Новини світу кредитування та банківських послуг.

Найпоширеніші шахрайства пов’язані з грошима та фінансами.

Фінансові піраміди та шахрайство процвітають в усі часи. В епоху криз люди "клюють" на спокусливо легкі способи заробітку. В період стабільності у жертв шахраїв не тільки додається грошей, але і притупляється пильність. Жага легкої наживи і непоінформованість – універсальні людські слабкості, на яких грають фінансові шахраї і «пірамідобудівники».

В Україні продовжують процвітати різноманітні шахрайські схеми . Для більш «просунутих» жертв методи застосовуються більш витончені, але і куш шахрая більше. Схеми «масового» застосування більш прості і непоказні, оскільки їхні жертви слабо орієнтуються не тільки в законодавчих тонкощах, але і в реаліях сучасного фінансового ринку.

«Як не стати жертвою шахраїв»? «Куди скаржитися і як повернути свої гроші»? «Куди дивляться« органи »? Вічні питання тих, хто вже попався на виверти шахраїв, а також тих, хто їх боїться.

Які види фінансового шахрайства є в Україні?

Людей, як правило, турбує шахрайство, яке може вдарити по звичайному громадянину. Стаття 190 Кримінального кодексу говорить про те, що фінансове шахрайство це заволодіння чужим майном шляхом обману або зловживання довірою людини. Стаття, зокрема, передбачає покарання до 12 років позбавлення волі, якщо це махінації в особливо великих розмірах або вчинені групою осіб.

В Києві, і в Україні в цілому зараз діють різні схеми фінансового шахрайства. Їх можна умовно поділити на: «мобільні», «інтернет-шахрайства», шахрайства з платіжними картами, сюди також можна віднести гру на довірі з пенсіонерами, автомобільне шахрайство, так звана «автопідстава», ну і звичайно ж фінансові піраміди.

Які з них найпопулярніші?

Як правило, жертвами шахраїв стають звичайні люди, які не мають юридичної освіти, і яким немає кому підказати, як діяти в тій чи іншій ситуації. Останнім часом стає популярним телефонне шахрайство. Дзвонять батькам і повідомляють, що їх дитина потрапила в якусь погану ситуацію, наприклад, його, затримала міліція з наркотиками і може бути відкрито кримінальне провадження, якщо люди терміново не принесуть якусь велику суму грошей.

Як правило, люди "ведуться" на такі дзвінки та забувають навіть своїй дитині передзвонити, щоб дізнатись де він знаходиться в цей момент. Далі схема діє так: батьки відвозять на призначену адресу гроші, віддають їх незнайомим особам, а потім з сумом дізнаються, що їх дитина жива, здорова і не потрапляла ні в яку ситуацію. Іноді навіть дзвінки приходять з місць позбавлення волі, посередниками виступають звичайні таксисти.

clip_image001

«Автопідстава» популярною була років 5-6 тому, втім, і зараз теж можна побачити в зведеннях міліції відомості про «автопідставу». Ви здійснюєте незначне ДТП, але пошкодження на машині вашого візаві "виявляються" дуже дорогими. Шляхом психологічного тиску, представляючись якимись важливими «шишками» з правоохоронної системи, шахраї вимагають відшкодувати "збиток".

В такому разі, потрібно просто закритись в машині і чекати приїзду ДАІ. Навіть якщо ви винні, сума штрафу ДАІ буде набагато менше тих грошей, які від вас вимагають аферисти.

Що стосується фінансових пірамід, вони існують давно, ще з радянських часів. Після революції стало набагато менше повідомлень про цей вид шахрайства. Ми знаємо історію Сергія Мавроді, його МММ-2012. Незважаючи на те, що було багато повчальних історій про провал його компаній, все одно знайшлися люди, які вірили і залучали собі подібних в цю «фінансову секту».

Така піраміда існує і якщо вона затихла на якийсь час, вона все одно відродиться.

У людині завжди житиме бажання збагатитися з нічого.

Не докладаючи зусиль для своєї освіти, пошуку гідної роботи і зарплати люди просто так хочуть увійти в піраміду, швиденько отримати гроші. Так що не виключено, що найближчим часом ми також почуємо про якісь нові піраміди.

Що є причиною зростання фінансового шахрайства в нашій країні?

Це проблема рівня правової освіченості населення. На жаль, ми живемо в пострадянському просторі і час накопичення капіталу населення ще не завершився. Багато людей, спостерігаючи за матеріальним успіхом друзів, вірять в легкий заробіток. Вони думають, що пішовши на такі-то курси, вкладаючи гроші в якусь піраміду, зможуть збагатитись так само. Поки є люди, які не хочуть заробляти чесним шляхом, шукають швидких грошей – завжди буде грунт для такого роду шахрайства.
clip_image002Якщо згадати King’s Capital – діяльність Роберта Флетчера, МММ, вони не ховались, а навпаки, широко рекламували свою діяльність. Чому в поле зору правоохоронців ці діячі потрапляють, коли рахунок ошуканим пішов на тисячі?

