринку нерухомості Києва. Були введені законодавчі зміни, такі як: податок на житло, нові правила оцінки майна та обмеження на розрахунки готівкою сумою до 150 тис. грн.

1 січня 2013 набув чинності Закон України, згідно з яким функції державного реєстратора прав на нерухоме майно стали виконувати нотаріуси, а не бюро технічної інвентаризації (як це було раніше), при цьому було створено Єдиний державний реєстр прав на нерухоме майно.

Того ж дня вступила в силу ст. 265 Податкового кодексу, згідно з якою введений податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платниками якого є фізичні та юридичні особи (у тому числі нерезиденти-власники житлової нерухомості). Пізніше введення було відстрочено і перенесено на 1 січня 2014 року.

Липень і серпень були відзначені високою активністю ринку купівлі-продажу квартир Києва, оскільки з 1-го вересня було введено обмеження готівкових розрахунків при угоді купівлі-продажу нерухомості на суму понад 150 000 гривень (а це майже 100% угод на ринку). Багато прагнули вирішити питання купівлі-продажу до набрання чинності даного нововведення. Після невеликого затишшя на ринку купівлі-продажу нерухомості (у зв’язку з тим, що учасники ринку освоювалися з новою процедурою розрахунків) у вересні рівень активності повернувся на колишній рівень.

bigУ жовтні 2013 Київміськрадою була визначена мінімальна сума орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб. Дане нововведення торкнулося як житлової, так і комерційної нерухомості.

З першого листопада був визначений новий порядок оцінки майна: продавцям стало обов’язковим проводити оцінку майна тільки у сертифікованих оцінювачів. Нові правила повинні були вступити в силу ще 1 серпня, проте було вирішено надати відстрочку для проходження обов’язкової сертифікації.

Фахівці компанії Real Druzi очікують, що в 2014 році ринок нерухомості Києва буде освоювати нові правила, встановлені урядом в 2013 році. Про наслідки нововведень можна буде судити лише через деякий час. Частина нових правил наберуть чинності лише починаючи з 2014 року. Наприклад, вже в лютому-березні можна буде бачити результат запровадження нових правил оцінки, так як до лютого оцінка буде здійснюватися за старими правилами. Експерти агентства нерухомості Real Druzi очікують, що нововведення не сильно вплинуть на цінову ситуацію на ринку нерухомості Києва.

Девелопери та забудовники в 2013 в основному розвивали проекти торгових центрів, бюджетного житла та офісних центрів класу В на Лівому березі.

Сегмент готельної нерухомості призупинив свій розвиток після Євро 2012, в 2013 не було введено в експлуатацію жодного нового готелю категорії 5 * і 4 +.

У сегменті офісних площ класу А в 2013 році було введено 120 000 кв.м, що істотно нижче ніж у попередні роки.
У 2014 очікується введення в експлуатацію декількох готелів під управлінням міжнародних операторів, нових проектів не передбачається.
Девелопери в 2014 будуть зосереджені на проектах торгових центрів і житла економ класу, що в свою чергу призведе через два три роки до попиту на офісні приміщення класу А.

Найважливіша подія, яка відбулася на ринку нерухомості в 2013 році – це значне посилення позицій України в рейтингу Світового банку Doing Business 2014. Україна піднялася в рейтингу відразу на 145 пунктів – з 186 на 41 місце. Кількість процедур зменшилася з 32 до 3-5 залежно від складності об’єкта, а терміни отримання необхідних документів скоротилися більше з 296 днів до 11-65 днів знову ж таки в залежності від складності об’єкта. Так, перед початком індивідуального (дачного) будівництва площею до 300 м2 необхідні процедури займуть всього 11 днів!

Крім того, в галузі з’явилася законодавча можливість переходу від дозвільного до декларативного принципу початку будівельних робіт. Такий результат став можливим завдяки плідній роботі органів державної влади, Конфедерації будівельників України та Міжнародної фінансової корпорації (IFC).

Україна має певний «запас міцності». Якщо нас порівнювати з Грузією, то в рейтингу Doing Business вона впевнено займає 2 позицію за критерієм отримання дозволів на будівництво (Україна – 41). Відповідно, у нас є на що орієнтуватися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?