Новини світу кредитування та банківських послуг.

Наслідки обмеження готівкових розрахунків фізичних осіб з 150 до 50 т. грн.?

Наприкінці липня 2015 Національний банк виніс на обговорення проект постанови, який передбачає скорочення втричі граничної суми готівкових розрахунків за участю фізичних осіб – з 150 тис. грн. до 50 тис грн. Кого саме з фізосіб таке скорочення лімітів може торкнутися, і які можливі наслідки такого скорочення.

Начальник управління пасивних, комісійних та сервісних продуктів банку VTB (Україна)

Мета даного законопроекту, економіка повинна бути прозорою, гроші повинні працювати, населення має підвищувати фінансову грамотність, вчитися користуватися банківськими рахунками, картами, за прикладом наших європейських сусідів. Однак треба зазначити деякі нюанси.

clip_image001При цьому потрібно розуміти, що дане нововведення не торкнеться абсолютна більшість населення країни, оскільки середня зарплата по країні – близько 5000 гривень, і покупки із чеком понад 50 000 гривень зараз доступні небагатьом.

Скорочення лімітів торкнеться в основному так званий "середній клас", який кількісно зменшився в результаті політичних та економічних потрясінь, що відбуваються в країні. Це "улюблений" клієнтський сегмент банків, що працюють в роздробі, тому що його представники є найбільш активними користувачами банківських продуктів. Також нововведення торкнеться і масового клієнта в тих випадках, коли відбувається покупка-продаж авто, нерухомості, з чим в тій чи іншій мірі хоча б раз у житті стикаються багато хто.

Не виключаю, що після прийняття норми про скорочення в три рази граничної суми готівкових розрахунків за участю фізичних осіб – з 150 тис грн. до 50 тис грн. без прив’язки до реального реформування оподаткування – люди відреагують створенням нових "схем", і банки в результаті втратять частину своїх комісійних доходів. Адже велика частина економіки продовжує перебувати в тіні, а громадяни, не довіряючи національній валюті, воліють розраховуватися один з одним у доларах, навіть якщо мова йде про продаж невеликих об’єктів рухомого або нерухомого майна.

Заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу УкрСиббанку BNP Paribas Group

Подібна ініціатива регулятора давно назріла і є абсолютно правильною і виправданою. До того ж, це нормальна європейська практика: у багатьох країнах Європи діють обмеження в межах 1-2 тисяч євро, а безготівковий сегмент давно вже значно випередив за обсягами готівкові розрахунки.

При цьому варто відзначити, що дане обмеження розрахунків готівкою майже не позначиться на більшості громадян України, переважна більшість яких операції понад 50 000 проводить вкрай рідко.

У той же час безготівкові розрахунки не мають ніяких обмежень. Збільшення їх частки відкриє банкам доступ до дешевого ресурсу для кредитування нашої економіки.

Я абсолютно переконаний, що чим більше українці будуть розраховуватися безготівковим шляхом через банки, тим здоровіше будуть фінустанови, а з ними і економіка країни. У Нацбанку, таким чином, не буде необхідності підтримувати банки через рефінансування. Ще один «плюс» – це підвищення прозорості розрахунків і виведення їх з тіні.

Тим часом, самі банки неодмінно стануть конкурувати між собою за залучення клієнта. Це однозначно на руку пересічному українцю, адже навіть на розрахунки сумами понад 50 тисяч гривень банки будуть змушені пропонувати дуже вигідні тарифи.

Якщо резюмувати, то для звичайних громадян даний законопроект не стільки привід для хвилювання, скільки привід для оптимізму: економіка України від цього однозначно тільки виграє.

Голова правління « Комерційного Індустріального банку »

Зменшення граничної суми готівкових розрахунків лише питання часу. Не візьмуся говорити про конкретні терміни, але очевидно, що поступово ми прийдемо до загальноєвропейських норм, тобто обмеженням на рівні 1-3 тис. Євро. Це нормальний, виправданий з точки зору боротьби з тінізацією економіки шлях.

Насправді, обмеження навіть у 50 тис. грн. надає більший вплив на тіньову економіку, ніж на простого громадянина. Так, 50 тис., особливо з урахуванням девальвованій гривні, це вже не настільки високий поріг.

Але, наприклад, з точки зору великих покупок, як автомобілі та нерухомість, не змінюється зовсім нічого. Ціна цих об’єктів і раніше перевищувала граничну суму.

Певні незручності зниження граничної суми готівкових платежів викличе для малого бізнесу, який має право працювати з готівкою. Багатьом з них доведеться переходити на безготівкову форму оплати угод.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?