Більш того, іноді правоохоронцям не вдається навіть почати кримінальне переслідування організаторів такого бізнесу. Законодавча база у нас ще не досконала. До того ж, ми живемо в у важкі економічні, а тепер і військові часи. Це значить, що ніхто не забороняє людині віддати комусь свою тисячу доларів.

Якщо ви підписуєте договір, то повинні її уважно прочитати. Ніхто відповідальність не знімає, якщо з документом ви не ознайомились. У тому випадку, якщо людині не вистачає специфічних юридичних знань, необхідно звернутись в юридичну консультацію, або хоча б до своїх знайомих для того, щоб з розумом підійти до підписання кожного паперу. Експерти відразу визначать, що це явно шахрайський договір.

Інакше слідчому, працівникові міліції чи прокуратури стане зрозуміло, що гроші були віддані в руки шахраїв в рамках цивільно-правових відносин. І тут вже свою правду треба відстоювати в судах, ніхто вас не змушував віддавати ці гроші.

У договорі, як правило, чорним по білому написано, що ніяких зобов’язань за ваші вклади компанія не несе в разі провалу.

Мені здається, що держава повинна захищати і таких малограмотних в юридичному плані громадян.

Чи існує якась система контролю та недопущення діяльності шахраїв з боку правоохоронних органів?

У складі Міністерства внутрішніх справ є підрозділ, наприклад в Кримінальному розшуку, по боротьбі з шахрайством. Є також відділ по боротьбі з економічною злочинністю, але більше цей відділ займається випадками «відмивання» бюджетних грошей, великими шахрайствами, службовими підробками і т.д.

Відділ по шахрайству в Кримінальному розшуку займається такими видами шахрайства, які напряму стосуються простих громадян. Також є відділ по боротьбі з кіберзлочинністю, який також відстежує інтернет-простір.

Куди скаржитись людині, яка зіткнулась з фінансовою пірамідою або стала її жертвою?

В першу чергу необхідно звернутись до міліції. Після звернення до органів, ваша заява заноситься до єдиного реєстру досудових розслідувань і впродовж 24 годин приймається певне рішення, проводяться перевірки і починається розслідування. Слідчий зобов’язаний уточнити всі обставини, при яких у вас пропала значна сума грошей: чи не була пропажа грошей здійснена в рамках цивільно-правових відносин, чи читала жертва шахраїв той договір, який підписувала, про надання, так званих, «інформаційних» послуг.

За цим словосполученням, як правило, ховаються, не реальні, а тільки консультативні послуги, за які людина витрачає гроші. Далі, в міліції приймають рішення, який відділ буде розслідувати злочин.

Який відсоток фінансових шахрайств правоохоронцям вдається «розкрити»?

Як правило, не більше 15-20%. Зараз на багато видів шахрайства можуть і зовсім закривати очі. У зв’язку з війною, у зв’язку з правовим нігілізмом, в зв’язку з тим, що поки не відновили порядок в країні, від багатьох заяв громадян можуть взагалі відмахнутися. Міліції не вистачає, багато з них зараз в зоні АТО, тому особливо зараз треба бути уважними, щоб не потрапляти в такі ситуації.

Але у випадку, якщо ви все ж потрапили до рук шахраїв і ваш випадок не потрапить під ці 15-20%, ви просто проінформуєте співробітників міліції про афери, які зараз активно розвиваються.

Чи часто шахраям вдається піти від відповідальності?

Фінансові шахраї це дуже хитрі, спритні і меткі люди, тому ступінь розкриття злочину така низька.

Найчастіше такі аферисти просто відкуповуються. На жаль, правоохоронні органи, судова система до кінця не реформовані. Нам тільки в майбутньому можна буде мріяти про те, щоб суди і правоохоронці працювали на людину, а не на бюрократів і «систему».

clip_image004

Чи можливо повернути гроші?

Правоохоронцям в ході слідства необхідно знайти все майно підозрюваного і на час суду заарештувати знайдене. Зрештою, якщо не вдається відшукати «готівку», то інше знайдене майно можна продати і таким чином відшкодувати суму грошей постраждалим. Однак, це найслабше місце міліції в даному випадку. Багато шахраї, які розуміють, що можуть бути спійманими, заздалегідь переписують все майно на своїх друзів і близьких.

В руки правоохоронців потрапляють «церковні миші».

Що порекомендувати: як не стати жертвою шахраїв.

Не хочеться радити людям не довіряти один одному. Але кожна людина повинна розуміти, що перш ніж переписати свою квартиру незнайомій людині, взяти величезний кредит, вступити в аферу або зв’язатися з сумнівними компаніями – завжди необхідно добре подумати. Потрібно просто «включити» голову і задати питання собі, своїм друзям, фахівцям.

Можна пошукати інформацію в інтернеті або заплатити, зрештою, 50 гривень в юридичну консультацію для того, щоб експерти оцінили зразки тих документів, які ви намагаєтеся підписати. Безкоштовний сир у мишоловці може привести до дуже великих затрат, що і гурману не вистачить грошей розплатитись. Потрібно побороти свою особисту жадібність, адже часто жертвами шахрайства стають ті люди, які й самі готові до фінансових афер.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?