Новини світу кредитування та банківських послуг.

Нелегальна міграція, китайський вузол, ставка ФРС та інші загрози для України

Через внутрішні проблем Україна не встигає за зміною політичних та економічних розкладів у світі. Українські еліти захоплені політичними баталіями та економічними розбірками, і не замислюються над зовнішніми викликами, з якими зіткнеться країна найближчим часом. Найбільші зовнішні загрози, які чекають Україну.

Нелегальна міграція

clip_image002Представники Держприкордонслужби кажуть, що Україна не є кінцевим пунктом призначення для незаконних мігрантів та шляхи нелегальної міграції в ЄС проходять поза нашої території. Але за офіційними даними за вісім місяців цього року вже затримано 1850 осіб, причому близько тисячі – за останні три місяці. Це громадяни країн СНД, Африки, Південної Азії та Сирії, більшість з яких затримали на українсько-угорському та українсько-словацькому кордоні.

За даними Міжнародної організації з міграції, за перше півріччя на кордонах ЄС були виявлені 350 тис. біженців. Чисельність тих, хто звернеться за притулком в країнах ЄС в 2015-2016 роках може перевищити 1200000 чоловік.
Посилення процедури перетину кордонів держав ЄС і також сутички на кордонах наших сусідів – Угорщини, країн колишньої Югославії, Словаччині, Болгарії – говорять про те, що ситуація вибухонебезпечна. Не потрапивши до Європи частина мігрантів буде прагне осісти в Україні до кращих часів.

Україні треба готуватися до того, щоб мати чітку позицію в питанні біженців. Потреба уряду в нових кредитах може наштовхнути наших європейських партнерів-кредиторів на думку направити легально частина біженців до України.
Крім цього, міжнародний бізнес по перекиданню проблемних мігрантів добре налагоджений, і можна очікувати вал нелегалів вже найближчим часом.

Уповільнення світової економіки і наслідки рішень ФРС

У світовій економіці відбувається зміна лідерів і зміна їх ролей. МВФ був змушений знизити свої прогнози зростання світової економіки з 3,3% в 2015 році і 3,8% в 2016 році до не більше 3% в ці роки. Розвиток більшості країн світу сповільнюється. Ознаки цього – обвали на фінансових ринках Китаю, країн колишнього СРСР і азіатського регіону. Підвищення ставки ФРС США, про яку у вересні заговорили американські чиновники, зміцнить долар відносно валют більшості країн світу і посилить проблеми країн. Гривня може знову почати девальвувати.

Різниця між активами і пасивами України у другому кварталі знизилася до мінус 58570000000 доларів. Це означає, що активи українських резидентів не покривають їх міжнародних фінансових зобов’язань перед нерезидентами майже на 60 млрд. доларів. Крім того, більшість наших торгових партнерів – країни, що розвиваються. При підвищенні ставки ФРС їх валюти можуть девальвувати, а значить обсяги нашої торгівлі з ними впадуть. Китай, який вийшов на перше місце за обсягами споживання нашої сільгосппродукції, з його фінансовим обвалом – чудова ілюстрація ситуації, що склалася.

Проблеми Китаю

Фінансові проблеми в Китаї бували вже не раз, але останні події на фондових біржах і девальвація юаня підтвердили тезу про циклічність розвитку будь-якої економіки. Якщо з валютною і фондовою кризою в КНР впоралися, то тепер на порядку денному фактично некерований процес – наростання простроченої заборгованості в банках. Банки Китаю закредитовані і значна частина їх заборгованості не перебуває на їх балансах.

S & P днями змінило прогноз по китайській банківській системі зі стабільного на негативний. За оцінками аналітиків, частка проблемних кредитів в Китаї зросла до 12%. Якщо проблемна заборгованість продовжить рости, а інвестори, не розуміючи скільки реально винен той чи інший китайський банк, почнуть забирати свої гроші, то банківський сектор ризикує отримати ефект доміно. Інвестори втратять вкладені кошти і китайські проблеми окремих банків перейдуть у світовий фінансовий сектор. Це загрожує скороченням торгівлі України як з КНР, так і з країнами, які постраждають від китайських проблем. Крім цього, можлива банківська криза в Китаї послабить бажання китайських інвесторів вкладатися в нашу країну.

Падіння цін на сировину

Український експорт сильно страждає від проблем у світовій економіці. Ми втратили російський ринок, який за деякими галузям промисловості займав 30-40% нашого експорту, а через проблеми в розвинених країнах падають ціни на традиційні статті нашого експорту – зерно і метал.

Ціни на залізно-рудну сировину і прокат впали через різке зниження попиту в Китаї та Південно-Східної Азії. Зниження цін на нафту і девальвація валют країн, що розвиваються щодо долара призводить до стиснення їх внутрішнього ринку споживання, в тому числі і по українські сільськогосподарській продукції.

Через дешеву нафту падає потреба в біопаливі, що призводить до перевиробництва сировини, яка для нього вирощувалась – олійних культур. Їх надлишок провокує падіння цін на рослинну олію, яка займало значне місце в українському експорті. Через перевиробництво знижуються ціни на інші українські товари: сою, кукурудзу, ячмінь і пшеницю.

Значну частину нашого зернового і масельногоо експорту становлять поставки в країни Близького Сходу, які розраховувалися з нами нафтодоларами. Зараз їх доходи знизилися через падіння цін на нафту, а значить обсяги імпортованого ними українського зерна та олії скоротяться.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?