Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

В Україні існує упередження: якщо пара уклала шлюбний договір, значить сумнівається в своїх почуттях. Тому про шлюбний договор, як і про смерть, у нас в країні не думають і в слух не говорять – щоб не накликати. І якщо вже пара підписує такий договір, то тільки з під палки (банк інакше кредит не давав) і здебільшого бездумно (що нам дали, то ми і підписали).

Разом з тим шлюбний договір – це не діагноз, чи не констатація майбутнього розлучення, а всього лише профілактика ускладнень. І для цієї профілактики є одне дуже важливе свідчення: ІПОТЕКА.

Шлюбний договір – бути чи не бути

Що хорошого дає шлюбний договір при іпотеці?

По-перше, підписавши шлюбний договір, ви гарантуєте собі свої ж права.

Класична ситуація: кредит брали разом, платили теж разом, а після розлучення один – (по суду) отримав квартиру, другий – залишився ні з чим. Уклавши шлюбний договір, ви з чоловіком і іноді з юристом заздалегідь обговорюєте: кому що в яких частках належить і хто за що відповідає (читайте – платить) як в шлюбі, так і в разі розлучення.


По-друге, шлюбний договір дає впевненість, що кошти що вкладаються в кредитне житло не будуть викинуті даремно.

Розлучення для банку – це завжди великий ризик неповернення боргу. Ще б пак: раніше за кредит платила сім’я, а тепер (можливо) будуть платити два окремо. А раптом ви візьмете та роз’їдетеся в різні кінці країни? Де вас потім шукати? З кого гроші питати?

Передбачити, як поведеться банк у вашому конкретному випадку, практично неможливо. Він може зобов’язати вас платити навпіл на різні рахунки або вимагати дострокового погашення боргу, а якщо платити вам буде нічим, то і квартиру цілком може забрати. Ну і звичайно, то що ви заплатили у вигляді відсотків, вам ніхто і ніколи не поверне.

Представляючи в банк шлюбний договір, ви даєте свого роду письмову гарантію, що при розлученні ви не відмовитеся від своїх зобов’язань. В результаті: і банк спокійний, і позичальники цілі.

Плюси шлюбного договору очевидні, але тільки в тому випадку, якщо він складений грамотно і з урахуванням інтересів обох сторін.

Як розділити майно – корисні поради

Перше, що вам з чоловіком необхідно зробити – це визначити, чиєю власністю буде вважатися іпотечна нерухомість. На загальних підставах кожному з подружжя належить 1/2 квартири. У шлюбному договорі ви можете або розділити нерухомість на частки (встановити режим часткової власності), або зробити іпотечну нерухомість особистим майном одного з подружжя. Не забувайте, що крім прав, ви повинні будете поділити і обов’язків щодо погашення іпотечного кредиту.

При визначенні часток ви можете також враховувати інтереси неповнолітніх дітей та інших родичів, які проживають з вами в квартирі (наприклад, батьків одного з подружжя і т.д.). Пам’ятайте, що уклавши шлюбний договір після підписання кредитного договору, ви зобов’язані повідомити про це свого кредитора. В іншому випадку ваш договір буде визнаний недійсним.

Втім не поспішайте відмовлятися від своїх прав на загальну квартиру, якщо на цьому наполягає кредитна установа. Банку вигідно, що позичальник і власник буде тільки один, тому він може запропонувати одному з подружжя підписати відмову від придбаного майна. Знайте: така вимога не законна. Ви і тільки ви можете вирішити, підписувати вам шлюбний договір чи ні.

Якщо іпотеку без підписання шлюбного договору не дають, постарайтеся домогтися компенсації за відмову від нерухомості, що купується. Нехай в шлюбний договір включать відповідний пункт. В іншому випадку – краще пошукайте інший банк. Пам’ятайте, що захист ваших майнових прав лежить тільки на ваших власних плечах.

Ви можете скласти шлюбний договір самі, скачавши зразок з Інтернету або звернутися за допомогою в юридичну контору. В цьому випадку вартість шлюбного договору для оформлення іпотеки буде дорівнювати вартості консультаційних послуг плюс вартості послуг нотаріуса по посвідченню такого договору.

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.