Новини світу кредитування та банківських послуг.

Наслідки відкликання ліцензії у банку для його вкладників та позичальників

Будь-який банк може здійснювати свою діяльність тільки на підставі ліцензії, виданої Нацбанком. Ця міра прийнята для захисту інтересів клієнтів. У ліцензії повинні бути вказані всі види дозволених банківських операцій та види валют їх здійснення. Ліцензія зазвичай не має обмеження по термінах, її номер можна побачити на сайті банку. Будь-який клієнт за запитом може отримати копію ліцензії.

clip_image002

Причини відкликання ліцензії

Останнім часом все більш частою новиною є відкликання ліцензії у чергового банку. Для цього існує безліч підстав. Основні їх них:

  • скорочення статутного капіталу або власних коштів нижче встановленого мінімального рівня;
  • нездатність виконати вимоги кредиторів за грошовими зобов’язаннями;
  • недостовірні звітні дані;
  • затримка надання звітності;
  • здійснення операцій, не зазначених у ліцензії;
  • невиконання законів про банківську діяльність.

Кількість підстав до відкликання ліцензії постійно збільшується. Сьогодні одним з них є неодноразове порушення закону про легалізацію одержаних злочинним шляхом доходів. Постійно посилюється нагляд за банками, які підозрюються у сумнівних операціях. Розширено коло критеріїв, на підставі яких звітність банку може бути визнана недостовірною.

Першими ознаками неблагополуччя є затримки виплат або достроково повернути кредит. Щоб бути в курсі подій, бажано вивчати щоквартальні фінансові звіти банку. Вони публікуються у відкритих джерелах, наприклад, на сайті банку.

Що відбувається з банком після позбавлення ліцензії

На наступний день після введення санкції відкликання ліцензії Нацбанк призначає в цей банк тимчасову адміністрацію. Ця структура повинна встановити всіх кредиторів банку і розміри боргових зобов’язань перед ними. Проводиться або добровільна ліквідація, або при недостатності коштів – процедура банкрутства. Інформацію про позбавлення банку ліцензії можна побачити в офіційному Нацбанку.

Дії клієнтів банку, який втратив ліцензії

Після відкликання ліцензії, всі банківські операції будуть заморожені. У першу чергу клієнтам банку що втратив ліцензію слід написати заяву про повернення грошових коштів на адресу тимчасової адміністрації. Всі заяви розглядаються протягом 30 днів, складаються списки. Якщо банк є учасником системи обов’язкового страхування, слід звернутися до фонду. Ця організація гарантує клієнтам банку відшкодування суми до 200 000 гривень.

Фонд гарантування вкладів призначає в свою чергу банки-агенти, які здійснюють повернення коштів. Виплати проводяться через 14 днів. Всі кошти виплачуються в гривнях, валютні вклади проходять конвертацію за курсом Нацбанку на день відкликання ліцензії. Кошти, що перевищують 200 тис. грн. вкладники можуть отримати тільки від банку, в якому був розміщений вклад. Найкраще подати заяву також у відділення банку-агента.

Важливо знати, що Фонд страхує тільки рахунки фізичних осіб – депозити, поточні рахунки, рахунки по картах. Не вдасться отримати компенсацію за вклади, зроблені за кордоном; оформлення приватними підприємцями; за рахунки, оформлення на пред’явника; кошти, передані в довірче управління банку.

Позичальникам даного банку повертати кредит потрібно буде на колишніх умовах, але іншій фінансовій організації, тому слід зразу уточнити реквізити для сплати внесків. Відмова від погашення призведе до сумних наслідків – позов до суду гарантовано.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?