Новини світу кредитування та банківських послуг.

Наскільки сьогоднішній криза далека від 2008-2009 р.

І коли банківська система мала велику нестабільність – сьогодні або в 2009 році?

Начальник управління досліджень банку « Надра »

Банківська криза 2009 року було, в першу чергу, кризою валютних активів: внаслідок кредитного буму 2007-2008 р. частка валютних кредитів досягала 60% портфеля. При 60% – й девальвації гривні восени 2008 р такий рівень валютної кредитного навантаження на систему виявився просто непідйомним. До речі, тоді частка валютних депозитів становила всього 44%. Висновки з кризи 2009 були зроблені: валютне кредитування юридичних осіб було обмежено, фізичних – фактично заборонено. У результаті частка валютних кредитів планомірно знижувалася протягом 5-ти останніх років.

clip_image001Нинішню ж ситуацію можна назвати кризою пасивів: при досить збалансованих портфелях кредитів і депозитів на початок 2014 (34% всіх кредитів і 37% всіх депозитів були номіновані у валюті) саме відтоки вкладів з банків, спровоковані військовим конфліктом, економічним спадом, панікою на валютному ринку, призвели до проблем з ліквідністю низки банків, банкрутств деяких з них і посиленню недовіри до системи в цілому.

З точки зору валютних ризиків банківська система зараз більш стійка, ніж у 2009 році. Але при цьому варто розуміти, що рівень довіри населення до банківської системи як до інституції в першу чергу залежить від довіри до всіх інститутів влади і загальної економічної ситуації в країні.

Голова правління УкрСиббанку BNP Paribas Group

На відміну від кризи 2008-09 років, нинішня ситуація погіршується наявністю жорсткого політичного протистояння та проявами насильства. Крім того, в 2008-09 роках не стояло питання про територіальну цілісність України. Таким чином, на додаток до все ще слабкої економіки, на ситуацію впливають і політичні моменти.

Конфлікт з Росією – ключовим торговим партнером України – і, як наслідок, потенційні перешкоди нормальної експортної діяльності – це ще одна проблема, з якою тоді стикнутись не довелось. До того ж, ціни на газ фактично подвоїлись, що зробило ряд українських виробників неконкурентними на світових ринках.

Але є і позитивна сторона. Зокрема, експортні ринки України зараз в куди більш хорошій формі, ніж вони були в 2008-2009 рр. Безумовно, від вільного доступу до ринків Євросоюзу Україна (в першу чергу, сільське господарство і харчопром) тільки виграє. А з підписанням і стартом програми стендбай з МВФ питання з валютною платоспроможністю України фактично вичерпалось.

В цілому, багато що залежатиме від рішучості українського уряду втілити в життя всі пункти програми співпраці з МВФ. Безумовно, короткострокові політичні ризики все ще високі.

Директор по роздрібних кредитних ризиків ВТБ Банк

Процеси 2009 і 2014 років складно піддаються порівнянню, так як події 2009 року – це досить очікувані і закономірні наслідки глобальної економічної кризи, які призвели до девальвації і зростання індексу споживчих цін.

Якщо ж говорити про поточну ситуацію в Україні – це криза не економічного походження (хоча, звичайно ж, докризовий стан економіки України став благодатним ґрунтом для розгортання такої кризи), і наслідки його ще не наступили в повному обсязі. Його результатом може стати глибока рецесія економіки, істотне скорочення виробничих потужностей і втрата доходів населення.

Значна частина видобувних підприємств знаходиться на сході країни, і якщо не будуть знайдені альтернативні шляхи поповнення ресурсної бази для переробних підприємств, криза в таких галузях буде неминучий і обов’язково відіб’ється на всіх сферах економіки.

Наслідки цієї кризи будуть відчуватись, в тому числі і банками, ще довгі роки, а очікувати серйозного зростання в даних реаліях, на жаль, не варто. Але це ще раз підкреслює необхідність перегляду фінансовими установами стратегій присутності на ринку України.

Кожен банк намагається знайти свій спосіб виходу з ситуації, але універсального рішення на сьогоднішній день просто не існує. Наприклад, наш банк уже переглянув свої цілі і готує нову стратегію розвитку на українському ринку, адаптовану під зовнішнє економічне середовище і нові вимоги споживачів.

Начальник управління методології та впровадження інноваційних продуктів АгроКомБанк

Криза 2008 року була, в основному, спровокована зовнішніми факторами, що призвели до масового відпливу інвестицій з економіки України, що спровокувало зростання курсу іноземних валют. До того ж криза 2008 року значно зм’якшувалась тим, що до 2008 року економіка показувала досить значні темпи зростання, що, в принципі, і згладило більш серйозні наслідки для економіки України.

Крім того, в тій ситуації НБУ досить швидко відреагував на ситуацію, що склалась і зробив ряд правильних, але непопулярних кроків для стабілізації банківської системи. Наприклад, ввів мораторій на дострокове зняття депозитів.

Сьогодні основні макроекономічні показники за даними державної служби статистики такі (за 2 кварталу 2014):

  • Падіння ВВП (за 2 кварталу 2014) – 4,6%;
  • Падіння обсягу промислового виробництва – 8,6%
  • Падіння капітальних інвестицій – 17,5%
  • Падіння експорту товарів і послуг – 6%
  • Зростання споживчих цін – 16,2%

Криза 2014 була викликаний не тільки внутрішніми, але і зовнішніми чинниками. До зовнішнього критичного фактору відноситься антитерористична операція, яка відбуваються на сході України. Саме цей фактор тисне на економіку країни, викликає паніку серед населення, погіршує всі перераховані вище макроекономічні показники, а також призводить до того, що з банківської системи витікають ресурси.

Якби даний фактор був відсутній, природно, глибина і масштаби кризи були б набагато менш драматичними. Відповідно, Національний Банк України, як і банківська система, впоралася б з наслідками кризи досить таки швидко.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?