Новини світу кредитування та банківських послуг.

Навіщо укладати шлюбний договір для оформлення іпотеки?

В Україні існує упередження: якщо пара уклала шлюбний договір, значить сумнівається в своїх почуттях. Тому про шлюбний договор, як і про смерть, у нас в країні не думають і в слух не говорять – щоб не накликати. І якщо вже пара підписує такий договір, то тільки з під палки (банк інакше кредит не давав) і здебільшого бездумно (що нам дали, то ми і підписали).

Разом з тим шлюбний договір – це не діагноз, чи не констатація майбутнього розлучення, а всього лише профілактика ускладнень. І для цієї профілактики є одне дуже важливе свідчення: ІПОТЕКА.

Шлюбний договір – бути чи не бути

Що хорошого дає шлюбний договір при іпотеці?

По-перше, підписавши шлюбний договір, ви гарантуєте собі свої ж права.

Класична ситуація: кредит брали разом, платили теж разом, а після розлучення один – (по суду) отримав квартиру, другий – залишився ні з чим. Уклавши шлюбний договір, ви з чоловіком і іноді з юристом заздалегідь обговорюєте: кому що в яких частках належить і хто за що відповідає (читайте – платить) як в шлюбі, так і в разі розлучення.


По-друге, шлюбний договір дає впевненість, що кошти що вкладаються в кредитне житло не будуть викинуті даремно.

Розлучення для банку – це завжди великий ризик неповернення боргу. Ще б пак: раніше за кредит платила сім’я, а тепер (можливо) будуть платити два окремо. А раптом ви візьмете та роз’їдетеся в різні кінці країни? Де вас потім шукати? З кого гроші питати?

Передбачити, як поведеться банк у вашому конкретному випадку, практично неможливо. Він може зобов’язати вас платити навпіл на різні рахунки або вимагати дострокового погашення боргу, а якщо платити вам буде нічим, то і квартиру цілком може забрати. Ну і звичайно, то що ви заплатили у вигляді відсотків, вам ніхто і ніколи не поверне.

Представляючи в банк шлюбний договір, ви даєте свого роду письмову гарантію, що при розлученні ви не відмовитеся від своїх зобов’язань. В результаті: і банк спокійний, і позичальники цілі.

Плюси шлюбного договору очевидні, але тільки в тому випадку, якщо він складений грамотно і з урахуванням інтересів обох сторін.

Як розділити майно – корисні поради

Перше, що вам з чоловіком необхідно зробити – це визначити, чиєю власністю буде вважатися іпотечна нерухомість. На загальних підставах кожному з подружжя належить 1/2 квартири. У шлюбному договорі ви можете або розділити нерухомість на частки (встановити режим часткової власності), або зробити іпотечну нерухомість особистим майном одного з подружжя. Не забувайте, що крім прав, ви повинні будете поділити і обов’язків щодо погашення іпотечного кредиту.

При визначенні часток ви можете також враховувати інтереси неповнолітніх дітей та інших родичів, які проживають з вами в квартирі (наприклад, батьків одного з подружжя і т.д.). Пам’ятайте, що уклавши шлюбний договір після підписання кредитного договору, ви зобов’язані повідомити про це свого кредитора. В іншому випадку ваш договір буде визнаний недійсним.

Втім не поспішайте відмовлятися від своїх прав на загальну квартиру, якщо на цьому наполягає кредитна установа. Банку вигідно, що позичальник і власник буде тільки один, тому він може запропонувати одному з подружжя підписати відмову від придбаного майна. Знайте: така вимога не законна. Ви і тільки ви можете вирішити, підписувати вам шлюбний договір чи ні.

Якщо іпотеку без підписання шлюбного договору не дають, постарайтеся домогтися компенсації за відмову від нерухомості, що купується. Нехай в шлюбний договір включать відповідний пункт. В іншому випадку – краще пошукайте інший банк. Пам’ятайте, що захист ваших майнових прав лежить тільки на ваших власних плечах.

Ви можете скласти шлюбний договір самі, скачавши зразок з Інтернету або звернутися за допомогою в юридичну контору. В цьому випадку вартість шлюбного договору для оформлення іпотеки буде дорівнювати вартості консультаційних послуг плюс вартості послуг нотаріуса по посвідченню такого договору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?