Новини світу кредитування та банківських послуг.

Не можу повернути споживчий позику

Банки переконали населення в зручності кредиту. Послуга вельми приваблива, але не варто забувати – не дуже дешева. Зайдіть в переддень новорічних свят у великому магазині – покупка в кредит превалює серед готівкового розрахунку. Люди «хапають» все, що сподобалося, дорогі подарунки беруться у кредит. Природно, мова не йде про те, що всі подвязались наліво і направо роздаровувати шикарні машини, квартири і ювелірні прикраси.

Чоловікові, другу, та й просто знайомому на знаменний день можна подарувати непоганий телевізор за якихось 300-400 доларів або DVD-плеєр всього за 100-200 доларів. Орієнтуючись в даному ціновому спектрі можна підібрати безліч речей. Купуючи що-то одне, ви витрачаєте невеликую суму. А що якщо таких приємних «дрібниць» для благої справи в сумі 4-5? Невелика витрата перетворюється в відчутну грошову суму для вашого гаманця. Настав час взяти споживчий кредит.

Традиційний або картковий кредит? На цьому питанні загострювати увагу не станемо. Краще поговоримо про повернення кредиту. Будь-яка розсудлива людина перш за все розрахує свої сили, задумавши придбати в борг потрібні йому речі. Іноді ситуація складається таким чином, що різко змінені обставини, неждано підкотили форс-мажор, робить виплати за кредитом скрутними.

Проблемний кредит при нахлынувшем потоці позичальників в даний час не така вже рідкість. Цифри можуть здатися загрозливими. За деякими відомостями, на національному ринку представлено 170 банків, які виділили по кредитах жителям України близько 78 мільярдів гривень тільки за минулий рік. Експерти вважають, що кожен 6 кредит не обходиться без проблем, причому серед проблемних кредитів половина пов’язана з невеликими сумами. Проблемний кредит означає нездатність позичальника виплачувати відсотки. Швидко оформивши покупку без підготовчих розрахунків бюджету, клієнт ризикує потрапити саме в ту категорію, про яку йде мова.

Крім нездатності погасити кредит на придбання побутових приладів і більш дорогих речей, проблемні клієнти з’являються в результаті роботи деяких «добрих» банків. Обійдемося без назв фінансових установ, але фактом є їх легкодоступні кредити без застави на суми від 5 до 25 тисяч гривень з терміном погашення 5 років.

Дії цілком зрозумілі. Величина процентної ставки по такій позиці доходить до 3% в місяць. Прагматичні банки насичують договір додатковими різними комісіями, збільшуючи виплати за користування кредитом. Величина накрутки може досягати 2% щомісяця. Саме так банк компенсує свій ризик. Але навіть при таких високих процентних ставках банк ні за що не подарує вам гроші, стань ви неплатоспроможним клієнтом. Існує ціла система штрафів, до якої ви навряд чи будете готові.

А між тим, штрафи цілком і повністю прописані в договорі. Навіть досвідченому в справі користування послугами банку клієнту можна потрапити під роздачу. На прикладі клієнта, справно погашающего кредит і має хорошу кредитну історію і навіть доступ до численних бонусів, розберемо, як обставини можуть зіграти з вами злий жарт.

Позичальнику на три дні затримали виплату заробітної плати, потім він на деякий час виявився бранцем власної квартири, захворівши на грип. Черговий внесок був внесений з запізненням на 4 дні, платіж не потрапив у місячний баланс. Тому в наступному місяці банк в якості неустойки зняв з картки 50 гривень. Існуюча система штрафів здатна наздогнати навіть платоспроможного зразкового клієнта. А вже для боржників штрафних санкцій – хоч відбавляй…

Як і у випадку з затриманим з виплатою клієнтом, банк може зафіксувати однозначну суму штрафу. Розмір найчастіше обумовлений в кредитному договорі, але, на жаль, ми часто просто не читаємо його або швидко пробігаємо очима, увірвавшись окремі пропозиції і слова на початку, середині і в кінці. А потім, як сніг на голову, нам призначають дисциплінарне грошове покарання, про яку ми й не здогадувалися.

Якщо ж несвоєчасність виплат стає регулярною, банк має право нараховувати пеню на кожен день, беручи в якості розміру подвійну облікову ставку НБУ. Наприклад, величина ставки – 17% річних, але банк буде вести нарахування строго за кількістю днів прострочення.

Ще одна міра – збільшення фінансовою установою процентної ставки без порушення будь-яких законодавчих актів. Приміром, не погашаючи борг, клієнт накличе на себе біду подвійної відсоткової ставки. Поки борг не виплачений, замість 30% нараховується 60% річних – до такого сюрпризу готові небагато.

Нормальна людина, нарвавшись на штраф (а то і до нього), неодмінно звернеться до кредитору за допомогою. Порадиться, як вирішити ситуацію з мінімальними наслідками для обох сторін. Проте бувають винятки – деякі особливі клієнти взагалі можуть не реагувати на дзвінки кредитного експерта з банку, не прийти на співбесіду і послатися на катастрофічну зайнятість.

Саме для таких «виняткових» клієнтів існує послуга колекторів. Колекторські агентства визначаються як афіновані структури банку або як окремі підрозділи. Навряд чи можна говорити про універсальному методі «вибивання боргів», тому методи роботи колектора ми не будемо описувати у всіх подробицях і варіантах. Можна прийти до боржника з особистою розмовою, можна спробувати знайти угода по телефону і т.д. Колектор повідомляє про виконану роботу банку, на підставі чого виноситься рішення, серед яких безпосереднє звернення до суду.

Звичайно, краще «сім разів відміряти», ніж потім розплачуватися за скороспішний вчинок. Бути може, варто і зовсім тимчасово відмовитися від запланованої покупки, але це тільки порада. Якщо все ж таки ви стали жертвою власної неспроможності, то згадайте про ломбарді. У вас є золоті прикраси, срібні столові прибори та інший антикваріат? Знайте, що ¾ позики видають під заставу ювелірних виробів. Асоціація ломбардів повідомляє про прийняття в якості застави апаратуру, побутову техніку, в тому числі мобільні телефони.

Лихвар видасть споживчий кредит без проблем – деякі навіть не вимагають паспорти і чека на закладаємо річ. Багато обходяться і без гарантійного талону на дорогі предмети. Готівкою ви обзаведетеся хвилин за десять, зате повертати буде не так просто. У багатьох скупках, за висновком експертів, процентні ставки перевищують 100% річних, так що ломбард «паличка-виручалочка» про двох кінцях. Однак за статистикою, в країні функціонує понад 315 ломбардів, надаючи допомогу населенню в розмірі до 1,6 мільярда гривень на рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?